Fotografia wnętrz

Wizjonerska operetka

Wiemy jak będzie wyglądać nowy budynek Teatru Muzycznego w Poznaniu. Konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną wygrał projekt Atelier Loegler Architekci.

fot. Poznan.pl
Do ogłoszonego przez Miasto Poznań konkursu zgłosiły się 44 firmy i pracownie architektoniczne, aż 14 z nich było z zagranicy (Chiny, Francja, Hiszpania, Irlandia, Niemcy, Turcja, Stany Zjednoczone, Węgry, Wielka Brytania i Włochy). Do drugiego etapu zakwalifikowało się 6 najlepszych pracowni.
Prace konkursowe oceniało jury pod przewodnictwem Bolesława Stelmach, dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. W jury zasiadali także architekci i projektanci: Wojciech Grabianowski, Janusz Lichocki, Krzysztof Frąckowiak, scenograf Mariusz Napierała, ze strony Urzędu Miasta – Katarzyna Podlewska (Wydział Urbanistyki i Architektury), Joanna Bielawska-Pałczyńska (miejska konserwator zabytków) oraz dyrektor Teatru Muzycznego Przemysław Kieliszewski.
– To była niezwykła frajda i niezwykłe doświadczenie w moim profesjonalnym życiu – mówił Bolesław Stelmach, przewodniczący sądu konkursowego, podczas ogłoszenia wyników w Sali Białej Urzędu Miasta. – Miasto jako zamawiający było niezwykle wnikliwy i merytorycznym partnerem.
Jury przyznało 3 nagrody i trzy wyróżnienia. Najwyżej oceniona została koncepcja zaprojektowana przez Atelier Loegler Architekci, która otrzymała pierwszą nagrodę i 80 tys. zł. W uzasadnieniu werdyktu wskazano między innymi na oryginalność i trafność projektu, szczególnie w powiązaniu z otoczeniem i panoramą śródmieścia. Zwrócono też uwagę na estetykę strefy wejściowej.
– Ten budynek domknie dzielnicę teatralną naszego miasta. Ma szansę stać się ikoną naszego miasta – ocenia dyrektor Przemysław Kieliszewski.
Z przebiegu konkursu zadowolony jest prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Cieszy go że konkurs spotkał się z tak dużym zainteresowaniem i znane pracownie podjęły się przygotowania koncepcji architektonicznej teatru
– W biznesie jest takie powiedzenie „wyróżnij się albo zgiń”. Teatr Muzyczny może być taką wizytówką Poznania – podkreśla Jacek Jaśkowiak.
Nowy Teatr Muzyczny ma mieć 1200 miejsc na głównej widowni, do tego 300 miejsc na widowni kameralnej i dodatkową przestrzeń na ok. 150-200 osób. Pierwsza musicalowa premiera planowana jest na rok 2023.
Mateusz Malinowski; biuletynpoznan.pl

x

Zobasz także

Remont domu przy Żelaznej

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych posiada udziały w ponad 750 wspólnotach mieszkaniowych. Jedna z nich właśnie ...

Remont kładki na Lechickiej

Z uwagi na stan techniczny obiektu naprawiona będzie kładka „Wilczak” na ul. Lechicką. W związku ...

Wieżowce przy rondzie Rataje

Nowoczesne i atrakcyjne wieżowce staną przy rondzie Rataje? To możliwe – radni przyjęli miejscowy plan ...

„Swoboda” pnie się w górę

Przy ul. Perzyckiej powstaje już nowa siedziba Centrum Wspierania Rodzin „Swoboda”. Rozpoczęte miesiąc temu roboty ...

Starożytny chodnik w Rzymie

Wyrwa, jaka powstała pod koniec kwietnia w nawierzchni na placu przed rzymskim Panteonem, odsłoniła płyty ...