Finansowanie pomostowe

Warto inwestować nad Wartą

Wielkopolska to dziś jeden z trzech najszybciej rozwijających się polskich regionów. Według najnowszych danych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju wskaźnik PKB na mieszkańca przekroczył 76% średniej w UE i jest zaliczany do trzech najwyższych w Polsce.

W ślad za tym rozwija się także rynek nieruchomości, również tych luksusowych.
Według ekspertów portalu RynekPierwotny.pl, potencjał poznańskiego rynku mieszkaniowego ujawnił się w ubiegłym – 2018 roku, kiedy to w mieście nastąpił gigantyczny wzrost liczby mieszkań wprowadzonych do sprzedaży – nawet o 2/3 w stosunku do roku 2017. To skutkowało też rekordowym wzrostem liczby lokali w ofercie do 5,2 tys. na koniec roku 2018, czyli 32 proc. więcej r/r. Z kolei popyt na nowe mieszkania utrzymał się w stolicy Wielkopolski na rekordowym poziomie roku 2017, przy średnim spadku w całym kraju o kilkanaście procent. Wszystko to razem oznacza silne przyśpieszenie i uwolnienie potencjału poznańskiego rynku mieszkaniowego.
– To nie tylko statystyka, widzimy, jak szybko miasto się zmienia. Jak dzięki swojej otwartości i swemu potencjałowi przyciąga młodych, ambitnych i zamożnych. W ślad za tym przybywa również inwestycji w przemysł i lokowane są nowe centra usług wspólnych. To z kolei pozwala na planowanie inwestycji w nieruchomości z odpowiednią perspektywą – podkreśla Jakub Nieckarz z PVI. – Systematycznie rośnie grono wymagających klientów, którzy mają bardzo dokładnie sprecyzowane oczekiwania i szukają oryginalnych nieruchomości w dobrych lokalizacjach. Także tych luksusowych – dodaje.

W opiniotwórczym raporcie CBR, w którym oceniane są miasta m.in. z Europy, Poznań znalazł się wśród 10 miast zaklasyfikowanych do kategorii Growth Clusters, czyli wśród metropolii z największym potencjałem. Dziś trudno znaleźć dzielnice, w których nie byłyby prowadzone inwestycje budowlane, zarówno mieszkaniowe, jak i usługowe. Dynamicznie rozwijają się Winiary, Winogrady i Podolany. Zmiany zachodzą także w centrum metropolii.
– W tej sytuacji nie może dziwić fakt, że Poznań zajmuje jedno z czołowych miejsc w kraju pod względem jakości życia swoich mieszkańców, wynikającej głównie z wysokiej jakości rynku pracy. Poznań obok Warszawy jest najczęściej wybieranym miejscem urządzania swych głównych siedzib oraz filii przez firmy zagraniczne, wśród których jest wiele międzynarodowych koncernów. Dlatego też stolica Wielkopolski nie od dziś jest jednym z głównym celów wewnętrznej migracji Polaków, która jest i będzie w przyszłości silnym stymulatorem rozwoju tutejszego rynku mieszkaniowego – zdecydowanie stwierdził Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
W październiku 2018 r. agencja Fitch potwierdziła rating Poznania na poziomie A−. PVI specjalizuje się w nieruchomościach położonych w newralgicznych punktach miast, tam gdzie „wszystko jest blisko”. W Poznaniu jest to ul. Za Bramką w sąsiedztwie planowanego nowego centrum Poznania, na pl. Kolegiackim. – To inwestycja znacząco odmieni starą część miasta, która zyska na atrakcyjności i znaczeniu, a nasz budynek został tak zaprojektowany, aby uzupełnić istniejący krajobraz i jego dotychczasowy charakter – przekonuje J. Nieckarz i dodaje. – Naszym zdaniem coraz bardziej doceniane jest to, co dobre i odbiegające od rozwiązań standardowych. Dla deweloperów, podobnie jak dla inwestorów zaangażowanych na rynku nieruchomości, Poznań należy do miast z przyszłością – podsumowuje J. Nieckarz.

x

Zobasz także

Program retencji wody

Zbiorniki Racibórz, Kąty Myscowa i Wielowieś Klasztorna, a także Kotlina Kłodzka czy dolina rzeki Serafy ...

Powstanie mapa inwestycji

Dzięki nowej funkcjonalności Systemu Informacji Przestrzennej możliwe będzie graficzne odzwierciedlenie na mapie Poznania planowanych inwestycji ...

300 lat razem z Bambrami

W 2019 roku mija 300 lat, odkąd pierwsi Bambrzy przybyli do Wielkopolski. Ich obecność miała ...

Właściciele chcą przekształceń

Do sądów wieczystoksięgowych do połowy br. wpłynęło ponad 900 tys. zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego ...

Stawki za wodę na działkach

Działkowcy, którzy pobierają wodę z ujęć głębinowych, przy miesięcznym zużyciu w wysokości 2 metrów sześciennych ...