Fotografia wnętrz
Ładowarki emu.energy

Więzienie dla kamienicznika

Pani Stefania do ostatnich dni walczyła w sądzie z nowym właścicielem kamienicy, który nękał lokatorów. W środę sąd skazał mężczyznę na osiem miesięcy bezwzględnego więzienia za oszustwo. Kobieta nie doczekała wyroku, zmarła w czerwcu.
Pani Stefania do ostatnich dni walczyła w sądzie z nowym właścicielem kamienicy, który nękał lokatorów. W środę sąd skazał mężczyznę na osiem miesięcy bezwzględnego więzienia za oszustwo. Kobieta nie doczekała wyroku, zmarła w czerwcu.
W 2011 r. kamienica zmieniła właściciela, a ten chciał ją zburzyć pod nowy lokal z powierzchnią handlową i biurami
W tym celu zaczął pogarszać warunki mieszkaniowe, m.in. wymontował drzwi i okna z opuszczonych mieszkań. W budynku odcięty został gaz i prąd, rozrzucono też w nim śmieci
W ocenie sądu „działania, które podjął oskarżony były brutalne, bezprawne i były nacechowane dużą dozą bezprawia”

Stefania Chlebowska na początku tego roku skończyła 101 lat. Seniorka mieszkała w jednej z kamienic w centrum Poznania od 1959 r. Osiem lat temu kamienica zmieniła właściciela, a ten postanowił zburzyć budynek, by w jego miejsce postawić nowoczesny lokal z powierzchnią handlową i biurami.

Dla osiągnięcia tego celu zaczął pogarszać warunki mieszkaniowe, m.in. wymontował drzwi i okna z opuszczonych mieszkań, a następnie drzwi do budynku, co nasiliło kradzieże. Klatka schodowa została ostemplowana drewnianymi balami tak, że kiedy po panią Stefanię przyjechało pogotowie, sanitariusze nie byli w stanie wynieść jej z mieszkania na noszach. Na koniec, w budynku odcięty został gaz i prąd, rozrzucono też w nim śmieci.

Lokatorzy dostali również informację o nakazie rozbiórki budynku, choć inspektorat nadzoru budowlanego takiej decyzji nie wydał. Pismo dotyczące rzekomej decyzji o nakazie rozbiórki było właśnie przedmiotem pozwu, w którym Stefania Chlebowska wraz z córką Hanną zarzuciły właścicielowi próbę oszustwa. Oskarżony Josef L. nie przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa.
Stefania Chlebowska zmarła na początku czerwca tego roku. W środę poznański sąd rejonowy wydał wyrok w tej sprawie i uznając Josefa L. winnym zarzuconego mu oszustwa wymierzył mu karę 8 miesięcy bezwzględnego więzienia i 20 tys. zł grzywny. Sędzia Renata Żurowska podkreśliła w uzasadnieniu, że „sąd nie miał wątpliwości co do rzeczywistych intencji i postawy oskarżonego”.

„Całokształt działań oskarżonego, którego kulminacją było pismo wysłane w maju 2011 r. wskazuje na to, że jego jedynym celem było jak najszybsze opróżnienie kamienicy, którą kupił, z lokatorów – po to, aby przystąpić do swoich prac budowlanych. Wydaje się, że oskarżony podejmował wszelkie, również bezprawne działania, aby ten cel osiągnąć jak najszybciej, de facto – ze szkodą istotną dla mieszkających tam osób, a nie działając dla ich dobra” – podkreśliła.

Żurowska zaznaczyła, że w ocenie sądu „działania, które podjął oskarżony były brutalne, bezprawne i były nacechowane dużą dozą bezprawia, taką bezwzględnością w pozbywaniu się lokatorów z kamienicy, która kupił”.

Wyrok wydany w środę przez poznański sąd rejonowy nie jest prawomocny.

Źródło: wyborcza.pl

x

Zobasz także

Oddadzą pieniądze za A2

Autostrada Wielkopolska przegrała w sądzie UE w sprawie zwrotu Polsce pomocy publicznej. Sąd UE oddalił ...

2. nr „Nieruchomości@”

Ukazał się drugi numer kwartalnika naukowego „Nieruchomości@”. Resort zaprasza do lektury drugiego numeru kwartalnika naukowego ...

Program ochrony zabytków

Cele i kierunki działań oraz zadania w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami, warunki ...

Bezkarne samowole budowlane

Skontrolowane inspektoraty nadzoru budowlanego nie prowadziły skutecznie postępowań kontrolnych i egzekucyjnych. Brakowało mechanizmów pozwalających na ...

Za drogie autostrady

NIK o zabezpieczeniu interesów Skarbu Państwa i użytkowników autostrad płatnych w umowach koncesyjnych i egzekwowanie ...