Finansowanie pomostowe

Wizjonerska operetka

Wiemy jak będzie wyglądać nowy budynek Teatru Muzycznego w Poznaniu. Konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną wygrał projekt Atelier Loegler Architekci.

fot. Poznan.pl
Do ogłoszonego przez Miasto Poznań konkursu zgłosiły się 44 firmy i pracownie architektoniczne, aż 14 z nich było z zagranicy (Chiny, Francja, Hiszpania, Irlandia, Niemcy, Turcja, Stany Zjednoczone, Węgry, Wielka Brytania i Włochy). Do drugiego etapu zakwalifikowało się 6 najlepszych pracowni.
Prace konkursowe oceniało jury pod przewodnictwem Bolesława Stelmach, dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. W jury zasiadali także architekci i projektanci: Wojciech Grabianowski, Janusz Lichocki, Krzysztof Frąckowiak, scenograf Mariusz Napierała, ze strony Urzędu Miasta – Katarzyna Podlewska (Wydział Urbanistyki i Architektury), Joanna Bielawska-Pałczyńska (miejska konserwator zabytków) oraz dyrektor Teatru Muzycznego Przemysław Kieliszewski.
– To była niezwykła frajda i niezwykłe doświadczenie w moim profesjonalnym życiu – mówił Bolesław Stelmach, przewodniczący sądu konkursowego, podczas ogłoszenia wyników w Sali Białej Urzędu Miasta. – Miasto jako zamawiający było niezwykle wnikliwy i merytorycznym partnerem.
Jury przyznało 3 nagrody i trzy wyróżnienia. Najwyżej oceniona została koncepcja zaprojektowana przez Atelier Loegler Architekci, która otrzymała pierwszą nagrodę i 80 tys. zł. W uzasadnieniu werdyktu wskazano między innymi na oryginalność i trafność projektu, szczególnie w powiązaniu z otoczeniem i panoramą śródmieścia. Zwrócono też uwagę na estetykę strefy wejściowej.
– Ten budynek domknie dzielnicę teatralną naszego miasta. Ma szansę stać się ikoną naszego miasta – ocenia dyrektor Przemysław Kieliszewski.
Z przebiegu konkursu zadowolony jest prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Cieszy go że konkurs spotkał się z tak dużym zainteresowaniem i znane pracownie podjęły się przygotowania koncepcji architektonicznej teatru
– W biznesie jest takie powiedzenie „wyróżnij się albo zgiń”. Teatr Muzyczny może być taką wizytówką Poznania – podkreśla Jacek Jaśkowiak.
Nowy Teatr Muzyczny ma mieć 1200 miejsc na głównej widowni, do tego 300 miejsc na widowni kameralnej i dodatkową przestrzeń na ok. 150-200 osób. Pierwsza musicalowa premiera planowana jest na rok 2023.
Mateusz Malinowski; biuletynpoznan.pl

x

Zobasz także

Montaż Mostu Lecha

Na stronie epoznan.pl można obejrzeć 9. fotografii, na których utrwalono montaż nowej konstrukcji Mostu Lecha. ...

Kto wybuduje pływalnię?

Poznańskie Inwestycje Miejskie rozpisały właśnie przetarg dotyczący budowy nowego obiektu na osiedlu Zwycięstwa. Ma on ...

47. sezon Maltanki

Rozpoczął się kolejny sezon Maltanki. Aż do września kolejka będzie kursowała pomiędzy stacją przy rondzie ...

Już można na szage

Łatwe przejście z placu Kolegiackiego na ul. Podgórną i kolejna dostępna dla wszystkich przestrzeń w ...

Trzy parkingi park&ride

Jesienią 2020 r. gotowe mają być trzy nowe parkingi typu park & ride w Poznaniu. ...