Węzeł Grunwaldzka za drogi

W lipcu Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły przetarg na wykonawcę węzła przesiadkowego Grunwaldzka z przejazdem pod torami kolejowymi.

Oferty można było składać do czwartku, tego samego dnia je otwarto. Niestety nie mamy dobrych wiadomości. Choć aż pięć firm zgłosiło chęć realizacji inwestycji, żadna z nich nie zmieściła się w założonym budżecie opiewającym na 90 milionów złotych. Najmniej, blisko 93 mln złotych, zaproponowała firma Tormel. Kolejny jest Budimex, który zaoferował 95,6 mln złotych, a dalej Strabag z 98,1 mln złotych. Najwięcej za wykonanie prac che Torpol – prawie 105 mln złotych.

Jak mówi nam Maja Chłopocka-Nowak z PIM, nie wiadomo jeszcze jaka zapadnie decyzja w tej sprawie. A opcje są dwie – inwestor może próbować znaleźć brakujące środki lub ponownie ogłosić przetarg licząc, że tym razem pojawi się oferta, która będzie spełniać jego oczekiwania finansowe.

Inwestycja powstaje nie tylko z inicjatywy miasta, ale też powiatu poznańskiego i gminy Komorniki. W ramach węzła powstanie bezkolizyjny przejazd pod torami kolejowymi. Projekt obejmuje budowę lub przebudowę m.in. wiaduktu kolejowego nad ul. Grunwaldzką, dróg dojazdowych do węzła wraz z przebudową skrzyżowań, ciągów rowerowo-pieszych, parkingów Park&Ride i Bike&Ride, energooszczędnego oświetlenia, przystanków autobusowych i kolejowo-autobusowych, montaż elementów systemu informacji pasażerskiej, budynku poczekalni wraz z sanitariatem oraz elementów małej architektury.

Źródło:epoznan.pl

x

Zobasz także

Ulica Kwiatowa po remoncie

Zgodnie z harmonogramem zakończyły się prace budowlane na ulicy Kwiatowej pomiędzy Półwiejską i Rybaki. – ...

Tężnie solankowe w mieście

Z takim wnioskiem do prezydenta Poznania zwrócił się radny Paweł Matuszak. Proponuje on, aby w ...

116 dębów pamięci

W sąsiedztwie Fortu VII, w którym mieści się Muzeum Martyrologii Wielkopolan, stanęła tablica informująca o ...

Poznańskie Centrum Dziedzictwa

Być może tak już od przyszłego roku nazywać się będzie Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT. Projekt ...

Działka MTP sprzedana

Za 114,5 mln zł Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP) sprzedały we wtorek liczącą 5,5 ha działkę ...