Fotografia wnętrz

Upamiętnić W.S. Kaczmarka

Skwer imienia Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka, prezydenta Poznania w latach 1990-1998 może wkrótce pojawić się w sąsiedztwie dworca Poznań Główny. Projekt uchwały w tej sprawie trafił do Biura Rady Miasta.
Wojciech Szczęsny Kaczmarek (1942-2009) absolwent Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, pracownik naukowy UAM, był także jednym z założycieli „Solidarności” na uczelni w roku 1980.

Po odrodzeniu samorządu w 1990 roku został wybrany przez Radę Miasta Poznania prezydentem miasta i funkcję tę sprawował do 1998 roku. W latach 90. Wojciech Szczęsny Kaczmarek był również jednym z inicjatorów powołania Związku Miasta Polskich i został jego pierwszym prezesem.

W latach 2000-2003 pełnił funkcję konsula generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu. Za zasługi dla rozwijania stosunków polsko-francuskich odznaczony został przez prezydenta Republiki Francuskiej Jacquesa Chiraca najwyższym francuskim odznaczeniem – Orderem Kawalera Legii Honorowej (1997). Prezydent Republiki Węgierskiej, Arpad Góncz odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej (1998). W 1999 r. otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 r. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wojciech Szczęsny Kaczmarek zmarł 26 maja 2009 r. Został pochowany na cmentarzu Junikowo w Poznaniu. Dwa lata po jego śmierci na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan postawiono pomnik upamiętniający jego osobę.

Skwer, który ma zostać nazwany jego imieniem położony w rejonie ul. Wolne Tory, ul. ks. Jakuba Wujka i al. Króla Przemysła II, w sąsiedztwie dworca Poznań Główny i galerii handlowej. Projekt uchwały negatywnie zaopiniowała Rada Osiedla Wilda, na terenie której znajduje się miejsce. Zdaniem RO Wilda, prezydent Wojciech Szczęsny Kaczmarek zasługuje na bardziej prestiżowe upamiętnienie. O wszystkim zdecydują radni miejscy.
Źródło:biuletynpoznan.pl

Foto:Wystawa poświęcona Wojciechowi Szczęsnemu Kaczmarkowi, otwarta na Starym Rynku w maju 2019 roku, w 10. rocznicę jego śmierci

x

Zobasz także

Okazały pień pozostanie

Do tej pory rosła tam dwupniowa robinia biała o obwodzie ponad 475 cm (mierzonym na ...

Sprzedają grunt przy Kinepolis

Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji ponownie próbuje sprzedać działki na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Franowo ...

Czy będą miejskie łąki?

W połowie lutego radny Paweł Sowa złożył interpelację, w której postulował ograniczenie w koszeniu miejskich ...

Dotacja dla franciszkanów

Radni z Komisji Kultury i Nauki pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie udzielenia dotacji Klasztorowi ...

Nowa szkoła na Strzeszynie

Krajowy Zasób Nieruchomości zgodził się na przekazanie Miastu Poznań działki na Strzeszynie. Dzięki temu będzie ...