Ukraina

Wiecha nad 16 piętrem Bałtyku

Tradycyjna wiecha i nowoczesna architektura MVRDV! W połowie czerwca na najwyższej kondygnacji Bałtyku, będącego integralną częścią konceptu Roosevelta 22, zawisła wiecha, która oznacza, że stan surowy budynku jest zamknięty. Bałtyk osiągnął już docelowe 66 metrów i 16 kondygnacji (plus trzy podziemne) oraz ostateczną formę z powierzchnią 30.650 mkw. Finalizację prac stanu surowego oznacza się na budowie symboliczną wiechą. Jest to stara tradycja budowlańców, wieszana na najwyższym elemencie konstrukcji zazwyczaj przybiera postać wieńca lub małego drzewka. To symbol zakończenia kolejnego etapu budowy i jednocześnie oznaka rozpoczęcia nowego wymiaru prac. Jest to święto pracowników budowy, inwestora i firm partnerskich. Codziennie na budowie Bałtyku pracuje blisko 300 osób.
Powstający w centrum Poznania budynek będzie mieścić w swoim wnętrzu nie tylko biura, ale także restauracje, kawiarnie, klub muzyczny i centrum fitnessu. Nieregularna bryła Bałtyku zaprojektowana została przez holenderskie biuro architektoniczne MVRDV we współpracy z polskimi architektami NO Natkaniec Olechnicki Architekci. Bałtyk inspirowany jest poznańskim modernizmem w najlepszym wydaniu, zwłaszcza uznawanym za ikonę tego stylu – Okrąglakiem autorstwa Marka Leykama. Już dziś można obserwować budynek układający się̨ w nieregularną, górującą nad centrum bryłę, która z każdego punktu miasta wygląda inaczej.
– Powieszenie tradycyjnej wiechy to bardzo ważny moment w harmonogramie realizacji inwestycji, który podkreśla regularność i planowość procesu, a jednocześnie jest jednodniowym świętem zaangażowanego zespołu pracowników i partnerów. Obecnie mamy ponad 40 procent wynajętej powierzchni, 7 podpisanych kontraktów, w najbliższych dniach zrealizujemy kolejne 2 umowy. Jesteśmy w trakcie kilku zaawansowanych procesów komercjalizacyjnych. Jeśli je sfinalizujemy, budynek będzie wynajęty na poziomie 90 procent – mówi Michał Włodarczyk, partner Garvestu, jednego z inwestorów Bałtyku.

Przestrzeń nie tylko dla biznesu

Jako część Rossevelta 22 Bałtyk ma stać się miejscem tętniącym życiem, w którym biznes zostanie połączony z designem, kreatywną rozrywką i nowymi technologiami. Pomiędzy biurowcem zaprojektowanym przez holenderską pracownię MVRDV specjalizującą się w tzw. multifunctional buildings, a zabytkowym budynkiem XIX-wiecznej Concordii Design powstanie Podwórko. Będzie sercem nowego konceptu, w którym czas będą mogli spędzić nie tylko pracownicy biurowca, ale także goście, przechodnie i mieszkańcy Poznania.
Podczas przerwy w pracy, na biznesowy lub towarzyski lunch można będzie skorzystać z wielu różnorodnych propozycji kulinarnych w koncepcie Roosevelta 22 m.in. z restauracji Concordia Taste w zupełnie nowej aranżacji, czy Bagiel&Friends. Na najwyższym piętrze powstanie klub jazzowy z muzyką na żywo i niezwykłą panoramą miasta.


Widoki Poznania z 16. piętra

Aby ułatwić gościom poruszanie się po koncepcie Rossevelta 22 powstaje specjalna mobilna aplikacja, która jest w fazie testowania. Dzięki niej będzie można sprawdzić ile wolnych miejsc zostało na powiązanych z Roosevelta 22 parkingach, pracownicy budynku jednym kliknięciem zawiadomią o usterkach i zlecą ich naprawę, a także zarezerwują stolik na lunch i spotkania biznesowe. Darmowe Wi-Fi umożliwi korzystanie z aplikacji gościom, którzy będą mogli sprawdzić kulturalną ofertę na dany dzień. Kolejne funkcje aplikacji są w opracowaniu – poszerzenie jej funkcjonalności będzie zależne od potrzeb kolejnych najemców.
Zakończenie budowy inwestycji planowane jest na pierwszą połowę 2017 roku.

x

Zobasz także

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...

Biurowiec akademikiem

Pierwszy wysokościowiec w Poznaniu, wzniesiony po wojnie jako siedziba Biura Odbudowy Miasta Poznania, zostanie przebudowany. ...