Nickel 750×200 – Botaniczna
Agrobex 750×100 – czerwiec 2017

We wrześniu szkoła na Umultowie

Już we wrześniu dzieci z północy Poznania będą uczyć się w nowym Zespole Szkolno – Przedszkolnym na Umultowie.

Dojazd do budynku będzie prowadził od ulic Ślazowej i Zagajnikowej. Na ten moment nie ma innej możliwości. Budowa szkoły i przedszkola w północnej części miasta to jedna z najważniejszych inwestycji oświatowych ostatnich lat. U zbiegu ulic Umultowskiej, Ślazowej i Zagajnikowej działać będą 24 oddziały szkoły podstawowej i 6 oddziałów przedszkolnych. Budynek będzie w stanie pomieścić około 700 dzieci. Inwestycja pozwoli odciążyć szkoły na Piątkowie i Naramowicach, które dziś są przepełnione.

Budowa zespołu rozpoczęła się w maju 2017 roku i ma zakończyć się przed początkiem nowego roku szkolnego. Termin ten nie jest zagrożony.

Dojazd do szkoły prowadzić będzie od strony Zagajnikowej i Ślazowej. Przy tej drugiej znajdzie się parking dla samochodów. Odcinek ulicy Umultowskiej, na wysokości nowej placówki, jeszcze w tym roku zostanie utwardzony. Powstanie tam też chodnik, co umożliwi wygodne dojście piesze do szkoły.

– Połączenie na etapie planowania inwestycji budowy szkoły i ulicy Umultowskiej spowodowałoby, że nie powstałaby ani jedna, ani druga – tłumaczy wiceprezydent Poznania, Mariusz Wiśniewski.

Na przeszkodzie do takiego przedsięwzięcia stoi konflikt. Część mieszkańców, w obawie przed natężeniem ruchu, od lat sprzeciwia się budowie ulicy Umultowskiej – dziś jest tam droga gruntowa. Istniało poważne ryzyko, że zablokują oni budowę zespołu. Zwłaszcza, że podobna sytuacja miała już miejsce. W 2016 roku, jeszcze przed rozpoczęciem budowy szkoły, grupa ekologów zaskarżyła decyzję o jej lokalizacji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, co wstrzymało rozpoczęcie prac.

– To był przedsmak tego, co stałoby się, gdybyśmy przystąpili jednocześnie do budowy szkoły i ulicy Umultowskiej – zauważa Mariusz Wiśniewski. – Powstanie szkoły i zabezpieczenie potrzeb oświatowych północy Poznania było priorytetem. Dlatego, w porozumieniu z Radą Osiedla Umultowo, podjęliśmy świadomą decyzję o niełączeniu tych dwóch inwestycji.

Jak zwraca uwagę wiceprezydent, powstanie szkoły może jednak przyspieszyć powstanie ulicy Umultowskiej. Liczba przeciwników jej budowy maleje. Przybywa natomiast osób, które widzą potrzebę dobrego dojazdu.

– Jeszcze w tym roku podejmiemy z lokalną społecznością dyskusję na temat koncepcji nowej drogi. Jeśli nie pojawią się przeszkody, w kolejnym roku będziemy mogli przystąpić do inwestycji – mówi Mariusz Wiśniewski.

Do nowej szkoły i przedszkola będzie można dojechać także komunikacja miejską. Zarząd Transportu Miejskiego już nad tym pracuje.

Anna Jarmuż/biuro prasowe UMP

Na fotografii Szkoła na Umultowie

x

Zobasz także

Odnowiono 2. kamienice

Dobiegła końca renowacja kamienic zlokalizowanych przy ulicach Ratajczaka 45 oraz Kantaka 8/9 . Miasto od ...

Wycinka pod tramwaj

W czwartek Zakład Lasów Poznańskich rozpoczął wycinkę drzew na jednym z odcinków trasy, w okolicy ...

Basen na os. Piastowskim

Po ponad roku od ogłoszenia pierwszego przetargu, miasto ogłosiło kolejny. Zgodnie z dokumentacją przetargową, zwycięzca ...

„Hanka” czeka na studentów

Ponowne, uroczyste otwarcie Domu Studenckiego „Hanka” odbyło się 12 lutego w samo południe. Rektor Uniwersytetu ...

Witamy na pl. Kolegiackim

Trwają prace archeologiczne na placu Kolegiackim. Znaleziska przybliżają historię tego bardzo ważnego dla Poznania miejsca. ...