Ukraina

Więcej rozpoczętych budów i pozwoleń

W okresie ostatnich 12 miesięcy rozpoczęto budowę blisko 162 tys. mieszkań. To najwięcej od przeszło dwóch lat – wynika z danych GUS. Roczna dynamika zmiany liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto, wyniosła na koniec marca br. 10,3 proc., czyli mniej niż jeden czy dwa miesiące temu, ale mimo to ich łączna liczba – zgodnie z naszymi oczekiwaniami – była najwyższa od ponad dwóch lat i wyniosła 161,8 tys. W samym pierwszym kwartale 2011 roku rozpoczęto budowę prawie 31 tys. lokali, czyli o 13,6 proc. więcej niż w tym samym czasie roku poprzedniego. Największa w tym zasługa inwestorów indywidualnych (wzrost o 16,6 proc.) i deweloperów (wzrost o 14,5 proc.).

Mieszkania, których budowę rozpoczynano w kolejnych 12-miesięcznych okresach

Wyraźnie wzrosła też liczba wydanych pozwoleń na budowę nowych mieszkań. Przed miesiącem informowaliśmy, że liczona przez nas roczna dynamika po raz pierwszy od kiedy zbieramy dane (czyli od stycznia 2008 roku) była dodatnia i wyniosła 0,5 proc. Na koniec marca była jeszcze wyższa, osiągając wartość niemal 3,5 proc. W ciągu ostatnich 12 miesięcy inwestorzy wystarali się łącznie o prawie 177 tys. pozwoleń. Przy czym warto zauważyć, że wzrost jest tu głównie zasługą deweloperów, którzy w skali roku zanotowali wzrost ich liczby o 11,8 tys., czyli o ponad jedną piątą. Zastój panuje natomiast wciąż w segmencie inwestorów indywidualnych, którzy takich pozwoleń otrzymali o ponad 3 tys., czyli o 3 proc. mniej. W dalszym ciągu odpowiadają oni jednak za ponad połowę (54,7 proc.) wszystkich wydanych pozwoleń. Jeszcze większa przewaga deweloperów rysuje się jeśli porównać pierwszy kwartał br. do analogicznego okresu z roku poprzedniego. W takim ujęciu zanotowali oni bowiem ponad 30-proc. wzrost liczby otrzymanych pozwoleń, natomiast inwestorzy indywidualni 8-proc. ich spadek.

Mieszkania, na realizację których wydawano pozwolenia w kolejnych 12-miesięcznych okresach

Trend spadkowy kontynuowany jest za to pod względem liczby mieszkań oddanych do użytkowania, co nie jest żadnym zaskoczeniem. Roczna dynamika wyniosła w tym przypadku minus 15,1 proc., co oznacza, że w okresie 12 miesięcy, zakończonym w marcu br., oddano łącznie o 23 tys. jednostek mieszkalnych mniej niż w analogicznym, wcześniejszym okresie. Tu z kolei sytuację ratują inwestorzy indywidualni, którzy jako jedyny segment zanotowali wzrost o 2,9 proc., czyli o 2 tys. sztuk. Procentowo największy spadek wystąpił w segmencie spółdzielczym – o 45 proc. – natomiast ilościowo w deweloperskim, gdzie liczba oddanych mieszkań skurczyła się w skali roku o 19,7 tys. sztuk.
Liczba lokali oddanych w samym pierwszym kwartale bieżącego roku wyniosła blisko 27,8 tys., co w porównaniu z I kw. ubiegłego roku oznacza spadek o 18,4 proc. W segmencie inwestorów indywidualnych zanotowano w tym czasie wzrost o 4,6 proc., zaś u deweloperów spadek o 38,6 proc.

Mieszkania oddawane do użytkowania w kolejnych 12-miesięcznych okresach

Sytuacja na rynku mieszkaniowym rozwija się w zgodzie z naszymi oczekiwaniami wyrażanymi w ostatnich komentarzach. Dlatego nie zmieniamy prognoz, zgodnie z którymi w nadchodzących miesiącach w dalszym ciągu powinniśmy obserwować spadek liczby oddawanych do użytku mieszkań. Zmiany trendu nie spodziewamy się wcześniej niż w drugiej połowie roku. Oczekujemy dalszej poprawy pod względem liczby rozpoczynanych budów, a także liczby wydawanych pozwoleń.

x

Zobasz także

Ile za metr?

Pod względem cen mieszkań Poznań jest miastem dosyć drogim, choć do czołówki mu daleko. Ile ...

Rosną długi za czynsz

Łączna kwota zaległości z tytułu nieuiszczania opłat za mieszkanie wyniosła na koniec 2022 roku ponad ...

Ceny nie drgnęły

W październiku 2023 r. średnia ceny mieszkań w dużych polskich miastach praktycznie nie drgnęły. W ...

Bloki chcą fotowoltaiki

Z badania przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku wynika, że 74 proc. Polaków mieszkających w blokach chciałoby, ...

Cenowe szaleństwo

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wzrosła w sierpniu wobec lipca o 6 proc., ...