Ukraina

Wiecha nad Maltą

Nad poznańską Galerią Malta zawisła wiecha. Oznacza to, że budynek osiągnął już docelową wysokość. – To kluczowy moment dla każdej inwestycji. Teraz zabieramy się za wykańczanie obiektu – powiedział podczas uroczystości zawieszenia wiechy Dariusz Wietrzyński dyrektor poznańskiego oddziału firmy Hochtief, która jest generalnym wykonawcą Galerii Malta.

Zawieszenie wiechy to największe święto budowlańców, którzy stawiają ten obiekt, dlatego przede wszystkim dziękuję wszystkim, którzy pracują na tej budowie – mówił podczas uroczystości dyrektor Dariusz Wietrzyński z poznańskiego oddziału Hochtief.
Inwestor, czyli hiszpańska firma Neinver oraz wykonawcy podkreślali także, że cała inwestycja realizowana jest zgodnie z terminem i budżetem przy zachowaniu najwyższych standardów jakości.
Galerii Malta to największe centrum handlowo-rozrywkowym w zachodniej Polsce
Jej budowa jest także największym placem budowy w tej części kraju.
W ceremonii zawieszenia wiechy uczestniczyło około 500 pracowników, którzy pracują przy budowie obiektu. Choć, na co dzień jest ich 3 razy więcej.
Wiecha zawisła nad 24 metrowym stropem, czyli najwyższym punktem budowli, prawie dokładnie w rocznicę wmurowania kamienia węgielnego.
Galeria Malta powstaje na działce o powierzchni 8 ha. Na jej budowie oraz przy modernizacji sąsiedniej infrastruktury drogowej pracuje łącznie około 1 500 osób z ponad 100 firm, które współpracują z generalnym wykonawcą.
Obiekt będzie liczył 153 tys. m kw. powierzchni całkowitej. Na trzech kondygnacjach naziemnych, obejmujących 52 tys. m kw. powierzchni użytkowej powstanie około 200 sklepów, punktów handlowych i miejsc rozrywki, m.in. multiplex Silver Screen z dziesięcioma salami kinowymi, fitness klub, market spożywczy Piotr i Paweł oraz wiele uznanych polskich i międzynarodowych salonów mody.
– Galeria Malta będzie istotnym punktem na mapie Poznania i okolic, nie tylko dzięki bogatej ofercie handlowo-rozrywkowej, ale również ze względu na wyjątkową lokalizację – podkreślała dyrektor Barbara Topolska z firmy Neinver.


Centrum położone jest w pobliżu Jeziora Malta, jego projekt architektoniczny nawiązuje charakterem do otaczającej natury. Kładka nad ulicą Arcybiskupa Baraniaka, która połączy galerię z Bulwarem Nadmaltańskim usprawni ruch na sąsiadujących ulicach. Znajdzie się na niej również specjalny pas przeznaczony dla rowerzystów i jeżdżących na rolkach.
Projekt architektoniczny Galerii Malta został przygotowany przez pracownie: Ewy i Stanisława Sipińskich, APA Wojciechowski oraz Diagram.
Za wynajem powierzchni handlowej odpowiada agencja Cushman&Wakefield.
Galeria zostanie oddana do użytku wiosną przyszłego roku.

x

Zobasz także

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...

Biurowiec akademikiem

Pierwszy wysokościowiec w Poznaniu, wzniesiony po wojnie jako siedziba Biura Odbudowy Miasta Poznania, zostanie przebudowany. ...