Umowa na Teatr Muzyczny

Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu wzniesiona zostanie na działce u zbiegu ul. Św. Marcin i Skośnej, w sąsiedztwie Akademii Muzycznej.

Po tym jak Miasto Poznań ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej zgłosiły się do niego 44 firmy i pracownie architektoniczne. Do finału przeszło 6 z nich. W maju poznaliśmy zwycięzcę – najlepszy budynek zaprojektowało Atelier Loegler Architekci. Dziś podpisana została umowa ze zwycięzcą konkursu na projekt nowej siedziby . Podpisujemy umowę na projektowanie najlepszej siedziby dla najlepszego teatru muzycznego w Polsce. W wynajmowanym obecnie budynku już się nie mieściliśmy. Sztuki i spektakle, które wystawia poznański Teatr Muzyczny cieszą się ogromną i nieustającą popularnością. Cały czas jest stuprocentowa frekwencja. Dzisiaj podpisujemy umowę na projekt, żeby w przyszłości zacząć budowę na ul. Skośnej i wybudować nowy Teatr Muzyczny – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Emocjonalne przeżycia, jakie towarzyszyły powstawaniu tego projektu, to duża przygoda i niezapomniane wspomnienia, które zapamiętam do końca życia. Miejsce, powstania teatru jest wyjątkowe, ma swoją magię opisaną kontekstem, które tworzy Akademia Muzyczna i sąsiedztwo Uniwersytetu. – wyjaśnia Romuald Loegler, prezes spółki Atelier Loegler Architekci. Cieszyłem, że udało nam się wygrać ten konkurs i zaproponować coś, co może być wyjątkową afirmacją kultury muzycznej nie tylko Poznania, ale Polski. Muzyka łagodzi obyczaje, dlatego życzę sobie i wszystkim, żeby etap powstawania jak najszybciej się zrealizował – dodaje.

Nowy teatr ma mieć 1,2 tys. miejsc na głównej widowni. Do tego 300 miejsc na widowni kameralnej i dodatkową przestrzeń na ok. 150-200 osób. Zwycięzca konkursu wykona teraz kompletną dokumentację projektową w oparciu o koncepcję architektoniczną. W lipcu przyszłego roku ma być gotowy projekt budowlany, a na początku 2021 – projekt wykonawczy z pozwoleniem na budowę.

Projekt, który mamy do zrealizowania jest bardzo ambitny. Miejsce jest wymagające. W lipcu przyszłego roku chcemy mieć gotowy projekt wstępny, a z końcem 2020 lub na początku 2021 roku – mieć ostateczne pozwolenie na budowę i przystąpić do zasadniczych prac. – zaznacza Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. Rola spółki PIM w tym przedsięwzięciu jest wyjątkowo specyficzna. Procedura konkursowa prowadzona była przez Urząd Miasta, w związku z czym umowa musi być również podpisana przez Miasto i dopiero po tym to zadanie może zostać powierzone spółce. Zarówno projektowanie, wykonawstwo i doprowadzenie do finału w postaci pierwszej premiery w nowej siedzibie, będzie realizowany wspólnie ze zwycięzcą konkursu. Umowa, która dzisiaj jest podpisywana, przewiduje również nadzór autorski- dodaje.

Wykonawca dostarczy m.in. projekt dróg i placów, architektury budynku wraz z aranżacją wnętrz i konstrukcji budynku. Zajmie się też sprawami ważnymi z punktu widzenia przeznaczenia budynku, jak projektem akustyki wnętrz, ochroną przed hałasem i drganiami otoczenia i oświetlenia scenicznego. Kompleksowe będzie również przedstawione zagospodarowanie terenu, nawierzchni, elementów małej architektury, zieleni oraz iluminacji pod kątem wpisania w kontekst historyczny i przestrzenny. Prace będą też konsultowane z pełnomocnikiem prezydenta Miasta Poznania ds. Osób z Niepełnosprawnościami, m.in. w celu stworzenia czytelniejszej i krótszej drogi osoby z niepełnosprawnością z widowni na scenę – tłumaczą miejscy urzędnicy.

x

Zobasz także

Unijny zastrzyk dla firm

Marszałek Marek Woźniak podpisał z Wielkopolską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości sp. z o.o. (WARP) umowę na ...

Drzewa dla Ławicy i Strzeszyna

166 nowych drzew jesienią zyska Ławica i Strzeszyn. Nasadzenia są nagrodą za zwycięstwo w profrekwencyjnej ...

Po co nam meldunek

Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych domaga się zmian w systemie ewidencjonowania ludności. Zdaniem OPOS, obowiązek meldunkowy ...

Drzewo za frekwencję

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca. By zachęcić poznaniaków do głosowania, Miasto obiecało ...

Absolutorium dla prezydenta

Rada miasta udzieliła Jackowi Jaśkowiakowi, prezydentowi Poznania wotum zaufania i przyznała mu absolutorium. To oznacza, ...