Tunel na wyspę Wolin

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała plac budowy tunelu w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) wykonawcy – konsorcjum, którego liderem jest firma PORR Polska – poinformowały służby prasowe szczecińskiej Dyrekcji.

Umowy na budowę tunelu z wykonawcą i inżynierem kontraktu podpisano we wrześniu 2018 r. Najważniejszą częścią projektu ma być tunel o długości 1,76 kilometra.
Wartość inwestycji wynosi ok. 913 mln zł, a dofinansowania unijnego – 776 mln zł. Środki na inwestycję pochodzą z Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
Całkowita długość inwestycji wyniesie około 3,4 kilometra, w tym 1,44 kilometra jednorurowego tunelu drążonego. Średnica wewnętrzna tunelu będzie wynosić 12 metrów, zostanie w nim wykonana dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości po 3,5 metra, poniżej jezdni powstanie również galeria ewakuacyjna.

Na początku wykonawca będzie prowadził roboty przygotowawcze, czyli m.in. sprawdzenie saperskie, wyznaczenie geodezyjne zakresu inwestycji czy wycinki drzew – wynika z informacji Dyrekcji. Zasadnicze roboty powinny ruszyć na początku przyszłego roku. Tunel ma być gotowy do września 2022 r.

Tunel realizuje konsorcjum firm PORR SA, która jest jego liderem, PORR Bau GmbH, Gulermak Agir Sanayi Inşaat ve Taahhut A.S i Energopol Szczecin SA. Członkowie konsorcjum powołali do tego celu spółkę cywilną Tunel Świnoujście.
Więcej na portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Podziemna ulica w Łodzi

W lutym rozpoczną się pierwsze prace budowlane przy podziemnej ulicy w Nowym Centrum Łodzi. Wykonawca ...

Remont mostu na Regalicy

Most kolejowy na Regalicy w Szczecinie, który jest częścią linii kolejowej Wrocław-Szczecin będzie zmodernizowany. Wartość ...

Budują tunel pod Świną

Trudna inwestycja budowy podwodnej przeprawy pod Świną jest wielkim wyzwaniem organizacyjnym zarówno w przestrzeni inżynieryjnej, ...

Reanimacja „Szkieletora”

‚‚Szkieletor” to jedna z najbardziej charakterystycznych nieruchomości Krakowa, która starsza jest od niejednego mieszkańca miasta. ...

Remont mostu w Toruniu

Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego przez Wisłę w centrum Torunia zostanie gruntownie przebudowany, a prace ...