Fotografia wnętrz

Wielkopolskie sądy inwestują

Sąd Okręgowy w Poznaniu, jako największy Sąd Okręgowy w Polsce, któremu podlega aż 21 sądów rejonowych, poza podstawową działalnością orzeczniczą jest również aktywnie działającym inwestorem w sferze budowlanej. Sąd w ramach działalności inwestycyjnej zajmuje się między innymi remontami budynków będących jego własnością – chociażby Sądu Rejonowego w Chodzieży czy w Grodzisku Wlkp. – jak również adaptacjami i budową budynków podległych mu sądów rejonowych.
W ostatnich latach Sąd Okręgowy w Poznaniu zrealizowała m.in. adaptację budynku dla Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce przy ul. Kamiennogórskiej 26, adaptację budynku dla Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Złotowie przy ul. Konopnickiej 15 i budowę siedziby dla Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Szamotułach przy ul. 1 Maja 5A.
Inwestycje, poza aspektem użytkowym w zakresie usprawnienia obsługi obywateli oraz poprawy warunków pracy urzędników sądowych, przyczyniają się również do rewitalizacji i uporządkowania przestrzeni miejskich oraz ich aktywizacji. W wyniku prowadzonej działalności Sąd Okręgowy w Poznaniu został wyróżniony dyplomem w konkursie „Modernizacja Roku 2008” za przywrócenie świetności zabytkowej elewacji Sądu Rejonowego w Grodzisku Wielkopolskim.
Jak informuje sędzia Krzysztof Józefowicz, prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu, jednym z najbardziej znaczących przykładów nowoczesnych aranżacji w zakresie budownictwa sądowego jest siedziba Sądu Rejonowego w Szamotułach. Inwestycja została zrealizowana w okresie od 2005 do 2008 roku, w miejscu spalonego w 1945 roku budynku sądu. Obecnie obiekt jest miejscem urzędowania Sądu, Prokuratury Rejonowej oraz Aresztu Śledczego.
Bryła budynku nawiązuje do historycznego pierwowzoru, jednakże nie jest jego wierną kopią. Biało-czerwona elewacja sądu w Szamotułach w naturalny sposób komponuje się z miejską architekturą. Nowoczesny charakter budynek zawdzięcza zastosowaniu zarówno tradycyjnych materiałów w postaci cegły i drewna, jak również elementów ze szkła i betonu architektonicznego. Dodatkowym atutem obiektu jest dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie bez znaczenia jest wyposażenie siedziby sądu w najnowsze systemy bezpieczeństwa.
W 2010 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu planuje rozpoczęcie kolejnego przedsięwzięcia, jakim jest budowa nowej siedziby dla Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego w Poznaniu przy ul. Kościuszki 136. Reformy proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości w zakresie informatyzacji sądownictwa sprawiły, iż zaprojektowany obiekt stanie się nie tylko wyzwaniem architektonicznym, ale pozwoli stworzyć centrum gospodarcze, w którym klient będzie mógł załatwić wszystkie sprawy.

Na zdjęciu – Sąd Rejonowy w Szamotułach

x

Zobasz także

Remont pałacu w Lewkowie

– Chciałem dowiedzieć się, co już zostało zrealizowane w ramach zaplanowanej modernizacji, remontu i konserwacji ...

Leszno wyremontuje ratusz

Blisko 2,4 mln zł kosztować będzie rozpoczynający się 7 stycznia remont ratusza w Lesznie. Inwestycja ...

Otwarcie żłobka w Łubowie

W gminie Łubowo, w ramach rządowego programu „Maluch+” otwarto dziś nowo wybudowany żłobek. W uroczystym ...

Szybciej do Leszna i Wrocławia

We wtorek w godzinach popołudniowych oficjalnie oddano do użytku węzeł Konarzewo na odcinku S5 Poznań ...

Remont szpitala w Ludwikowie

Zwiększenie dostępności specjalistycznych usług zdrowotnych dotyczących chorób płuc – przede wszystkim w zakresie onkologii – ...