Ukraina

Wielkopolskie sądy inwestują

Sąd Okręgowy w Poznaniu, jako największy Sąd Okręgowy w Polsce, któremu podlega aż 21 sądów rejonowych, poza podstawową działalnością orzeczniczą jest również aktywnie działającym inwestorem w sferze budowlanej. Sąd w ramach działalności inwestycyjnej zajmuje się między innymi remontami budynków będących jego własnością – chociażby Sądu Rejonowego w Chodzieży czy w Grodzisku Wlkp. – jak również adaptacjami i budową budynków podległych mu sądów rejonowych.
W ostatnich latach Sąd Okręgowy w Poznaniu zrealizowała m.in. adaptację budynku dla Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce przy ul. Kamiennogórskiej 26, adaptację budynku dla Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Złotowie przy ul. Konopnickiej 15 i budowę siedziby dla Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Szamotułach przy ul. 1 Maja 5A.
Inwestycje, poza aspektem użytkowym w zakresie usprawnienia obsługi obywateli oraz poprawy warunków pracy urzędników sądowych, przyczyniają się również do rewitalizacji i uporządkowania przestrzeni miejskich oraz ich aktywizacji. W wyniku prowadzonej działalności Sąd Okręgowy w Poznaniu został wyróżniony dyplomem w konkursie „Modernizacja Roku 2008” za przywrócenie świetności zabytkowej elewacji Sądu Rejonowego w Grodzisku Wielkopolskim.
Jak informuje sędzia Krzysztof Józefowicz, prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu, jednym z najbardziej znaczących przykładów nowoczesnych aranżacji w zakresie budownictwa sądowego jest siedziba Sądu Rejonowego w Szamotułach. Inwestycja została zrealizowana w okresie od 2005 do 2008 roku, w miejscu spalonego w 1945 roku budynku sądu. Obecnie obiekt jest miejscem urzędowania Sądu, Prokuratury Rejonowej oraz Aresztu Śledczego.
Bryła budynku nawiązuje do historycznego pierwowzoru, jednakże nie jest jego wierną kopią. Biało-czerwona elewacja sądu w Szamotułach w naturalny sposób komponuje się z miejską architekturą. Nowoczesny charakter budynek zawdzięcza zastosowaniu zarówno tradycyjnych materiałów w postaci cegły i drewna, jak również elementów ze szkła i betonu architektonicznego. Dodatkowym atutem obiektu jest dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie bez znaczenia jest wyposażenie siedziby sądu w najnowsze systemy bezpieczeństwa.
W 2010 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu planuje rozpoczęcie kolejnego przedsięwzięcia, jakim jest budowa nowej siedziby dla Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego w Poznaniu przy ul. Kościuszki 136. Reformy proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości w zakresie informatyzacji sądownictwa sprawiły, iż zaprojektowany obiekt stanie się nie tylko wyzwaniem architektonicznym, ale pozwoli stworzyć centrum gospodarcze, w którym klient będzie mógł załatwić wszystkie sprawy.

Na zdjęciu – Sąd Rejonowy w Szamotułach

x

Zobasz także

Będzie obwodnica Kępna

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i wybudowanie 4-kilometrowego odcinka drugiej ...

Ten region kocha sport

Samorząd Województwa Wielkopolskiego z roku na rok coraz mocniej stawia na kulturę fizyczną, wspierając zarówno ...

Wojewoda wśród uczniów

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk spotkała się z młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w ...

Pociągi wrócą do Kępna

To będzie inwestycja za 600 mln zł. Dzięki niej po 20 latach wrócą tam pociągi ...

Konkurs „Dla Planety 2030”

Nowoczesny sprzęt do nauki alfabetu Braille’a dla dzieci i nauczycieli oraz wodorowe autobusy – te ...