Ładowarki emu.energy

Wizjonerska operetka

Wiemy jak będzie wyglądać nowy budynek Teatru Muzycznego w Poznaniu. Konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną wygrał projekt Atelier Loegler Architekci.

fot. Poznan.pl
Do ogłoszonego przez Miasto Poznań konkursu zgłosiły się 44 firmy i pracownie architektoniczne, aż 14 z nich było z zagranicy (Chiny, Francja, Hiszpania, Irlandia, Niemcy, Turcja, Stany Zjednoczone, Węgry, Wielka Brytania i Włochy). Do drugiego etapu zakwalifikowało się 6 najlepszych pracowni.
Prace konkursowe oceniało jury pod przewodnictwem Bolesława Stelmach, dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. W jury zasiadali także architekci i projektanci: Wojciech Grabianowski, Janusz Lichocki, Krzysztof Frąckowiak, scenograf Mariusz Napierała, ze strony Urzędu Miasta – Katarzyna Podlewska (Wydział Urbanistyki i Architektury), Joanna Bielawska-Pałczyńska (miejska konserwator zabytków) oraz dyrektor Teatru Muzycznego Przemysław Kieliszewski.
– To była niezwykła frajda i niezwykłe doświadczenie w moim profesjonalnym życiu – mówił Bolesław Stelmach, przewodniczący sądu konkursowego, podczas ogłoszenia wyników w Sali Białej Urzędu Miasta. – Miasto jako zamawiający było niezwykle wnikliwy i merytorycznym partnerem.
Jury przyznało 3 nagrody i trzy wyróżnienia. Najwyżej oceniona została koncepcja zaprojektowana przez Atelier Loegler Architekci, która otrzymała pierwszą nagrodę i 80 tys. zł. W uzasadnieniu werdyktu wskazano między innymi na oryginalność i trafność projektu, szczególnie w powiązaniu z otoczeniem i panoramą śródmieścia. Zwrócono też uwagę na estetykę strefy wejściowej.
– Ten budynek domknie dzielnicę teatralną naszego miasta. Ma szansę stać się ikoną naszego miasta – ocenia dyrektor Przemysław Kieliszewski.
Z przebiegu konkursu zadowolony jest prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Cieszy go że konkurs spotkał się z tak dużym zainteresowaniem i znane pracownie podjęły się przygotowania koncepcji architektonicznej teatru
– W biznesie jest takie powiedzenie „wyróżnij się albo zgiń”. Teatr Muzyczny może być taką wizytówką Poznania – podkreśla Jacek Jaśkowiak.
Nowy Teatr Muzyczny ma mieć 1200 miejsc na głównej widowni, do tego 300 miejsc na widowni kameralnej i dodatkową przestrzeń na ok. 150-200 osób. Pierwsza musicalowa premiera planowana jest na rok 2023.
Mateusz Malinowski; biuletynpoznan.pl

x

Zobasz także

Most Lecha z konstrukcją

Prace były związane z montażem stalowej konstrukcji północnej nitki mostu Lecha. Zamontowano wszystkie wielkogabarytowe segmenty. ...

Dzieci i rodzice czekają

To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w naszym mieście i całym regionie. Generalnym wykonawcą Wielkopolskiego ...

„Dzieciniec pod Słońcem”

Zabytkowy przedwojenny kompleks jeszcze w tym roku znów będzie służyć poznaniakom. Prace budowlane i konserwatorskie ...

Zakwitły róże w rosarium

Zarząd Zieleni Miejskiej chwali się odnowiony rosarium na Cytadeli. Rewitalizacja obiektu już się zakończyła i ...

Rusza budowa schroniska

Już w lipcu rozpocznie się budowa nowego Schroniska dla zwierząt przy ul. Kobylepole. Miasto podpisało ...