Umocnią brzegi Warty

Zgodnie z zapowiedziami dotychczasowe umocnienia rzeki zostaną poddane gruntownej rewaloryzacji. Elementy betonowe zastąpią materiały ekologiczne. Remont czeka też infrastrukturę brzegową – tarasy, schody, slipy. Wszystko to pozwoli zabezpieczyć brzegi Warty przed erozją. Zmiany mają wpłynąć pozytywnie nie tylko na bezpieczeństwo, ekosystem ale też atrakcyjność terenów nad Wartą.

W poniedziałek rozpocznie się rozbiórka betonowych umocnień na odcinku pomiędzy mostem Św. Rocha a mostem Królowej Jadwigi. To fragment o długości 2,5 km (po obu stronach rzeki będzie to łącznie 5 km). Projekt zakłada także remont elementów infrastruktury brzegowej: tarasów, schodów, slipów oraz wylotów z kanalizacji deszczowej – obejmującej ciąg pieszy po obu stronach brzegu rzeki i elementy cumownicze – mówi Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Cieszę się, że ta największa nadwarciańska inwestycja w końcu się rozpoczyna. Mieszkańcy Poznania i turyści chętnie spędzają czas nad rzeką. W ostatnich latach nad Wartą realizowany był szereg przedsięwzięć, wybudowano m.in. przystań jachtową w Starym Porcie, powstają kolejne odcinki Wartostrady. Dzięki rozbudowie monitoringu miejskiego i montażowi oświetlenia nad rzeką jest coraz bezpieczniej. Cały czas przybywa miejsc do rekreacji. W ostatnim sezonie, w wyniku pandemii, nie wszystkie działania były możliwe do realizacji. Liczymy jednak, że już niedługo wszystko wróci do normy. A poznaniacy będą wypoczywać wśród nowych, estetycznych i ekologicznych umocnień – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Inwestycja jest podzielona na etapy (łącznie będzie ich sześć). Roboty budowlane zostały zaplanowane w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu utrudnić działalność najemcom prowadzącym działalność gastronomiczną nad Wartą – podkreśla Agnieszka Górczewska, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Obecne umocnienia rzeki zostały wykonane pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Dziś są w fatalnym stanie. Występują spękania, wykruszenia i liczne załamania. Nie tylko zagrażają bezpieczeństwu wypoczywających nad rzeką i utrudniają uprawianie sportów wodnych, ale też wpływają niekorzystnie na ekosystem.

Źródło:epoznan.pl

x

Zobasz także

Ulica Kwiatowa po remoncie

Zgodnie z harmonogramem zakończyły się prace budowlane na ulicy Kwiatowej pomiędzy Półwiejską i Rybaki. – ...

Tężnie solankowe w mieście

Z takim wnioskiem do prezydenta Poznania zwrócił się radny Paweł Matuszak. Proponuje on, aby w ...

116 dębów pamięci

W sąsiedztwie Fortu VII, w którym mieści się Muzeum Martyrologii Wielkopolan, stanęła tablica informująca o ...

Poznańskie Centrum Dziedzictwa

Być może tak już od przyszłego roku nazywać się będzie Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT. Projekt ...

Działka MTP sprzedana

Za 114,5 mln zł Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP) sprzedały we wtorek liczącą 5,5 ha działkę ...