Ukraina

Wielka technologia na małych drogach

Ponad 12 km dróg w gminie Iłowa (woj. lubuskie) zyskało nową nawierzchnię. Przebudowane zostały drogi w miejscowościach: Czerna, Klików, Czyżówek, Szczepanów, Konin Żagański, Borowe, Kowalice, Wilkowiska, Żaganiec, Jankowa Żagańska, Iłowa. Inwestycja prowadzona była w ramach kompleksowego programu poprawy bezpieczeństwa na drogach gminnych. W ramach kontraktu przebudowane zostały nawierzchnie głównie gruntowe, ale także nawierzchnie bitumiczne i z kostki betonowej. Zdecydowanie wyższy standard zyskały 44 odcinki dróg o łącznej długości ponad 12,3 km, rozproszone na terenie całej gminy. Najdłuższy odcinek miał 1830 m, a najkrótszy 20 m.

Nowoczesny BIM w gminie Iłowa

– Już na etapie oferowania kontraktu wykorzystywaliśmy technologię BIM – mówi Piotr Talarek, kierownik robót, Skanska. Przy pomocy programów GEO SBG, Google Earth Pro i witryny geoportal.gov.pl wyszukaliśmy wszystkie odcinki przeznaczone do przebudowy. Następnie przeprowadziliśmy szczegółową wizję w terenie, podczas której określiliśmy szerokości pasa drogowego, charakter szaty roślinnej, ukształtowanie terenu, dostępność placów składowych i możliwości dojazdu. Na tej podstawie oszacowaliśmy indywidualnie dla każdego odcinka spodziewane wydajności, harmonogram prac i zaprojektowaliśmy drogi w programie GEO SBG.
– Podstawą do wykonanych przez nas w GEO SBG trójwymiarowych modeli dróg były zrealizowane samodzielnie pomiary istniejącego terenu. Ponadto program pomagał nam w bieżących analizach wydajności, pomiarów powierzchni i kontroli parametrów geometrycznych przebudowywanych odcinków dróg
– wyjaśnia dalej kierownik robót.
Na etapie realizacji, za pomocą koparki wykonane zostało wstępne korytowanie, następnie równiarka wyposażona w system automatycznego sterowania Scanlaser i tachimetr Leica TS 16 wykonała profilowanie dróg i podbudowę z kruszywa łamanego. Przy pomocy drugiego tachimetru sprawdzane były rzędne realizowanej podbudowy. Ostatnim etapem było trasowanie krawędzi pod warstwy bitumiczne.
– Do wykonania robót ziemnych i podbudowy z kruszywa łamanego stabilizowanego mechanicznie wykorzystaliśmy własną równiarkę 3D sterowaną tachimetrycznie, koparkę, samochody samowyładowcze oraz walec. Przez 2,5 miesiąca wykonaliśmy ponad 43 tys. m kw. korytowania, ponad 43 tys. m kw. profilowania i podbudowy z kruszywa łamanego stabilizowanego mechanicznie. Ułożyliśmy ponad 8,2 tys. ton masy mineralno-asfaltowej – dodaje Piotr Talarek.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

– Zaangażowanie najnowocześniejszej technologii podczas prowadzenia inwestycji pozwoliło nam istotnie podnieść wydajność prac (efektywna kalkulacja ilości robót ziemnych i warstw konstrukcyjnych, uniknięcie błędów projektowych, efektywne wykorzystanie czasu pracy maszyn). Ograniczyliśmy ponadto ilość zatrudnionych pracowników, co miało bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa na budowie. Niezwykle ważne jest to, że po zakończeniu inwestycji zdecydowanie poprawiło się także bezpieczeństwo mieszkańców i kierowców przejeżdżających odnowionymi drogami – mówi Leszek Gaweł, menadżer projektu, Skanska.

Technologia 3D

– Już od etapu planowania, poprzez realizację aż do użytkowania wykorzystujemy BIM, czyli proces inteligentnego zarządzania informacją w trakcie cyklu życia obiektu. Dzięki BIM tworzymy nowy wymiar i jakość pracy. Wykorzystanie tej technologii ma efektywny wpływ na wykorzystanie zasobów w ramach projektu, zapewnia lepsze przygotowanie oraz koordynację prac w trakcie realizacji inwestycji. BIM na budowie to przede wszystkim efektywność, bezpieczeństwo, precyzja wykonania, nowa jakość, szybsza praca, wyższa wydajność i mobilność na budowie. To nie narzędzie usprawniające pracę, ale przede wszystkim proces inteligentnego zarządzania informacjami na projekcie – mówi Aleksander Szerner, menadżer wsparcia Technicznego, Skanska. – W ciągu kilku lat wdrożyliśmy BIM na różnych rodzajach budów na całym świecie, zarówno inżynieryjnych jak i kubaturowych, dużych i mniejszych, m.in. na budowie biurowca Malta House w Poznaniu, centrum przeładunkowego i oddziału UPS w Strykowie, na budowie zbiornika retencyjnego na rzece Serafie, rozbudowie DW nr 637, a także podczas projektowania i przebudowy małych dróg gminnych w gminie Iłowa.

x

Zobasz także

Najdłuższy tunel w Polsce

Na kolejowym odcinku Limanowa – Nowy Sącz powstanie najdłuższy w Polsce tunel o długości 3,8 ...

Twórcze centrum na Podlasiu

Nowe miejsca do pracy twórczej i prowadzenia warsztatów artystycznych znalazły się w wyremontowanej zabytkowej kamienicy ...

Koszary Dragonów w Olsztynie

Na początku roku władze stolicy Warmii i Mazur ogłosiły plany zlokalizowania w jednym z pokoszarowych ...

Łowicz z nowym dworcem

Mieszkańcy Łowicza i pasażerowie czekali na ten moment nieco ponad dwa lata. Tyle trwały prace ...

Kres marzeń o stadionie

Przed wyborami rząd PiS zapewniał o udzieleniu dofinansowania na inwestycje sportowe, tymczasem minister sportu w ...