Fotografia wnętrz
Finansowanie pomostowe

Właściciele chcą przekształceń

Do sądów wieczystoksięgowych do połowy br. wpłynęło ponad 900 tys. zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność – poinformował resort inwestycji i rozwoju. To ponad 36 proc. szacowanej przez MIiR ogólnej liczby użytkowników wieczystych.

We wtorek Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIiR) podało, że największy wzrost wpływu spraw nastąpił w Krakowie, Warszawie, Gliwicach, Wrocławiu i Gdańsku. „Przy obecnym tempie wydawania zaświadczeń samorządy zdążą z wydawaniem zaświadczeń w ustawowym terminie – do końca tego roku” – oceniono.

„Zmiany, które wprowadziliśmy w ustawie o przekształceniu użytkowanie wieczystego we własność usprawnią proces przekształcenia. Aktualne tempo wydawania zaświadczeń umożliwia potwierdzenie przekształcenia w formie zaświadczenia dla wszystkich uprawnionych do końca roku” – wskazał cytowany w informacji prasowej wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Ministerstwo zaznaczyło, że nowa, ustawowa 99-proc. bonifikata „jest znaczną ulgą przy przekształceniu użytkowania wieczystego dla rodzin wielodzietnych, osób z niepełnosprawnościami i kombatantów”. „Przyjazne procedury ułatwią skorzystanie z bonifikat niezależnie od terminu wydania zaświadczenia o przekształceniu. Przedsiębiorcy zostaną uchronieni przed rygorem pomocy publicznej” – podkreślono

x

Zobasz także

Program retencji wody

Zbiorniki Racibórz, Kąty Myscowa i Wielowieś Klasztorna, a także Kotlina Kłodzka czy dolina rzeki Serafy ...

Powstanie mapa inwestycji

Dzięki nowej funkcjonalności Systemu Informacji Przestrzennej możliwe będzie graficzne odzwierciedlenie na mapie Poznania planowanych inwestycji ...

300 lat razem z Bambrami

W 2019 roku mija 300 lat, odkąd pierwsi Bambrzy przybyli do Wielkopolski. Ich obecność miała ...

Stawki za wodę na działkach

Działkowcy, którzy pobierają wodę z ujęć głębinowych, przy miesięcznym zużyciu w wysokości 2 metrów sześciennych ...

Pszczoły ratują miasta

W ostatnich latach coraz więcej pasiek powstaje w miastach, na dachach budynków. W niektórych metropoliach ...