Ukraina

Ulgi podatkowe wciąż aktualne

Choć ulg podatkowych zostało nam już niewiele, to niektórzy wciąż mogą z nich skorzystać – o czym warto pamiętać przy rozliczaniu PIT. Także tych związanych z nieruchomościami, czy inwestycjami.Ulga odsetkowa

Ulga odsetkowa nadal pozwala odliczyć odsetki od kredytu na cele mieszkaniowe. Jednak przysługuje tylko tym podatnikom, którzy zadłużyli się w latach 2002-2006. Dodatkowo skorzystać z niej można dopiero w deklaracji PIT składanej za rok, w którym został podpisany ostateczny akt notarialny, a podatnik stał się właścicielem lokalu.
Jeśli zdarzyło się tak, że akt notarialny dostaliśmy dopiero w 2013 r. i po raz pierwszy korzystamy z ulgi odsetkowej, to możemy w niej uwzględnić odsetki od kredytu zapłacone we wcześniejszych latach.
Obowiązują tu limity. Odliczenie obejmuje odsetki od tej części kredytu (pożyczki), która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m kw. powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego dla celów obliczania premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji.
Jeżeli inwestycja została zakończona:
– w latach 2002-2007 – limit wynosi 189.000 zł;
– w roku 2008 – limit wynosi 212.870 zł;
– w roku 2009 – limit wynosi 243.460 zł;
– w roku 2010 – limit wynosi 264.810 zł;
– w latach 2011, 2012, 2013 – limit wynosi 325.990 zł.
Limit dotyczy odsetek zapłaconych łącznie przez oboje małżonków.
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-36 i PIT-37. Do zeznania podatkowego, w którym po raz pierwszy stosuje się ulgę odsetkową, dołącza się oświadczenie o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją czyli PIT-2K. W tym dokumencie wykazujemy datę rozpoczęcia inwestycji, datę jej zakończenia oraz rok i kwotę udzielonego nam kredytu mieszkaniowego.

Książeczka mieszkaniowa

Na dziś możliwość odliczenia w zeznaniu rocznym środków zgromadzonych na książeczce mieszkaniowej mają tylko ci podatnicy, którzy nabyli to prawo przed 1 stycznia 2002 r. Ktoś, kto założył książeczkę mieszkaniową później, np. w 2013 r. nie może odliczyć środków na nią przekazywanych.

Ulga remontowa

Od 1 stycznia 2014 r. w rozliczeniu VAT-u za materiały budowlane wprowadzono szereg istotnych zmian. Ten rok podatkowy jest ostatnim, w którym możemy rozliczać się na starych zasadach.
Polegają one na tym, że aby odzyskać zwrot podatku za materiały budowlane dostajemy różnicę między stawką 22 proc. lub 23 proc. a 8 proc. O zwrot możemy ubiegać się za wydatki poniesione na materiały budowlane, na które podniesiono podatek z 7 do 8 proc. po 1 maja 2004 r. Są to m.in.: okna, drzwi, tapety, płytki ceramiczne, żwir i piasek, cement, dachówki, płyty chodnikowe itp. Pełna lista dostępna jest na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.
Jeśli kupiliśmy materiały przy stawce 23 proc. VAT, to zwrot wyniesie 65,22 proc. Ale przysługuje on nam tylko w przypadku, gdy budujemy lub remontujemy systemem gospodarczym, a wcześniej nie korzystaliśmy z odliczeń wydatków w ramach ulgi remontowej lub budowlanej, która już nie istnieje. Z kolei w przypadku dokonania zakupów po stawce 22 proc., zwrot będzie wynosił 68,18 proc. VAT. W przypadku skorzystania ze wspomnianej ulgi budowlanej lub remontowej można liczyć na zwrot VAT w wysokości 55,23 proc.
Trzeba pamiętać także o limitach ograniczających kwoty, które możemy odliczyć. Zmieniają się one co kwartał wraz ze zmianami wskaźnika ceny jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, która jest ustalana przez GUS. Ich wysokość zależy także od tego czy na budowę było wymagane pozwolenie czy nie. W pierwszym przypadku limit wynosi 12,295 proc. średnich kosztów budowy mieszkania o powierzchni 70 metrów kwadratowych. W przypadku inwestycji, która nie wymagała pozwolenia limit jest obliczany jako 12,295 proc. średnich kosztów budowy mieszkania o powierzchni 30 m kw.
Jednak jeśli podatnik skorzystał wcześniej z ulgi remontowej czy budowlanej, limity są mniejsze – stosuje się wtedy nie 12,295 proc., ale 9,959 proc. równowartości kosztów budowy mieszkania.

Co będzie w kolejnym roku z ulgą remontową?

Potencjalnie zmiany w tym zakresie będą dotyczyć znacznie większej ilości zainteresowanych niż pozostałe. Jednocześnie są też najbardziej zawiłe.
Co się zmienia? Po pierwsze wprowadzono ograniczenie wiekowe. Od tej pory zwrot VAT za zakup niektórych materiałów budowlanych przysługuje tylko osobom do 36. roku życia. Jeśli rozlicza się małżeństwo, to warunek ten dotyczy młodszej osoby. Co więcej osoba, która ubiega się o zwrot, nie może posiadać innego mieszkania, domu czy nawet prawa do spółdzielczego mieszkania. Do tego nie można już będzie ubiegać się o zwrot VAT za proste remonty, ponieważ ulga dotyczy tylko wydatków poniesionych na inwestycje, które wymagają pozwolenia na budowę, które musi zostać wydane w 2014 r.
Kolejnym ograniczeniem wprowadzonym przez posłów jest wymóg odpowiedniego metrażu. Ulga nie będzie przysługiwała, jeśli mieszkanie będzie większe niż 75 mkw., a w przypadku domu powierzchnia przekroczy 100 mkw. Jest jeden wyjątek – jeśli podatnik wychowuje przynajmniej troje dzieci, to limit zostanie zwiększony odpowiednio o 10 mkw.
Jeśli zakupiliście materiały budowlane w zeszłym roku, a nawet jeszcze wcześniej, to wciąż istnieje możliwość uzyskania zwrotu VAT. Obowiązuje pięcioletni okres na dokonanie odpisu od roku zakupu. Czyli jeśli kupiliśmy materiały w 2013 r., to możemy je odpisać do 2018 r. Oczywiście wciąż trzeba przedstawiać faktury i muszą być one prawidłowo datowane.
Aby rozliczyć zwrot VAT na materiały budowlane, trzeba wypełnić wniosek VZM-1. Nie można go składać częściej niż raz w roku.

Nie zmienia się

Nie zmieni się sposób rozliczania ulgi rehabilitacyjnej, do której mają prawo zarówno niepełnosprawni, jak i ich opiekunowie. Wciąż podstawowym warunkiem jest górny limit dochodów osoby niepełnosprawnej, który nie może przekroczyć 9120 zł.
W ramach tej ulgi można odliczyć generalnie dwa rodzaje wydatków: limitowane i nielimitowane.
W przypadku wydatków nielimitowanych możemy odliczyć pełną kwotę poniesionych kosztów. To mogą być wydatki na remont mieszkania, by dostosować je do potrzeb niepełnosprawnego. Trzeba też koniecznie pamiętać, że aby skorzystać z tej ulgi, musimy posiadać pewne dokumenty, takie jak orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

x

Zobasz także

Raport Podatnika w e-US

Raport podatnika – nowa usługa w e-Urzędzie Skarbowym   Raport podatnika to nowa usługa w ...

Wakacje kredytowe inaczej

Będzie kłopot z wakacjami kredytowymi, bo problematyczne będzie prawidłowe wyliczenie dochodów, na podstawie których trzeba ...

TK: jaka stawka za garaż

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że opodatkowanie miejsca garażowego posiadającego księgę wieczystą w budynkach wielorodzinnych stawką wyższą ...

Uhonorowali 250 lat KEN

Wspólna emisja Narodowego Banku Polskiego i Banku Litwy upamiętniająca 250. rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. ...

Wsparcie BGK dla Nadolnika

Rekordowe wsparcie dla poznańskiego budownictwa z Funduszu Dopłat BGK Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL) w ...