Ukraina

Wmurowano kamień pod Pomeranią

Wmurowano kamień węgielny pod rozbudowę szczecińskiego Technoparku Pomerania – trzech nowych budynków dedykowanych dla rozwoju biznesu i branży ICT (branża informatyczna i teleinformatyczna). Kilkadziesiąt kolejnych firm technologicznych ma szansę już wkrótce rozpocząć działalność w nowym kompleksie budowanych w Szczecinie obiektów Technoparku Pomerania. Wraz z funkcjonującym już przy ulicy Niemierzyńskiej inkubatorem, Technopark stanie się kluczowym ośrodkiem wspierającym innowacyjną przedsiębiorczość. Budowana obecnie infrastruktura zwiększy możliwości i skalę działania Technoparku Pomerania. Celem inwestycji jest utworzenie warunków do współdziałania przedsiębiorstw i organizacji zainteresowanych inwestowaniem w innowacyjne produkty i usługi, a w dalszej perspektywie aktywizacja ekonomiczna regionu oraz wzrost liczby firm z sektora nowoczesnych technologii.

Technopark Pomerania w roku 2013

Pod koniec przyszłego roku przedsiębiorcy otrzymają 11 tys. metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej i infrastruktury technicznej, która wraz z kompleksowym programem wsparcia pozwoli na dalszy rozwój innowacyjnych firm. Obecnie rozpoczęła się budowa pierwszych kondygnacji dwóch budynków, natomiast trzeci budynek położony w głębi działki jest na etapie fundamentów. Trzy nowe budynki Technoparku Pomerania to nowa przestrzeń i nowe możliwości rozwoju i wsparcia działalności przede wszystkim biznesu ICT i nowych technologii w regionie.
Technopark Pomerania to inwestycja miasta Szczecin ukierunkowana na rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw, które mają istotne znaczenie dla rozwoju regionu. Łączna wartość inwestycji wynosi prawie 100 mln złotych. Budowa Technoparku została dofinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Inwestycja ta wspomoże nie tylko lokalnych innowacyjnych przedsiębiorców, ale zwiększy również atrakcyjność Szczecina dla zagranicznych firm, które swoją działalność chętnie lokują w parkach naukowo-technologicznych ze względu na ich określoną organizację, standard techniczny oraz klimat sprzyjający kooperacji z innymi podmiotami.
W dwóch budynkach powstaną nowoczesne biura przygotowane na przyjęcie zarówno startupów, jak i prężnie działających przedsiębiorstw z branży ICT. Oferta zostanie dostosowana do indywidualnych potrzeb lokatorów oraz zapewniona będzie duża elastyczność w aranżacji biur i zróżnicowanie ich wielkości – od typowych biur po open-space. Ofertę uzupełnia atrakcyjna baza konferencyjno-szkoleniowa, przestrzenie wystawiennicze oraz zaplecze socjalne. Całość zostanie zrealizowana w najwyższym standardzie technicznym. Obiekty charakteryzuje duża ilość przestrzeni wspólnych, przeszklone lobby oraz taras restauracji pomiędzy dwoma budynkami.
Trzeci budynek zostanie przeznaczony na centrum informatyczne, z największą w regionie serwerownią, która umożliwi świadczenie nowych, zaawansowanych usług przez firmy IT. Centrum danych przeznaczone będzie dla obsługi firm własnych Technoparku i zrzeszonych w klastrze ICT, a także jako oferta usług skierowanych do podmiotów gospodarczych oraz administracji publicznej. Usługi data center obejmą m.in. hosting i hoteling serwerów, prowadzenie portali informacyjnych, wydzielanie dedykowanych powierzchni na potrzeby serwerowni tematycznych, masowego przetwarzania danych, wirtualizacji infrastruktury informatycznej i archiwizacji zasobów informacyjnych.
Otwarcie nowego kompleksu planowane jest pod koniec 2013 roku.


Rozbłysk idei wyrażony w architekturze

Architektura nowej zabudowy Technoparku – autorstwa architektów Agnieszki Witkowskiej i Macieja Zombirta, która powstała w konsorcjum firm Portal-PP i City Architekci ze Szczecina – to wizjonerski projekt, który odzwierciedla ideę nowoczesności i kojarzy się z rozbłyskiem myśli i pozytywnej energii, jaka ma promieniować z tego miejsca. Innowacyjna, a zarazem elegancka w swej prostocie architektura kompleksu, energetyzująca kolorystyka, zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz wysokiej jakości materiałów wykończeniowych sprawią, iż projektowane obiekty staną się wizytówką nowoczesnego Szczecina.
– Miasto potrzebuje nowego impulsu do rozwoju – miejsca, gdzie młodzi naukowcy i przedsiębiorcy z pomysłami i zapałem znajdą wsparcie i atmosferę kreatywnej pracy. Na warsztatach projektowych, gdzie zrodziła się koncepcja Technoparku Pomerania, stworzyliśmy nie tylko budynki ze stali i betonu, ale przede wszystkim przestrzeń spotkań dla ludzi oraz idei i mamy nadzieję, że to zaprocentuje w przyszłości – mówi Agnieszka Witkowska.
Ciemne, stonowane ściany budynków podkreślają intensywny charakter lobby wejściowych. Aluminium i szkło zewnętrznych elewacji wraz z dynamicznym kształtem przeszklonych dziedzińców, sięgających kilku pięter, dodatkowo podkreślane są przez wylewającą się z budynków kolorystykę energetycznej zieleni. Przyjęty kod kolorystyczny ma prowadzić użytkowników i gości kompleksu do jego serca i jednocześnie zaznaczać najważniejsze przestrzenie publiczne, otwierające nowo projektowany zespół na sąsiednie tereny dzielnicy oraz uroczy stary park. Harmonijną pierzeję stworzoną przez budynki obserwować będzie można na tle „ściany zieleni” parku.

Kooperacja biznesowa w dobrze zaplanowanej przestrzeni

Dwa największe czterokondygnacyjne budynki – przeznaczone dla startujących firm oraz rozwiniętych innowacyjnych przedsiębiorstw z branży nowych technologii tworzą kompleks biurowy zintegrowany na zewnątrz atrakcyjnie zagospodarowaną przestrzenią publiczną uzupełnioną tarasem restauracji. Ogromne, usytuowane vis-à-vis, szklane lobby wejściowe do każdego z biurowców zamykają u góry nieregularne wysunięcia kolejnych kondygnacji. Te przestrzenie zaprojektowane też zostały jako miejsca spotkań użytkowników budynku, nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń, które mogą dalej owocować współpracą i nowymi odkryciami.
Stworzenie przestrzeni pobudzającej kreatywność użytkowników to jedno z głównych założeń projektowych, co realizowane jest właśnie poprzez dużą ilość atrakcyjnie zaaranżowanych powierzchni wspólnych. Wnętrza biurowców zaplanowano w układzie atrialnym – każdy z nich posiada wewnętrzne dziedzińce, wokół których rozlokowano biura. W dużym biurowcu atria są dwukondygnacyjne, z możliwością wydzielenia na dole sali konferencyjnej o powierzchni 300 m kw. Górne dwupiętrowe atrium pozostaje ogólnodostępnym, oszklonym od góry lobby. W mniejszym biurowcu dziedzińce na każdej z czterech kondygnacji dają możliwość wykorzystania ich na cele wystawiennicze, sale konferencyjne i wspólne lobby. W parterze większego biurowca będzie się mieścił ponadto lokal gastronomiczny, dostępny również z zewnątrz od strony parku, gdzie zaplanowano otwarty taras restauracji.
Przestrzenie biurowe zrealizowane zostaną w klasie „A” i będą aranżowane według potrzeb firm – od indywidualnych biur różnej wielkości czy pomieszczeń typu open-space w wysokim standardzie wyposażenia dla większych i wymagających przedsiębiorców, aż po małe biura czy aranżacje otwarte z możliwością wynajęcia biurka lub boksu dla potrzeb startupów. Przedsiębiorcy będą mieli także do dyspozycji nowoczesne sale konferencyjne i spotkań biznesowych na każdej kondygnacji, zaplecza socjalne i przestrzenie wystawiennicze, własną serwerownię i najnowocześniejszą infrastrukturę teleinformatyczną.

Data center dla Technoparku i regionu

W trzecim z budowanych obiektów – centrum danych – zostanie umiejscowiona największa w regionie serwerownia, gdzie docelowo planowane jest zamontowanie do 200 szaf rakowych z serwerami. Obiekt w podwyższonym standardzie technicznym, ze specjalnym systemem ochrony i kontrolą dostępu, przeznaczony będzie na lokację serwerów, archiwizację i nośniki danych, pomieści także specjalne pomieszczenie, tzw. kancelarię tajną, w której przechowywane i przetwarzane będą dokumenty o klauzuli „poufne” i „tajne”.

Przyjazna przestrzeń publiczna i otoczenie

Całość nowej zabudowy Technoparku będą uzupełniały zaplanowane nasadzenia zieleni, mała architektura, lampy, ławki, nowy układ dróg wewnętrznych i parkingów – charakterystycznych przez użycie zielonego asfaltu – a także traktów pieszych i terenów rekreacyjnych.
Miejsca parkingowe, w tym parking dla rowerów, będą dostępne w garażu podziemnym oraz na parkingach zewnętrznych, pomieszczą łącznie blisko 270 samochodów.
Dodatkowo także w ramach inwestycji wykonywane są dwa nowe boiska dla sąsiedniego Gimnazjum nr 6. Obydwa to wielofunkcyjne boiska do gry w siatkówkę oraz treningów koszykarskich, dodatkowo w pole gry boisk do piłki siatkowej wrysowane zostaną korty tenisowe. Nawierzchnia jest wykonywana z poliuretanu, co zapewnia najlepsze właściwości techniczne i użytkowe oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Boiska zostaną ukończone jeszcze przed wakacjami tego roku.

x

Zobasz także

Infrastruktura „atomówek”

Urząd Morski w Gdyni prowadzi dwa postępowania przetargowe związane z budową konstrukcji morskiej do rozładunku. ...

Najdłuższy tunel w Polsce

Na kolejowym odcinku Limanowa – Nowy Sącz powstanie najdłuższy w Polsce tunel o długości 3,8 ...

Twórcze centrum na Podlasiu

Nowe miejsca do pracy twórczej i prowadzenia warsztatów artystycznych znalazły się w wyremontowanej zabytkowej kamienicy ...

Koszary Dragonów w Olsztynie

Na początku roku władze stolicy Warmii i Mazur ogłosiły plany zlokalizowania w jednym z pokoszarowych ...

Łowicz z nowym dworcem

Mieszkańcy Łowicza i pasażerowie czekali na ten moment nieco ponad dwa lata. Tyle trwały prace ...