Bolechowo 750×200 – maj 2017

Wehikuł z PUA

Portal epoznan.pl pisze o unikatowym aucie zaprojektowanym i wyprodukowanym przez Kordiana Mańkowskiego, które  jest częścią praktyczną jego… pracy magisterskiej. Można go oglądać na UAP-ie jeszcze przez kilka dni.

Adaptive Vehicle nie tylko wygląda bardzo futurystycznie, ale ma również bardziej innowacyjne zastosowanie. Podstawowym czynnikiem, który wyróżnia go na tle pojazdów znanych nam z ulic, jest możliwość dostosowania samochodu do dwóch trybów jazdy. W zależności od trybu zmianie nie ulega wyłącznie sama funkcjonalność samochodu, ale także rodzaj napędu, rozstaw osi, całkowita długość, środek ciężkości i promień skrętu. Dzięki temu w zależności od potrzeb pojazd może być sportowym wehikułem lub miejskim, ekonomicznym autkiem.

W trybie pozamiejskim (sport) samochód napędzany silnikiem spalinowym jest w stanie osiągnąć prędkość do 150 km/h. Zgoła inaczej wygląda to podczas jazdy w mieście, kiedy to zasilany silnikiem elektrycznym rozpędza się maksymalnie do 50 km/h. Ten tryb stanowi jednak zdecydowanie bardziej ekonomiczne rozwiązanie, a część energii zasilającej pojazd pozyskiwana jest z… energii hamowania, która trafia do akumulatorów.

Samochód i zarazem pracę dyplomową Kordiana Mańkowskiego można oglądać jeszcze przez kilka dni w Budynku B, Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, przy ul. Lewandowskiej 20.

fot. Kordian Mańkowski @ FB

 

x

Zobasz także

Tańszy prąd dla e-autobusów?

Tańszy prąd dla e-autobusów Drożejący prąd zniechęca do rozwoju elektromobilności. Ministerstwo Energii (ME) przedstawiło więc ...

Tylko 2,5 tys. e-aut

Plan rozwoju elektromobilności zakładał, że na koniec 2018 roku będzie w Polsce 14 tysięcy samochodów ...

VW e-up tańszy

Wysoka cena to jedna z głównych barier rozwoju segmentu pojazdów z napędem elektrycznym. Dlatego też ...

E-radiowozy w Szczecinie

Pierwsze w Polsce elektryczne radiowozy dla Policji – kupione przy wsparciu WFOŚiGW w Szczecinie (fot. ...

E-Solarisy dla Poznania

21 autobusów elektrycznych dostarczy do końca lutego 2020 roku do Poznania Solaris Bus & Coach. ...