Ukraina

UBIQ Business Park powstanie w koszarach

Pracownia CDF Architekci, jako inwestor i projektant, przygotowują realizację kompleksu biurowo-usługowego UBIQ Business Park w Poznaniu przy ul. Grunwaldzkiej 34a na terenie dawnych koszar ułańskich. Kompleks biurowy UBIQ Business Park usytuowany jest pomiędzy ulicami Grunwaldzką, Wojskową i Ułańską w Poznaniu, na terenie dawnej jednostki koszarowej, mieszczącej w okresie międzywojennym m.in. XV Pułk Ułanów Poznańskich. Cały obszar, wraz z istniejącym budynkiem „A”, wpisany jest do rejestru zabytków jako „Zespół koszarowy przy ul. Grunwaldzkiej 34a”.
W bezpośrednim sąsiedztwie obszaru znajdują się wolno stojące budynki dawnej jednostki koszarowej oraz współczesne obiekty mieszkaniowe wielorodzinne należące do osiedla Ułańskiego. Wysokość sąsiedniej zabudowy mieści się w przedziale 2 do 4 kondygnacji.
Integralną częścią istniejącego kontekstu krajobrazowego jest wartościowy starodrzew, na który składają się kasztanowce oraz pojedyncze okazy innych gatunków drzew. Układ kompozycyjny projektowanej zabudowy przewiduje minimalne ingerencje w istniejące obszary zieleni wysokiej.
UBIQ Business Park to zespół trzech budynków roboczo nazwanych A.B.C. Ich łączna powierzchnia użytkowa to ponad 6,1 tys. m kw., w tym jeden (ok. 1,1 tys. m kw.) powstanie na bazie dawnego budynku koszarowego.
Zabytkowy budynek A, znajdujący się w północno-wschodniej części działki, pod względem funkcjonalnym został podzielony na 2 odrębne strefy: zachodnią – usługową, gdzie została zaprojektowana restauracja i wschodnią – biurową. Do obu części prowadzą dwa niezależne wejścia, zlokalizowane od strony pieszojezdni łączącej ul. Ułańską i Wojskową. Z restauracji przewidziano również dodatkowe wyjście na taras letni, przylegający do dziedzińca wewnętrznego łączącego wszystkie obiekty.
Przeznaczeniem budynku B jest funkcja biurowa uzupełniona o parking podziemny z miejscami postojowymi dla samochodów osobowych, rowerownią oraz pomieszczeniami technicznymi.
Budynek ten złożony będzie z dwóch segmentów, każdy z niezależnym wejściem, pionem komunikacyjnym oraz sanitariatami, umożliwiającymi swobodny podział kondygnacji na poszczególnych najemców.
Główne wejścia do budynku zlokalizowano od strony wewnętrznego dziedzińca kształtowanego bryłami budynków A, B i C. Powierzchnia biurowa zaprojektowana została w układzie typu open-space, z możliwością wydzielenia pomieszczeń w tradycyjnym układzie korytarzowym. Lokalizacja pionów komunikacyjnych oraz pomieszczeń sanitarnych i technicznych umożliwia podział każdej kondygnacji na maksymalnie 4 niezależne jednostki, odpowiednio dla 4 najemców; łączeniu podlegają wszystkie sąsiadujące ze sobą jednostki. Powyższy układ gwarantuje dużą swobodę aranżacji przestrzeni wewnętrznej z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb poszczególnych najemców.
Obiekt zaprojektowano zgodnie z parametrami budynku biurowego klasy A.
Budynek C, zlokalizowany w południowo-wschodniej części działki, został zaprojektowany jako pawilon wielofunkcyjny, umożliwiający dogodną organizację konferencji, wystaw i różnego rodzaju pokazów multimedialnych.
Główne wejścia do obiektu znajdują się od strony podestu, wydzielonego między budynkami B i C. Na parterze i w części podziemnej pawilonu znajdują się 2 sale wielofunkcyjne połączone otwartą klatką schodową. Od strony południowej zostały zlokalizowane: zaplecze sanitarno-techniczne i pomieszczenie magazynowe z dostępem do dodatkowej, zewnętrznej klatki schodowej.
Wyznaczony kształt budynku umożliwia domknięcie kameralnego dziedzińca pomiędzy budynkami A, B i C. Elewacje od strony wewnętrznego dziedzińca – najbardziej atrakcyjne widokowo – maksymalnie przeszklono w systemie fasady semistrukturalnej. Elewacje przy granicach działki, od strony budynków sąsiednich, licowane będą cegłą z rytmiczną artykulacją modułów okiennych. Zróżnicowanie wysokości zabudowy dwóch segmentów budynku umożliwia realizację obszernych użytkowych tarasów na najwyższych kondygnacjach.
Zarówno kubatura jak i zastosowane materiały elewacyjne współgrają z istniejącymi formami przestrzennymi sąsiadującej zabudowy. Elewacje zaprojektowano w systemie fasad semistrukturalnych, w oparciu o profile aluminiowe. Zastosowano zarówno tradycyjne jak i nowoczesne materiały elewacyjne, adekwatne do przyjętej formy architektonicznej i kontekstu istniejącej zabudowy. Ściany budynku licowane cegłą ręcznie formowaną, mocowaną do żelbetowej konstrukcji za pomocą stalowych wsporników systemowych. Przeszklenia od strony dziedzińca w systemie fasady szklano-aluminiowej semistrukturalnej, elewacje południowa i zachodnia w systemie aluminiowym okiennym z modułami uchylnymi. Przeszklenia ostatniej kondygnacji przy tarasach w systemie fasady szklano-aluminiowej semistrukturalnej z modułami rozwierno-uchylnymi.
Obsługa budynku dla komunikacji pieszej odbywać się będzie ciągiem pieszo-jezdnym od ul. Ułańskiej. Główne wejścia do budynku A zlokalizowano od strony północnej (frontowej), do budynków B oraz C – od strony wewnętrznego dziedzińca. Projektowane elementy zagospodarowania terenu umożliwiają swobodną komunikację pomiędzy budynkami również osobom niepełnosprawnym.
Obsługa budynku dla komunikacji kołowej odbywać się będzie ciągiem pieszo-jezdnym od ul. Ułańskiej. Przy północnej granicy działki zlokalizowano wjazd i wyjazd dla samochodów osobowych i pojazdów obsługi technicznej oraz rampę zjazdową do parkingu podziemnego pod budynkiem B.
Aktualnie Euroinwest CDI prowadzi na zlecenie pracowni projektowej CDF Architekci przetarg na generalne wykonawstwo zespołu biurowego UBIQ Business Park. Termin składania ofert upływa 6 sierpnia. Firma CDF pełni funkcję dewelopera i autora dokumentacji kompleksu.

x

Zobasz także

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...

Biurowiec akademikiem

Pierwszy wysokościowiec w Poznaniu, wzniesiony po wojnie jako siedziba Biura Odbudowy Miasta Poznania, zostanie przebudowany. ...