Ukraina

W Barce otwarto Centrum Edukacyjne

Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarności otwarto na terenie Fundacji ,,Barka” przy ul. Św. Wincentego w Poznaniu. Honorowym gościem była małżonka prezydenta RP Anna Komorowska. Obywatelskie idee potrzebują miejsc, w których mogą się realnie spełniać w intencji budowania nowej jakości życia społecznego i kulturotwórczego. Poszukują instytucji, których działalność jest dowodem na praktyczne wypełnianie zapisów prawnych, w tym konstytucyjnych oraz ukazuje tzw. dobre praktyki działań. Tak dzieje się w przypadku Wielkopolskiego Centrum Ekonomii Solidarności im. Cyryla Ratajskiego, które powstało na poznańskich Zawadach. Tutaj też mieści się Fundacja Pomocy Wzajemnej „Barka”.
WCES powstał na bazie porozumienia, którego sygnatariuszami zostali: prezydent miasta Poznania, marszałek województwa wielkopolskiego, Fundacja „Barka” oraz Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Publico Bono.
W praktyce są to dwa budynki dwukondygnacyjne w Poznaniu przy ul. św. Wincentego 6. Będzie tutaj prowadzona działalność „Barki” jak i instytucji z nią związanych: Centrum Ekonomii Społecznej, Centrum Integracji Społecznej, Obywatelskiego Instytutu Monitoringu i Rekomendacji. Budynki wyposażone są w sale wykładowe, aulę, świetlicę, pomieszczenia biurowe, a także kuchnię, stołówkę, pokoje internatowe i inne pomieszczenia gospodarczo-socjalne. W budynkach prowadzone będą zajęcia edukacyjne z teorii ekonomii społecznej, konferencje dotyczące rozwoju ekonomii społecznej w Polsce i poza jej granicami oraz zajęcia integracyjne. Działa w nich bądź jest obecnie tworzony również Klub Seniora, klub AA, Klub Integracji Społecznej, zespół redakcyjny „Gazety Ulicznej – kwartalnika gospodarki społecznej”. Ponadto na terenie WCES znajduje się stała ekspozycja obrazów Wojciecha Siudmaka jako dowód łączenia walorów artystycznych i społecznych.

Celem stworzenia Wielkopolskiego Centrum Ekonomii Solidarności jest m.in. propagowanie i wdrażanie zasad ekonomii społecznej, edukacja i rozwój kadr, szkolenie i doradztwo liderów, przywracanie do społeczeństwa osób wykluczonych i zmarginalizowanych społecznie (w tym: bezdomnych, ubogich, uzależnionych od alkoholu); wzrost wiedzy na temat ekonomii społecznej wśród przedstawicieli środowisk lokalnych w całej Europie.
Plany projektu powstały już w 2004 roku, jednak w wyniku braku odpowiednich funduszy nie mogły być zrealizowane. Dopiero zgodnie z zapisami Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego budowa nowych, przebudowa, adaptacja i modernizacja obiektów świadczących usługi z zakresu ekonomii społecznej (np. zakłady aktywności zawodowej, centra integracji społecznej, kluby integracji społecznej, spółdzielnie socjalne i inne podmioty działające na rzecz aktywizacji społeczno-zawodowej) łącznie z zakupem i montażem urządzenia pojawiły się w tych planach jako priorytetowe.
Realizacja inwestycji dwóch budynków edukacyjnych na poznańskich Zawadach była możliwa dzięki wsparciu kwotą z WRPO prawie 2,8 mln złotych oraz kwotą od Duńskiej Fundacji Velux ponad 800 tys. euro. Budowa ta wpisuje się w idee obywatelskie Cyryla Ratajskiego z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Stąd też WCES otrzymało jego imię.

– Mimo chłodu atmosfera tego miejsca jest ciepła. Potraficie to, co nauczyliście się od Europy przenieść dalej jako pas transmisyjny – powiedziała podczas uroczystości otwarcia Anna Komorowska. – Są ludzie w Polsce, którzy dostrzegają potrzeby innych. To miejsce będzie pączkowało również poza Polskę dobrą empatią i chęcią pomocy. Dlatego centrum jest tak ważne dla ludzi. ,,Barka” pokazuje jak wyjść z uzależnień, bezdomności innym gminom w Polsce i poza nią. Dla tych, którym transformacja nie przynosi dobrego, pokazuje jak żyć. To bardzo cenna inicjatywa.
Inspiracja do powstania Centrum Ekonomii Społecznej była duńska szkoła im. Kofoeda.
– Szkoła Kofoeda podała Barce małe ziarenko, które tu w Poznaniu włożyliście do żyznej gleby. Gospodarka nie rozwiąże wszystkich problemów. Potrzebujemy elementu społecznego. Centrum Ekonomii Solidarnej ma budować te idee w Polsce – ocenił Jens Joergen Pedersen z Fundacji Velux Dania.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...