Ukraina

Wciąż kolejka do własnego M

Liczba mieszkań w Polsce nie odpowiada zapotrzebowaniu na lokale mieszkalne. Budują nie tylko deweloperzy, ale także samorządy. Jedne decydują się na współpracę m.in. z PFR Nieruchomości, biorąc jednocześnie udział w rządowym programie „Mieszkanie Plus”, inne decydują się zaś na budowę „własnych mieszkań” komunalnych. Z zapowiedzi na 2022 i 2023 r. wynika, że tych pierwszych przybędzie znacznie więcej.

Aby zatrzymać u siebie mieszkańców, samorządy muszą posiadać odpowiednią bazę lokalową – najlepiej w przystępnych cenach.
Samorządy raczej nigdy nie dogonią deweloperów w liczbie budowanych mieszkań, co nie znaczy, że nie próbują… Tu przychodzi z pomocą spółka PFR Nieruchomości, która przy współudziale miast i gmin zbudowała już 4,6 tys. mieszkań; kolejnych 2,6 tys. powstanie przed końcem 2023 r.
Niektóre samorządy podchodzą do tematu kreatywnie. W Polsce na tanie mieszkania komunalne można na przykład przerobić… szkołę.

x

Zobasz także

Tylko jeden lokal rocznie

Plany rządzących dotyczące wprowadzenia dodatkowych regulacji mających na celu ograniczenie hurtowego zakupu mieszkań budzą spore ...

Wiatr w oczy deweloperów

W 2022 r. deweloperzy sprzedali o 35 proc. mniej mieszkań niż w 2021 r., który ...

„Program Pierwsze Mieszkanie”

Z programu Pierwsze Mieszkanie będzie można finansować budowę lub zakup domu – poinformował minister rozwoju ...

Duże domy bez zezwolenia

Budowa domu 150-200 metrów kwadratowych nie będzie wymagała pozwolenia na budowę. Przepisy te będą obowiązywać ...

666 mieszkań w 3 blokach

Powstanie nowe osiedle w pobliżu ronda Żegrze. 666 mieszkań w 3 wysokich budynkach Dodano 1 ...