Ukraina

Widowisko na poznańskim stadionie

Podnoszenie stalowej konstrukcji dachu nad poznańskim stadionem, zaprojektowanej przez pracownię MCS będzie widowiskiem. Pokaże je Discovery Channel. Dach nad stadionem będzie unikalną konstrukcją, nikt takiej jeszcze w Polsce nie stosował. Znalazły tu zastosowanie pionierskie rozwiązania techniczne zapewniające bezpieczeństwo i funkcjonalność. Politechnika Krakowska zainstaluje kilkaset czujników pomiarowych pozwalających prowadzić stały monitoring zachowania konstrukcji. Inne zastosowane na dachu urządzenie to tłumiki masowe do redukcji drgań zadaszenia, także dostarczone przez Politechnikę Krakowską.
Nad projektem całego stadionu pracował 30-osobowy zespół architektów i konstruktorów z pracowni MCS pod kierownictwem Wojciecha Ryżyńskiego. Za konstrukcję stalową odpowiada Andrzej Dahlke, a za żelbetową Marcin Sibernagel.
Na boisko, przykryte betonowymi płytami dla ochrony urządzeń do podgrzewania, zraszania i odprowadzania wody, zwożone są i montowane elementy, które będą stanowić konstrukcję dachu o masie 7 tys. ton. To niewiele w porównaniu do innych stadionów europejskich, gdzie dachy ważą nawet po kilkanaście tysięcy ton. Etap ten potrwa do września. Wtedy zjawi się w Poznaniu specjalistyczna firma ze Szwajcarii, której zadaniem będzie posadowienie konstrukcji na czterech żelbetowych trzonach, które zostały już zbudowane.
Początkiem tej operacji będzie umieszczenie na trzonach dwóch potężnych, stalowych dźwigarów, każdy o wadze 1300 ton. Do ich podnoszenia i nasuwania posłużą cztery tymczasowo postawione wieże. Dźwigary te umieszczone zostaną równolegle do trybun nr IV (od ul. Ptasiej) i nr II (od Fortu VIII). Ich kształt przypomina łuk z cięciwą, natomiast wytrzymałość jest sześciokrotnie wyższa od zwykłej stali. Do nich zamocowane zostaną dwa mniejsze, prostopadłe dźwigary. Właśnie te widowiskowe działania ma filmować i pokazać widzom na całym świecie telewizja Discovery.
Ostatnim etapem budowy dachu będzie naciąganie membrany. Nastąpi do wiosną 2010, po ustąpieniu mrozów. Membrana zasłoni dłuższe trybuny niemal całkowicie, sięgając prawie do ziemi. Pod trybuną nr II przewidziany jest hotel z oknami wychodzącymi na Fort VIII, więc tam membrana będzie krótsza.
Pod gołym niebem pozostanie tylko prostokąt boiska. Światła nie będzie dużo, co utrudni wegetację trawy. Projektanci z MCS zdecydowali się więc zastosować jeszcze jedno nowoczesne rozwiązanie. Dach od strony południowej, ponad II trybuną, będzie otwierany, ale tylko małymi okienkami, niezależnie od siebie, w sposób zautomatyzowany i w określonej kolejności. Umożliwi to doświetlenie trawy.

x

Zobasz także

Brama na Euro otwarta

To jeden z najładniejszych terminali regionalnych w Europie – chwalił marszałek Marek Woźniak, a prezydent ...

29 maja nowy Poznań Główny czeka na pierwszych pasażerów

W rekordowo krótkim czasie, bo po zaledwie dziesięciu miesiącach budowy, mieszkańcy Poznania i pasażerowie kolei ...

Salut wodny nad drogą kołowania

Samolot z oficjalnymi gośćmi jako pierwszy wylądował na nowej drodze kołowania w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica ...

Dworzec na ostatniej prostej

Ten tydzień jest decydujący jeśli chodzi o odbiory techniczne nowego dworca PKP w Poznaniu. TriGranit ...

Początek odbiorów na Dworcu Głównym

Do 10-15 maja budynek nowego dworca kolejowego PKP Poznań Główny powinien mieć już pozwolenie na ...