Ukraina

Uniwersytet Przyrodniczy chce przebudować bibliotekę uczelnianą

Trwa rozbudowa i modernizacja bazy dydaktycznej poznańskich uczelni. Kolejnym obiektem, który może diametralnie zmienić swój wygląd, jest biblioteka Uniwersytetu Przyrodniczego. Dziś biblioteka UP mieści się w zaniedbanym, niskim, prawie 50-letnim budynku z czasów PRL (1970 r.). Biblioteka znajduje się trochę na uboczu sołackiego kampusu, za drzewami stojącymi przy ul. Witosa na Winiarach. Zajęła pomieszczenia po byłym Studium Wojskowym, jakie działało blisko jednostki na Golęcinie.
Władze Uniwersytetu Przyrodniczego uznały, że biblioteka powinna się zmienić. Projekt, który może przekształcić stary, smutny budynek, przygotowali Neostudio Architekci, którzy wcześniej zaprojektowali m. in. halę AWF.
Zgodnie z nim budynek będzie większy i wyższy, o wiele lepiej doświetlony. Będzie miał też pomieszczenia na dodatkową działalność, której dotąd nie było – np. na wystawy, integrację, czy bufet. Biblioteka zostanie rozbudowana od południowej strony (w kierunku ul. Wojska Polskiego). Obiekt zostanie także podwyższony o jedną kondygnację. Biały kolor i skośny dach ma kontrastować z dotychczasową bryłą budynku. W dachu znajdą się przeszklenia, dzięki czemu dużo światła dziennego wpadnie nie tylko do znajdującej się na ostatnim piętrze czytelni. Dzięki specjalnemu otworowi w stropie światło dotrze też do znajdującej się piętro niżej wypożyczalni.
Na I piętrze powstanie także sala wykładowa i pokoje dyrekcji biblioteki. Dzięki rozbudowie w bibliotece zmieści się prawie 1 milion książek (w tej chwili jest ich niemal 600 tys.).

Poza tradycyjną wypożyczalnią i czytelnią znajdzie się także miejsce na zupełnie nowe funkcje: hol wystawienniczy, bufet oraz miejsca relaksu i integracji studentów. Architekci z Neostudio całość uzupełnili o pojemne magazyny w przyziemiu. Od nowa zaprojektowali Oddział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, wiążąc go z istniejącymi garażami dla samochodów dostarczających zbiory. Na parterze przeprojektowali strefę wejściową do budynku, umieszczając przy wejściu punkt informacyjny, księgarnię, strefę relaksu i integracji studentów oraz hol wystawienniczy z możliwością wyjścia na taras. Będzie też bufet na 48 osób z niezależnym wejściem oraz wyjściem na ogród.
Jednakże jeszcze nie wiadomo, czy władze Uniwersytetu Przyrodniczego zrealizują projekt przygotowany przez Neostudio Architekci. Jest to wstępna koncepcja, która brana jest pod uwagę, ale decyzji jeszcze nie podjęto. Dużo zależy od ewentualnego dofinansowania inwestycji.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...