Uratowali kościół franciszkanów

Trzy lata temu okazało się, że perle baroku w Poznaniu – już nie tylko kościołowi, ale także całemu zabytkowemu Zespołowi Klasztornemu Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła – grozi katastrofa budowlana. Liczne uszkodzenia zagrażające stabilności budynku (rysy i spękania fundamentów, murów i stropów, proces nierównomiernego przemieszczania się fundamentów) sprawiły, że część zabytkowego obiektu nie była udostępniana dla zwiedzających. Podjęte pilnie prace ratujące kompleks, pozwoliły utrzymać go w dobrym stanie, a jednocześnie zwiększyć jego atrakcyjność dla zwiedzających – przypomina Anna Parzyńska-Paschke, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Pomoc konieczna była natychmiast. Udzielili jej liczni darczyńcy. Podjęto też decyzję, by na remont trafiły środki unijne z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+). Zarząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył prawie 12,3 mln złotych, podczas gdy wartość całego projektu wynosiła blisko 14,4 mln złotych. Prace rozpoczęły się we wrześniu 2019 r. i właśnie się kończą.

W niedzielę odbyło się poświęcenie niemal już w całości wyremontowanego kościoła św. Antoniego na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu. Obiekt poświęci abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. Swoją obecność na uroczystości zapowiedział też marszałek Marek Woźniak.

x

Zobasz także

Przebudowa centrum

fot. PIM Prace ruszyły w kwietniu i postępują zgodnie z planem. Obecnie przebudowywany jest odcinek ...

25 lat Osiedla Strzeszyn

Z okazji 25 rocznicy powstania samorządu pomocniczego na Strzeszynie list gratulacyjny przekazał przewodniczący Rady Miasta ...

Powrót książnicy na Prusa

Poznań, ul. Prusa 3 – warto zapamiętać ten adres. Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji ...

Odnawianie Wartostrady

Prace związane z przebudową liczącego ok. 1,8 km odcinka Wartostrady, biegnącego wzdłuż wschodniego brzegu Warty, ...

Zieleń na Rynku Łazarskim

Trwa przebudowa rynku Łazarskiego. Na 140 m kw powstanie nowa zielona rabata (Fot. PIOTRSKORNICKI) Presja ...