Finansowanie pomostowe

Wciąż przybywa mieszkań

GUS opublikował raport dotyczący stanu zasobów mieszkaniowych w Polsce za 2017 r. W dniu 31 grudnia 2017 r. zasoby mieszkaniowe w Polsce liczyły 14,4 mln mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej 1068,6 mln m kw., w których znajdowało się 55,2 mln izb.

Z ogółu zasobów mieszkaniowych 67,5 proc. zlokalizowanych było w mieście a 32,5 proc. na terenach wiejskich. Mieszkania na terenie miejskim obejmowały 628,9 mln m kw. powierzchni użytkowej oraz 34,7 mln izb, natomiast na terenie wiejskim 439,6 mln m kw. powierzchni użytkowej oraz 20,5 mln izb.

W porównaniu do poprzedniego roku, wzrost liczby mieszkań odnotowano zarówno w miastach, jak i na terenach wiejskich. W miastach liczba mieszkań zwiększyła się o 113,4 tys. mieszkań (o 1,2 proc.) o łącznej powierzchni 8,2 mln m kw. (o 1,3 proc.) i 364,2 tys. izb (o 1,1 proc.). Na wsi liczba mieszkań zwiększyła się o 54,3 tys. (o 1,2 proc.), powierzchnia o 7,1 mln m kw. (o 1,6 proc.) a liczba izb o 283,1 tys. (o 1,4 proc.). Najwięcej mieszkań przybyło w województwach mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim a najmniejszy ich przyrost odnotowano w województwach opolskim, świętokrzyskim i lubuskim.

Warunki mieszkaniowe Polaków co roku ocenia ranking portalu „Rynek Pierwotny”, biorąc pod uwagę liczbę mieszkań przypadających na 1000 osób i powierzchnię użytkową przypadającą na 1 osobę.W pierwszej dziesiątce znalazły się: Sopot, Wrocław, Warszawa, Kołobrzeg, Zakopane, Świnoujście, Józefów, Piaseczno, Poznań i Marki. Natomiast najgorszy wynik osiągnęły (licząc od końca): Police, Orzesze, Dębica, Andrychów, Skawina, Żory, Starogard Gdański, Knurów, Stalowa Wola, Olkusz.

Źródło:portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Nowe grunty dla Mieszkań Plus

Nowelizacja ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości zapewni atrakcyjne grunty, na których będą realizowane inwestycje w ...

Za ile wykończenie lokalu

Czy deweloperzy oferują pakiety wykończenia mieszkań i systemy inteligentny dom? W jakich cenach? W których ...

100 000 zaczętych (?) budów

Takich realnych inwestycji na koniec tego roku będzie na 100 tysięcy mieszkań. Oddanych do użytku ...

PTBS na Strzeszynie

PTBS oddaje do użytku kolejne lokale na Strzeszynie. W poniedziałek 25 marca klucze do nowych ...

Mieszkania dla seniora

Ruszył nabór uzupełniający do programu „Mieszkanie dla seniora”. Poznaniacy, którzy ukończyli 60 lat, mogą składać ...