Wakacyjne remonty w domu

Wiele osób dzieli czas urlopowy między wypoczynek a sprawy domowe, np. na remonty i modernizację domów lub mieszkań. Oczywiście wymaga to dodatkowych funduszy, które często można w łatwy sposób pozyskać z banku. Jednak decydując się na zewnętrzne finansowanie, musimy podjąć decyzję, czy wykonamy remont w ramach pożyczki hipotecznej czy gotówkowej. Wybór z pozoru jest oczywisty, ale tak naprawdę zależy on od kilku czynników. Są bowiem sytuacje, w których tylko jedna z tych opcji będzie dobrym rozwiązaniem. Wszystko zależy głównie od trzech czynników: kwoty jaką chcemy pożyczyć, posiadania na własność nieruchomości z wolną hipoteką oraz okresu, w jakim chcemy spłacać kredyt.
Jeśli planujemy mały remont i potrzebujemy pożyczyć od banku niewielką kwotę – powiedzmy pomiędzy 1000 a 8000 zł – to zdecydowanie lepszym wyjściem będzie szybka i prosta pożyczka gotówkowa. Szczególnie jeśli nie mamy wolnej hipoteki, na której może zabezpieczyć się bank lub po prostu nie chcemy zgodzić się na taki rodzaj zabezpieczenia.
Jeżeli jednak kwota, którą potrzebujemy jest większa, np. 15 000 czy 40 000 zł, to zdecydowanie nie polecam pożyczki gotówkowej. Wtedy najlepszym wyjściem będzie pożyczka hipoteczna z zabezpieczeniem np. na mieszkaniu, które remontujemy.
Pożyczka gotówkowa jest produktem nieskomplikowanym, łatwym do wzięcia i przede wszystkim szybkim. Nie wymaga też, co jest jej niewątpliwą zaletą, zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomości. Ma jednak jedną podstawową wadę – jest dużo droższa od pożyczki hipotecznej. Z racji tego, że oprocentowanie takiego kredytu wacha się najczęściej pomiędzy 10 a 25 proc. w skali roku.
Tymczasem pożyczka hipoteczna jest produktem bardziej skomplikowanym, wymaga dłuższego oczekiwania na środki i aby ją otrzymać niezbędne jest wpisanie hipoteki na rzecz banku w księdze wieczystej nieruchomości. Jest jednak o wiele tańsza. Różnica w kosztach jest niebagatelna. Zakładając, że przeciętna pożyczka gotówkowa jest oprocentowana na poziomie około 17 proc. w skali roku, a przeciętna pożyczka hipoteczna na poziomie około 8 proc., to różnica na racie takiego kredytu jest znacząca. Dodatkowym atutem pożyczki hipotecznej jest maksymalny okres, na jaki możemy rozłożyć płatność rat. O ile bowiem pożyczkę gotówkową mamy możliwość spłacać najczęściej maksymalnie przez 5-7 lat, o tyle pożyczkę hipoteczną nawet do 25-30 lat. To oczywiście, poza samą wysokością oprocentowania, także znacznie wpłynie na wysokość comiesięcznej raty kredytu.
Niewątpliwie obydwa rozwiązania mogą być dobre, ale każde z nich ma swoje wady i zalety. Jeśli wiemy ile potrzebujemy pieniędzy, jak długo maksymalnie możemy na nie czekać i czy jesteśmy w stanie dać pod zabezpieczenie pożyczki nasze mieszkanie lub inną nieruchomość, to na podstawie powyższych informacji wiadome jest, który z tych produktów będzie dla nas bardziej odpowiedni.

x

Zobasz także

Nagłe osłabienie złotego

Złoty od kilku dni traci na wartości w relacji do głównych walut, w tym franka ...

PIT od pracodawców

Sposoby i terminy przesyłania informacji o dochodach za 2019 r. Jeżeli w 2019 r. zatrudniałeś ...

Kiedy złożyć PIT za 2019 r.

Zmienia się termin złożenia wszystkich zeznań podatkowych PIT dla rozliczenia za rok 2019 – możesz ...

Resort o mikrorachunku

PIT, CIT i VAT zapłacisz do urzędu skarbowego wyłącznie na indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikrorachunek ...

Budżet po 10.miesiącach

Dochody budżetu państwa w okresie styczeń – październik 2019 r. dochody 332,9 mld zł, tj. ...