Warto inwestować w lokale użytkowe

Niskie oprocentowanie lokat bankowych zachęca do inwestowania w nieruchomości. Według raportu Reas w roku 2016 zakupy inwestorów stanowiły 29 proc. całkowitej sprzedaży na rynku nieruchomości. Polacy decydują się na kupno lokali mieszkaniowych z myślą o wynajęciu ich lokatorom lub – co jest bardziej korzystne finansowo – w celu wynajmu na biuro lub usługi.

Polski rynek nieruchomości biurowych ciągle rośnie. Najlepiej prezentuje się Warszawa, gdzie w roku 2016 łączna powierzchnia lokali biurowych przekroczyła 5 milionów m kw., a w ciągu 5 lat ma się zwiększyć do 6 milionów. Także inne duże, polskie miasta jak Poznań stają się coraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów. Sektor biurowy bardzo dobrze rozwija się w stolicy Wielkopolski, gdzie uwagę zwraca spadający od pewnego czasu procent pustostanów. Według raportu JLL w pierwszym kwartale 2017 roku pustostany stanowiły 12,6 % całkowitej powierzchni biurowej, co oznacza spadek o jeden procent w stosunku do poprzedniego kwartału.

Kupując lokal mieszkalny w celu wykorzystywania go na cele biurowe lub usługowe, powinniśmy brać pod uwagę przede wszystkim lokalizację, architekturę budynku i jego otoczenie. Ważna jest dobra dostępność lokalu z ulicy. Czyli wybierzemy raczej mieszkanie w pojedynczym budynku, a nie w głębi zamkniętego osiedla. Istotna jest również możliwość podjechania pod budynek i zaparkowania samochodu. Dlatego najlepiej sprzedają się i wynajmują na biura i usługi mieszkania położone w kamienicach lub kameralnych „plombach”.

W kameralnym domu dzięki windzie nie ma znaczenia na którym piętrze jest lokal. Zazwyczaj mieszkania, które kupowane są na własne cele lub pod wynajem z przeznaczeniem na biuro lub usługi są nieco większe, a ich powierzchnia przekracza 50, 60 metrów kw.

Z doświadczenia deweloperow wynika, że tego typu lokalami zainteresowani są lekarze prowadzący prywatna praktykę – na gabinet, prawnicy – na kancelarię lub małe firmy – na biuro. Oczywiście lista potencjalnych klientów jest o wiele dłuższa. Przykładowo sprzedawane są mieszkania również na gabinet kosmetyczny, gabinet psychologiczny, czy biuro prawne.

Czy kupno takiego lokalu użytkowego na wynajem opłaca się bardziej niż zainwestowanie w lokal mieszkalny? W obu przypadkach inwestor musi liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset tysięcy złotych. Stopa zwrotu dla wynajmowanych mieszkań wynosi około 5% – to więc dużo lepszy sposób inwestycji niż lokaty bankowe, których oprocentowanie obecnie rzadko przekracza 2%. Jednak stopa zwrotu w przypadku wynajmu lokali użytkowych prezentuje się jeszcze lepiej. Według raportu WGN wynajem takich powierzchni może przynieść średnio 10% zwrotu.

Wynika to oczywiście z wysokości czynszu. W przypadku lokali mieszkalnych wysokość czynszu, w zależności od standardu i wielkości mieszkania, wynosi około 26-35 zł za m kw. Dla lokali użytkowych ta stawka jest zawsze wyższa. Oczywiście, żeby wynajem takiej powierzchni przynosił zyski, decyzja o kupnie lokalu musi być przemyślana. O sukcesie decyduje kilka czynników, w przypadku przeznaczenia na cele biurowo-usługowe przede wszystkim lokalizacja budynku, jego dostępność oraz możliwość parkowania – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz z Agencji Inwestycyjnej.

Poza wyższym zyskiem dodatkowe korzyści wynikają z tego, że umowy z firmami podpisywane są na dłuższy okres, nierzadko nawet na 5-10 lat, podczas gdy standardowy czas umowy na wynajem mieszkania obejmuje 12 miesięcy. Poza tym najem lokalu firmie to też większe bezpieczeństwo dla inwestora. W razie jakichkolwiek problemów z uregulowaniem płatności, firma daje większą pewność odzyskania pieniędzy niż najemca prywatny. Dlatego inwestując w zakup mieszkania na wynajem korzystniejsze może być wynajęcie go na biuro, kancelarię, czy gabinet i taki najem zawsze będzie długoterminowy, z lepszą stopą zwrotu. Unikniemy też problemów ze zmianą najemców lub przestojem wakacyjnym, jak często się zdarza w przypadku studentów.

x

Zobasz także

Rynkowe zmiany

Poza podwyżką kosztów realizacji inwestycji deweloperskich, istotny wpływ na rynek nowych mieszkań będą miały nowe ...

Czas na inwestycje

Rok temu analitycy rynku kapitałowego przestrzegali, że z uwagi na Brexit oraz wygraną Donalda Trumpa ...

Trendy branży budowlanej

Usługi budowlane cieszą się coraz większym zainteresowaniem za strony klientów. Jak zauważa Jacek Staniszewski, dyrektor ...

Mieszkaniowe prognozy

Kredyty hipoteczne są obecnie tak tanie, jak nigdy wcześniej. Jednocześnie na horyzoncie widać sygnały sugerujące, ...

Podzwonne dla MdM

2 stycznia Bank Gospodarstwa Krajowego, administrujący Mieszkaniem dla Młodych,   zacznie przyjmować wnioski o dofinansowanie ...