Tysiące osób bez zaświadczeń

Użytkowanie wieczyste odeszło do lamusa, jednak setki tysięcy Polaków wciąż nie mają zaświadczenia o jego likwidacji. Przez to nie mogą dostać bonifikaty, która pozwala na niższe opłaty. Gminy się nie wyrabiają i do końca roku nie zdążą, co dalej?

Użytkowanie wieczyste zostało zlikwidowane w styczniu tego roku, jednak setki tysięcy Polaków wciąż czekają na zaświadczenie o tym, że stali się właścicielami gruntów pod blokami, kamienicami i domami. Bez tego dokumentu nie mogą otrzymać bonifikat, które pozwolą na regulowanie niższych opłat.

Dokumenty wydają urzędy gminy – mają czas do końca roku, ale nie nadążają i już wiadomo, że się nie wyrobią. Tylko w Warszawie na zaświadczenie czeka jeszcze 450 tys. osób, w Lublinie otrzymał je zaledwie co trzeci uprawniony. Jak mówi „Faktowi” Monika Głazik z Urzędu Miasta w Lublinie: „nie będzie możliwe zachowanie ustawowego terminu wydania zaświadczeń”.

Urzędniczka dodaje, że prezydent Lublina zwrócił się do resortu rozwoju, by ten rozważył zmian w ustawie dotyczące wydłużenia terminu wydawania zaświadczeń i wnoszenia opłat z tytułu przekształcenia. Jednak, jak podaje „Fakt”, te zmiany nie są rozpatrywane przez ministerstwo.

Najlepiej z wydawaniem zaświadczeń radzi sobie Zakopane, wydano 98 proc. dokumentów, a najgorzej – pobliski Nowy Targ, gdzie wydano… 1 proc. zaświadczeń. Dokładnie w połowie – 50 proc. wydanych dokumentów – jest Sopot, ale Gdańsk i Gdynia mają lepsze wyniki, kolejno 85 i 88 proc. W Warszawie wydano 45 proc. zaświadczeń.

x

Zobasz także

Nowe parkingi w centrum

Dwa nowe parkingi powstały w centrum Poznania na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Parking pod Iglicą ...

Pętla przy Unii Lubelskiej

Pięć miesięcy przed zakładanym terminem pierwsze tramwaje dowiozą pasażerów do nowej pętli przy ul. Unii ...

Wyższe opłaty za deszczówkę

Rząd pracuje nad zwiększeniem tzw. podatku od deszczu. Resort gospodarki morskiej złożył już odpowiedni projekt, ...

140-lecie MPK w Poznaniu

Pierwsza regularna linia tramwaju konnego na trasie od Dworca Kolejowego do Starego Rynku została uruchomiona ...

Bliżej Brandenburgii

Po czterech latach współpracy Miasta Poznań z Krajem Związkowym Brandenburgia nadszedł czas na pierwsze podsumowania. ...