Ładowarki emu.energy

Umowa na Teatr Muzyczny

Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu wzniesiona zostanie na działce u zbiegu ul. Św. Marcin i Skośnej, w sąsiedztwie Akademii Muzycznej.

Po tym jak Miasto Poznań ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej zgłosiły się do niego 44 firmy i pracownie architektoniczne. Do finału przeszło 6 z nich. W maju poznaliśmy zwycięzcę – najlepszy budynek zaprojektowało Atelier Loegler Architekci. Dziś podpisana została umowa ze zwycięzcą konkursu na projekt nowej siedziby . Podpisujemy umowę na projektowanie najlepszej siedziby dla najlepszego teatru muzycznego w Polsce. W wynajmowanym obecnie budynku już się nie mieściliśmy. Sztuki i spektakle, które wystawia poznański Teatr Muzyczny cieszą się ogromną i nieustającą popularnością. Cały czas jest stuprocentowa frekwencja. Dzisiaj podpisujemy umowę na projekt, żeby w przyszłości zacząć budowę na ul. Skośnej i wybudować nowy Teatr Muzyczny – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Emocjonalne przeżycia, jakie towarzyszyły powstawaniu tego projektu, to duża przygoda i niezapomniane wspomnienia, które zapamiętam do końca życia. Miejsce, powstania teatru jest wyjątkowe, ma swoją magię opisaną kontekstem, które tworzy Akademia Muzyczna i sąsiedztwo Uniwersytetu. – wyjaśnia Romuald Loegler, prezes spółki Atelier Loegler Architekci. Cieszyłem, że udało nam się wygrać ten konkurs i zaproponować coś, co może być wyjątkową afirmacją kultury muzycznej nie tylko Poznania, ale Polski. Muzyka łagodzi obyczaje, dlatego życzę sobie i wszystkim, żeby etap powstawania jak najszybciej się zrealizował – dodaje.

Nowy teatr ma mieć 1,2 tys. miejsc na głównej widowni. Do tego 300 miejsc na widowni kameralnej i dodatkową przestrzeń na ok. 150-200 osób. Zwycięzca konkursu wykona teraz kompletną dokumentację projektową w oparciu o koncepcję architektoniczną. W lipcu przyszłego roku ma być gotowy projekt budowlany, a na początku 2021 – projekt wykonawczy z pozwoleniem na budowę.

Projekt, który mamy do zrealizowania jest bardzo ambitny. Miejsce jest wymagające. W lipcu przyszłego roku chcemy mieć gotowy projekt wstępny, a z końcem 2020 lub na początku 2021 roku – mieć ostateczne pozwolenie na budowę i przystąpić do zasadniczych prac. – zaznacza Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. Rola spółki PIM w tym przedsięwzięciu jest wyjątkowo specyficzna. Procedura konkursowa prowadzona była przez Urząd Miasta, w związku z czym umowa musi być również podpisana przez Miasto i dopiero po tym to zadanie może zostać powierzone spółce. Zarówno projektowanie, wykonawstwo i doprowadzenie do finału w postaci pierwszej premiery w nowej siedzibie, będzie realizowany wspólnie ze zwycięzcą konkursu. Umowa, która dzisiaj jest podpisywana, przewiduje również nadzór autorski- dodaje.

Wykonawca dostarczy m.in. projekt dróg i placów, architektury budynku wraz z aranżacją wnętrz i konstrukcji budynku. Zajmie się też sprawami ważnymi z punktu widzenia przeznaczenia budynku, jak projektem akustyki wnętrz, ochroną przed hałasem i drganiami otoczenia i oświetlenia scenicznego. Kompleksowe będzie również przedstawione zagospodarowanie terenu, nawierzchni, elementów małej architektury, zieleni oraz iluminacji pod kątem wpisania w kontekst historyczny i przestrzenny. Prace będą też konsultowane z pełnomocnikiem prezydenta Miasta Poznania ds. Osób z Niepełnosprawnościami, m.in. w celu stworzenia czytelniejszej i krótszej drogi osoby z niepełnosprawnością z widowni na scenę – tłumaczą miejscy urzędnicy.

x

Zobasz także

Prawie 4 miliardy na drogi

3 mld 800 mln zł w ramach realizacji rządowych programów trafiło do Wielkopolski w 2019 ...

Wymień kopciucha na piec

Poznański magistrat rozpoczął przyjmowanie wniosków do kolejnych edycji miejskich programów „Kawka bis” i „Trzymaj ciepło” ...

Miasto przyjazne dla pszczół

W Poznaniu staną kolejne miejskie pasieki. Będzie to możliwe w ramach realizacji programu „Poznań dla ...

Nowe oblicza Rynków

Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta przedstawiło podczas posiedzenia Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji stan ...

Jest budżet na 2020 rok

Podczas ostatniej w tym roku sesji poznańscy radni przyjęli budżet miasta na 2020 rok. Za ...