Fotografia wnętrz

Więzienie dla kamienicznika

Pani Stefania do ostatnich dni walczyła w sądzie z nowym właścicielem kamienicy, który nękał lokatorów. W środę sąd skazał mężczyznę na osiem miesięcy bezwzględnego więzienia za oszustwo. Kobieta nie doczekała wyroku, zmarła w czerwcu.
Pani Stefania do ostatnich dni walczyła w sądzie z nowym właścicielem kamienicy, który nękał lokatorów. W środę sąd skazał mężczyznę na osiem miesięcy bezwzględnego więzienia za oszustwo. Kobieta nie doczekała wyroku, zmarła w czerwcu.
W 2011 r. kamienica zmieniła właściciela, a ten chciał ją zburzyć pod nowy lokal z powierzchnią handlową i biurami
W tym celu zaczął pogarszać warunki mieszkaniowe, m.in. wymontował drzwi i okna z opuszczonych mieszkań. W budynku odcięty został gaz i prąd, rozrzucono też w nim śmieci
W ocenie sądu „działania, które podjął oskarżony były brutalne, bezprawne i były nacechowane dużą dozą bezprawia”

Stefania Chlebowska na początku tego roku skończyła 101 lat. Seniorka mieszkała w jednej z kamienic w centrum Poznania od 1959 r. Osiem lat temu kamienica zmieniła właściciela, a ten postanowił zburzyć budynek, by w jego miejsce postawić nowoczesny lokal z powierzchnią handlową i biurami.

Dla osiągnięcia tego celu zaczął pogarszać warunki mieszkaniowe, m.in. wymontował drzwi i okna z opuszczonych mieszkań, a następnie drzwi do budynku, co nasiliło kradzieże. Klatka schodowa została ostemplowana drewnianymi balami tak, że kiedy po panią Stefanię przyjechało pogotowie, sanitariusze nie byli w stanie wynieść jej z mieszkania na noszach. Na koniec, w budynku odcięty został gaz i prąd, rozrzucono też w nim śmieci.

Lokatorzy dostali również informację o nakazie rozbiórki budynku, choć inspektorat nadzoru budowlanego takiej decyzji nie wydał. Pismo dotyczące rzekomej decyzji o nakazie rozbiórki było właśnie przedmiotem pozwu, w którym Stefania Chlebowska wraz z córką Hanną zarzuciły właścicielowi próbę oszustwa. Oskarżony Josef L. nie przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa.
Stefania Chlebowska zmarła na początku czerwca tego roku. W środę poznański sąd rejonowy wydał wyrok w tej sprawie i uznając Josefa L. winnym zarzuconego mu oszustwa wymierzył mu karę 8 miesięcy bezwzględnego więzienia i 20 tys. zł grzywny. Sędzia Renata Żurowska podkreśliła w uzasadnieniu, że „sąd nie miał wątpliwości co do rzeczywistych intencji i postawy oskarżonego”.

„Całokształt działań oskarżonego, którego kulminacją było pismo wysłane w maju 2011 r. wskazuje na to, że jego jedynym celem było jak najszybsze opróżnienie kamienicy, którą kupił, z lokatorów – po to, aby przystąpić do swoich prac budowlanych. Wydaje się, że oskarżony podejmował wszelkie, również bezprawne działania, aby ten cel osiągnąć jak najszybciej, de facto – ze szkodą istotną dla mieszkających tam osób, a nie działając dla ich dobra” – podkreśliła.

Żurowska zaznaczyła, że w ocenie sądu „działania, które podjął oskarżony były brutalne, bezprawne i były nacechowane dużą dozą bezprawia, taką bezwzględnością w pozbywaniu się lokatorów z kamienicy, która kupił”.

Wyrok wydany w środę przez poznański sąd rejonowy nie jest prawomocny.

Źródło: wyborcza.pl

x

Zobasz także

Czynsz pochodną dochodów

Osoby, które będzie na to stać, prawdopodobnie zapłacą wkrótce wyższy czynsz za mieszkania komunalne.O sprawie ...

Zabił żonę i 4. sąsiadów

Pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej w procesie dotyczącym wybuchu w kamienicy na poznańskim Dębcu złożył na rozprawie ...

Kara za wadliwe wyroby

Za stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych wprowadzających konsumentów w błąd w zakresie deklarowanych parametrów materiałów budowlanych, ...

Deweloper wygrał z gminą

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wydał korzystny wyrok dla dewelopera, realizującego inwestycję w Wielkopolsce. To ...

Oddadzą pieniądze za A2

Autostrada Wielkopolska przegrała w sądzie UE w sprawie zwrotu Polsce pomocy publicznej. Sąd UE oddalił ...