Ukraina

Unowocześnią 200 dworców

Program Inwestycji Dworcowych jest, obok bezprecedensowego w historii Polski programu modernizacji

linii kolejowych, największym programem służącym modernizacji polskiej kolei. Dworce kolejowe muszą być nowoczesne, oszczędne, przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych – dzięki modernizacji i budowie prawie 200 dworców uda nam się ten cel zrealizować – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk 26 października 2017 r. podczas konferencji prezentującej Program Inwestycji Dworcowych.

Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 został przyjęty we wrześniu 2016 roku. To pierwsza tak duża inicjatywa, dzięki której unowocześnione zostaną dworce kolejowe w całym kraju. Na liście obiektów przewidzianych do przebudowy znalazły się nie tylko budynki służące pasażerom z największych polskich miast, ale także bardzo wielu mniejszych miejscowości. Większość inwestycji zakłada gruntowną modernizację, ale PKP S.A. planuje także budowę nowych dworców.

– Bardzo istotnymi punktami na liście obiektów przewidzianych do przebudowy są dworce położone w największych polskich aglomeracjach. W związku z dynamicznym rozwojem wielu ośrodków kolej odgrywa coraz większe znaczenie w przewozach aglomeracyjnych. Estetyczne i funkcjonalne dworce są dopełnieniem inwestycji prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Jesteśmy dziś na jednym z nich. Już niebawem zabytkowy dworzec w Pruszkowie odzyska dawną świetność – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

Dworce kolejowe modernizowane są w sposób kompleksowy, prace obejmują nie tylko wnętrza budynków, ale także ich otoczenie. Coraz częściej dworce pełnią też, obok funkcji podstawowych, kolejowych, także funkcje społeczne, stając się miejscami otwartymi na lokalne społeczności i ich potrzeby.

Z zapowiedzi resortu wynika,że w naszym regionie, jak widać na powyższej mapie zmodernizowanych zostanie 2o dworców. Wśród największych i najważniejszych dworców, PKP na listę wciągnęły: Gdańsk Główny (tu rozpoczęły się już prace na peronach), stary dworzec Poznań Główny, Białystok, Kielce, Olsztyn Główny, Częstochowę Główną, Łódź Kaliską i Rzeszów Główny

 

Polskie Koleje Państwowe realizują już – na różnych etapach – procesy inwestycyjne dla pierwszych 164 dworców ujętych w Programie. Priorytet mają dworce zlokalizowane przy zmodernizowanych, będących w trakcie przebudowy lub planowanych do modernizacji liniach kolejowych, objętych Krajowym Programem Kolejowym.

Dla PKP S.A. bardzo ważna jest współpraca z lokalnymi samorządami, dzięki której modernizowane dworce mają szansę stać się elementami węzłów przesiadkowych integrujących różne rodzaje transportu.
Na fotografii dworzec w Gdańsku

x

Zobasz także

Zielona Góra bez stadionu

Zielonogórski poseł chciałby budowy stadionu na 10 tys. kibiców w Zielonej Górze. Pyta o rządowe ...

Rzeszów buduje aquapark

To jest projekt rozpoczynający w mieście nową erę, z ambitnymi projektami i architekturą na najwyższym ...

Infrastruktura „atomówek”

Urząd Morski w Gdyni prowadzi dwa postępowania przetargowe związane z budową konstrukcji morskiej do rozładunku. ...

Najdłuższy tunel w Polsce

Na kolejowym odcinku Limanowa – Nowy Sącz powstanie najdłuższy w Polsce tunel o długości 3,8 ...

Twórcze centrum na Podlasiu

Nowe miejsca do pracy twórczej i prowadzenia warsztatów artystycznych znalazły się w wyremontowanej zabytkowej kamienicy ...