Wizualizacja Nowego Rynku

W miejscu byłego dworca autobusowego przy ulicy Matyi powstaje kompleks Nowy Rynek,

 

który ma zająć prawie 4 hektary. Portal epoznan donosi, ze inwestor, firma Skanska głosiła jakie pracownie architektoniczne będą zaangażowane w ten projekt deweloperski. – Obok pracowni JEMS Architekci i Maćków Pracownia Projektowa wpływ na wygląd inwestycji będą miały medusa group i Ultra Architekci – zapowiada Skanska.

W pierwszym etapie, który rozpoczął się już latem, powstaje budynek biurowy o powierzchni 25 000 metrów kwadratowych. – W poszukiwaniu pomysłów, które miały stać się podstawą do sformułowania zasad kształtowania zespołu budynków na pierwszy plan wysunęła się idea stworzenia nowego placu miejskiego – tłumaczy Paweł Majkusiak, wspólnik w pracowni JEMS Architekci. Stąd nazwa dla całej inwestycji – Nowy Rynek. Między budynkami ma powstać właśnie ogólnodostępny rynek dla mieszkańców.

– Projekt przewiduje realizację wokół rynku czterech niezależnych funkcjonalnie budynków. Dominantą przestrzenną założenia będzie budynek wysokościowy zlokalizowany na zamknięciu osi widokowych ulic Matyi i Wierzbięcice. Jego forma, kaskadowo obniżająca się w kierunku placu, stanowić będzie dopełnienie kompozycji przestrzennej całego założenia. Zdecydowana część lokali na parterze to oczywiście lokale usługowe. Przestrzeń wokół placu i ulic zajmą restauracje, bary, sklepy – dodaje.

Za pierwszy i drugi etap, w których powstanie nie tylko biurowiec o powierzchni 25 000 m2, ale też drugi o powierzchni 10 000 m2 i parking pod nimi, odpowiada pracownia Maćków. – Zależy nam, aby te obiekty dawały miastu coś od siebie. Nie chodzi o epatowanie formą, ale o żywe, wielkomiejskie i zadaszone partery z wejściem od ulicy, terenów publicznych – tak aby zaprosić mieszkańców do środka – tłumaczy Zbigniew Maćków.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwszy budynek ma być gotowy w drugim kwartale 2019 roku. Obiekt powstanie od strony ulicy Matyi i Przemysłowej i będzie mieć 6 kondygnacji naziemnych. W pierwszym etapie powstanie też 265 miejsc parkingowych. Docelowo cały kompleks ma mieć 100 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni najmu.

Więcej fotografii na portalu epoznan.pl

x

Zobasz także

Węzeł przesiadkowy Rokietnica

Mieszkańcy Rokietnicy coraz bliżej wielkich zmian. Projekt węzła przesiadkowego PKP w Rokietnicy przeszedł pozytywnie ocenę ...

Pływalnia w „Parku Strzelnica”

Gmina Mosina podpisała umowę z wybranym w drodze przetargu projektantem o wykonanie dokumentacji projektowej, wraz ...

Reaktywacja pływalni latem

Zakończył się pierwszy etap prac związanych z modernizacją kompleksu pływalni letniej w parku Kasprowicza.   ...

Kwadraciak i Okrąglak sprzedane

Hansainvest i Benson Elliot kupiły za ok. 770 mln zł biurowce w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, ...

Nowy azyl dla zwierząt

Jak informuje portal e-poznan w Poznaniu powstanie nowe schronisko dla zwierząt. Zastąpi placówkę przy ulicy ...