Agrobex 750×200 – czerwiec 2017

Spory o patronów ulic

Radny Tomasz Wierzbicki złożył projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych.

 

KONSULTACJE SPOŁECZNE

Pojawił się pomysł zmiany nazwy obecnej ulicy Franklina Roosevelta na ulicę Ronalda Reagana. Jest to inicjatywa radnych z Komisji Kultury i Nauki. Radny Tomasz Wierzbicki, który członkiem tej komisji nie jest proponuje przeprowadzenie konsultacji społecznych w tej sprawie. – Propozycja dotyczy jednej z ważniejszych ulic w Poznaniu, na temat zmian powinni wypowiedzieć się zainteresowani mieszkańcy miasta – uzasadnia. W Biurze Rady Miasta złożył projekt uchwały ws. przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących docelowej nazwy obecnej ulicy Roosevelta. Proponuje, aby konsultacje odbywały się przynajmniej dwóch etapach: zebranie propozycji od mieszkańców, a następnie wybór w formie głosowania (np. w formie elektronicznej oraz dodatkowo w punkcie stacjonarnym prowadzonym przez Urząd Miasta). Wśród propozycji powinna być także możliwość wyrażenia woli zachowania obowiązującej nazwy ulicy.

Radny Wierzbicki uważa, że docelowo mieszkańcy powinni wypowiadać się w każdym takim przypadku dotyczącym zmiany nazwy ulicy.

CZAS KOBIET

Nie słabnie dyskusja na temat nazw ulic w Poznaniu. Wobec zapowiadanych zmian w nazewnictwie pojawiają się różne propozycje. Radna Beata Urbańska uważa, że za mało reprezentowane są kobiety.

Rok 2018 decyzją Sejmu będzie Rokiem Praw Kobiet. 100 lat temu, w 1918 roku Polski otrzymały prawa wyborcze. Radna Lewicy Beata Urbańska, uważa że to doskonała okazja aby przypomnieć o pierwszych polskich parlamentarzystkach: Gabrieli Balickiej, Jadwidze Dziubińskiej, Irenie Kosmowskiej, Marii Moczydłowskiej, Zofii Moraczewskiej, Annie Piaseckiej, Zofii Sokolnickiej, Franciszce Wilczkowiakowej.

Zdaniem radnej to również dobry moment, żeby zapisać w przestrzeni miejskiej nazwiska wyjątkowych Poznanianek, Wielkopolanek i Polek. – Najwyższy czas, żeby patronami poznańskich ulic były kobiety, które dobrze zapisały się w historii Polski i naszego Miasta – podkreśla Beata Urbańska.

Podobnie postuluje Marta Mazurek – Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom, która chce, aby w 100-lecie praw kobiet ulice nazywano tylko na cześć kobiecych postaci historycznych. Zwraca też uwagę, że jedynie ok. 8% nazw ulic w Poznaniu jest „kobiecych”.

Temat zmiany nazw niektórych ulic w Poznaniu został wywołany przez ustawę dekomunizującą nazwy w przestrzeni miejskiej. Rada Miasta zmieniła już wiele nazw ulic noszących nazwę patronów związanych z komunizmem. Pojawiają się jeszcze propozycje zmiany ul. Roosevelta na Ronalda Reagana, zaś radny Marek Sternalski uważa, że w Poznaniu swoją ulicę powinna mieć była premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, Honorowa Obywatelka Miasta Poznania. Według informacji Gazety Wyborczej wojewoda wielkopolski nosi się z zamiarem zmiany nazwy ul. 23 Lutego nawiązującej do zakończenia walk o Poznań w 1945 roku, ponieważ oznaczało to ostateczne wejście Armii Czerwonej do Poznania. Propozycja już budzi dyskusje, a przeciwnicy argumentują m.in., że ta data oznacza zakończenie okupacji niemieckiej w Poznaniu i zdobycie Cytadeli, zaś w walkach brali udział poznańscy cywile – cytadelowcy. Według niepotwierdzonych informacji nowym patronem ul. 23 Lutego miałby zostać były prezydent RP Lech Kaczyńskich, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem wraz z ponad dziewięćdziesięcioma osobami będącymi na pokładzie. Wymieniana jest także poprzednia nazwa – ul. Pocztowa. W Internecie już pojawiła się petycja pod nazwą: „Nie zgadzamy się na zmianę w Poznaniu nazwy ulicy z 23 Lutego na Lecha Kaczyńskiego „.

Teraz do dyskusji doszedł również wątek kobiecy i postulat, aby były one liczniej reprezentowane w nazewnictwie poznańskich ulic, placów i skwerów.
Źróło: poznan.pl

 

x

Zobasz także

Powrót złych dni?

Co zdaniem deweloperów może spowodować spadek zainteresowania zakupem mieszkań? Jakie widzą zagrożenia dla rynku? Wyniki ...

Sztuka rewitalizacji

Rekultywacja i zmiana funkcji starych kamienic, pałaców czy kompleksów pofabrycznych coraz częściej ląduje w orbicie ...

Dobra passa w Łodzi

Trwa dobra passa rynku mieszkaniowego w Łodzi. W całym ubiegłym roku w mieście włókniarzy sprzedano ...

Modny przeszklony dom

Moda na duże przeszklenia w domach trwa od kilku lat. Kojarzą się nam przede wszystkim ...

Budownictwo odżywa

W czerwcu 2017 r. produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 11,6 proc. r/r, a w stosunku do ...