Warciana kładka w Owińskach

W piątek, 15 października w Urzędzie Gminy Czerwonak podpisano umowę dotyczącą budowy kładki pieszo-rowerowej przez Wartę. To inwestycja ważna dla mieszkańców i mieszkanek Poznania i metropolii.
Podpisy pod dokumentem złożyli: Marcin Wojtkowiak, wójt Czerwonaka oraz Zbigniew Jaworski, prezes Zarządu Spółki MOST, w obecności: Mariusza Wiśniewskiego, zastępcy prezydenta Poznania, Piotra Zalewskiego – członka Zarządu Powiatu Poznańskiego oraz Grzegorza Wojtery, wójta Suchego Lasu.

Podczas spotkania Marcin Wojtkowiak, wójt Czerwonaka szczególnie podziękował władzom Poznania, zaznaczając, że bez ich zaangażowania to przedsięwzięcie nie miałoby szans na realizację. Podkreślił, że kładka będzie mieć charakter nie tylko metropolitalny, ale przede wszystkim regionalny i dodał, że cieszy się, że taka inwestycja powstanie w Owińskach – miejscowości, która jest perłą kulturową, historyczną i przyrodniczą gminy Czerwonak.

Mariusz Wiśniewski pogratulował determinacji i konsekwentnego dążenia do realizacji przedsięwzięcia, zaznaczając, że jest ono ważne dla mieszkańców Poznania, szczególnie jego północnej części: Umultowa i Radojewa.

Wartość inwestycji wynosi 22,960 mln złotych. Zadanie jest realizowane przez Gminę Czerwonak w partnerstwie z Miastem Poznań, które przeznaczy na inwestycję 5 mln złotych z budżetu oraz 6 mln pochodzących z dodatkowego wsparcia zewnętrznego.

Na realizację projektu pozyskano ponad 4,3 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej. Ponadto inwestycję dofinansował Powiat Poznański (2 mln zł) oraz Gmina Suchy Las (1 mln zł). Pozostałą część kwoty przekaże Gmina Czerwonak.

Przy planowanej kładce po stronie Owińsk powstała w tym roku przystań kajakowa, na którą z budżetu Czerwonaka wydano 460 tys. zł. Wykonano drogi dojazdowe do pomostu, zamontowano oświetlenie parkowe typu LED – 9 latarni oraz monitoring wizyjny – 8 kamer. Umocniono brzeg rzeki materacem faszynowym. W sezonie od kwietnia do października przystań będzie wyposażona w pływający pomost z impregnowanych desek, dostosowany do cumowania małych jednostek pływających. Na brzegu wykonano ślizg ułatwiający wyciąganie kajaków z rzeki. Zamontowano również dwa wandaloodporne stoły i cztery ławki oraz stojak i stację naprawczą dla rowerów.

Rozpoczynająca się właśnie budowa kładki pieszo-rowerowej w Owińskach jest inwestycją oczekiwaną zarówno przez mieszkańców Gminy Czerwonak, jak i Poznania oraz Suchego Lasu. Stanowi także element rozwoju Wartostrady w kierunku północnym i przyczyni się do dalszego rozwoju układu komunikacji pieszo-rowerowego Miasta Poznania, Gminy Czerwonak i Suchego Lasu.

x

Zobasz także

Bigos w roli głównej

Podczas tegorocznej odsłony targów “Smaki Regionów” przyznano aż dziesięć certyfikatów za „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego ...

Gminny program mieszkaniowy

Gmina Tarnowo Podgórne przygotowuje się do realizacji II edycji Programu Budowy Mieszkań z Dojściem do ...

Staw z fontanną

Staw w Więckowicach wzbogacił się o fontannę multimedialną, która zakupiona została w ramach realizacji projektu ...

Buk z Buku dla Stęszewa

Z okazji jubileuszu 650-lecia nadania praw miejskich miastu Stęszew, przekazano w imieniu mieszkańców Buku niezwykły ...

Super kładka w Kórniku

Promenada na Jeziorem Kórnickim z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. W czwartek odbyło ...