Ukraina

Wakacyjne remonty w domu

Wiele osób dzieli czas urlopowy między wypoczynek a sprawy domowe, np. na remonty i modernizację domów lub mieszkań. Oczywiście wymaga to dodatkowych funduszy, które często można w łatwy sposób pozyskać z banku. Jednak decydując się na zewnętrzne finansowanie, musimy podjąć decyzję, czy wykonamy remont w ramach pożyczki hipotecznej czy gotówkowej. Wybór z pozoru jest oczywisty, ale tak naprawdę zależy on od kilku czynników. Są bowiem sytuacje, w których tylko jedna z tych opcji będzie dobrym rozwiązaniem. Wszystko zależy głównie od trzech czynników: kwoty jaką chcemy pożyczyć, posiadania na własność nieruchomości z wolną hipoteką oraz okresu, w jakim chcemy spłacać kredyt.
Jeśli planujemy mały remont i potrzebujemy pożyczyć od banku niewielką kwotę – powiedzmy pomiędzy 1000 a 8000 zł – to zdecydowanie lepszym wyjściem będzie szybka i prosta pożyczka gotówkowa. Szczególnie jeśli nie mamy wolnej hipoteki, na której może zabezpieczyć się bank lub po prostu nie chcemy zgodzić się na taki rodzaj zabezpieczenia.
Jeżeli jednak kwota, którą potrzebujemy jest większa, np. 15 000 czy 40 000 zł, to zdecydowanie nie polecam pożyczki gotówkowej. Wtedy najlepszym wyjściem będzie pożyczka hipoteczna z zabezpieczeniem np. na mieszkaniu, które remontujemy.
Pożyczka gotówkowa jest produktem nieskomplikowanym, łatwym do wzięcia i przede wszystkim szybkim. Nie wymaga też, co jest jej niewątpliwą zaletą, zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomości. Ma jednak jedną podstawową wadę – jest dużo droższa od pożyczki hipotecznej. Z racji tego, że oprocentowanie takiego kredytu wacha się najczęściej pomiędzy 10 a 25 proc. w skali roku.
Tymczasem pożyczka hipoteczna jest produktem bardziej skomplikowanym, wymaga dłuższego oczekiwania na środki i aby ją otrzymać niezbędne jest wpisanie hipoteki na rzecz banku w księdze wieczystej nieruchomości. Jest jednak o wiele tańsza. Różnica w kosztach jest niebagatelna. Zakładając, że przeciętna pożyczka gotówkowa jest oprocentowana na poziomie około 17 proc. w skali roku, a przeciętna pożyczka hipoteczna na poziomie około 8 proc., to różnica na racie takiego kredytu jest znacząca. Dodatkowym atutem pożyczki hipotecznej jest maksymalny okres, na jaki możemy rozłożyć płatność rat. O ile bowiem pożyczkę gotówkową mamy możliwość spłacać najczęściej maksymalnie przez 5-7 lat, o tyle pożyczkę hipoteczną nawet do 25-30 lat. To oczywiście, poza samą wysokością oprocentowania, także znacznie wpłynie na wysokość comiesięcznej raty kredytu.
Niewątpliwie obydwa rozwiązania mogą być dobre, ale każde z nich ma swoje wady i zalety. Jeśli wiemy ile potrzebujemy pieniędzy, jak długo maksymalnie możemy na nie czekać i czy jesteśmy w stanie dać pod zabezpieczenie pożyczki nasze mieszkanie lub inną nieruchomość, to na podstawie powyższych informacji wiadome jest, który z tych produktów będzie dla nas bardziej odpowiedni.

x

Zobasz także

Wakacje kredytowe inaczej

Będzie kłopot z wakacjami kredytowymi, bo problematyczne będzie prawidłowe wyliczenie dochodów, na podstawie których trzeba ...

TK: jaka stawka za garaż

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że opodatkowanie miejsca garażowego posiadającego księgę wieczystą w budynkach wielorodzinnych stawką wyższą ...

Uhonorowali 250 lat KEN

Wspólna emisja Narodowego Banku Polskiego i Banku Litwy upamiętniająca 250. rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. ...

Wsparcie BGK dla Nadolnika

Rekordowe wsparcie dla poznańskiego budownictwa z Funduszu Dopłat BGK Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL) w ...

Konta mieszkaniowe w PKO

PKO BP  uruchomił możliwość oferowania konta mieszkaniowego Na koncie mieszkaniowym można odkładać między 500 a ...