Ukraina

Woda cenna jak złoto

Dostarczenie mieszkańcom czystej wody może stać się w nieodległej perspektywie jednym z głównych wyzwań dla samorządów

Ograniczone zasoby czystej wody i niekorzystne zmiany klimatyczne są jednymi z ważniejszych problemów gospodarki wodnej.

Dlatego niezmiernie istotne staje się gospodarowanie zasobami wodnymi we właściwy sposób, czyli bez zbędnych strat.

Gospodarka wodno-kanalizacyjna będzie tematem dyskusji podczas jednej z ponad stu zaplanowanych sesji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbywać się będzie od 14 do 16 maja w Katowicach.

Zasoby czystej wody w Polsce należą do najmniejszych w Europie – często porównuje się pod tym względem Polskę do Egiptu. Tym większą wagę trzeba więc przywiązywać do gospodarki wodno-kanalizacyjnej. Samorządy muszą się liczyć z tym, że dostarczenie mieszkańcom odpowiedniej ilości dobrej jakości wody będzie coraz bardziej kosztowne. Z wielu względów.

Witold Ziomek, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, przyznaje:

– Rzeczywiście, coraz częściej dochodzi do ekstremalnych zjawisk będących efektem postępujących zmian klimatycznych jak powodzie czy będące ich przeciwieństwem susze hydrologiczne.

Prezes tłumaczy, że zjawiska te destabilizują i pogarszają stan i jakość wód, szczególnie powierzchniowych, które bardzo często stanowią surowiec do produkcji wody pitnej.

– Problemy z dostępem do odpowiedniej ilości i jakości wody są już wyraźnie widoczne na świecie. W naszych warunkach klimatycznych występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych również jest obserwowane. Spółki wodociągowe muszą więc podejmować działania, które w przyszłości ograniczą te negatywne skutki. W tym kontekście niezmiernie ważne staje się gospodarowanie zasobami wodnymi we właściwy sposób, czyli bez zbędnych strat surowca – wyjaśnia Witold Ziomek.

Jak zauważa prezes, istotne jest także poszukiwanie alternatywnych źródeł wody oraz innowacyjnych technologii ich oczyszczania.

– Takie działania podejmowane są w MPWiK we Wrocławiu. Realizujemy je z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i metod analitycznych oraz wysokiej klasy urządzeń pomiarowych.

Przykładem jest tu systemowe podejście do zarządzania obszarem terenów wodonośnych – które stanowią skomplikowany system pozwalający na dostarczanie mieszkańcom Wrocławia wody bardzo dobrej jakości z ujęć powierzchniowych. Innym przykładem jest projekt dotyczący rozpoznania potencjalnych lokalizacji ujęć głębinowych w okolicach Wrocławia. W celu znalezienia najlepszego rozwiązania powołaliśmy interdyscyplinarny zespół projektowy. Jego zadaniem jest m.in. wskazanie przyszłościowych kierunków rozwoju systemów ujmowania i dystrybucji wody

Źróło:portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Ile za metr?

Pod względem cen mieszkań Poznań jest miastem dosyć drogim, choć do czołówki mu daleko. Ile ...

Rosną długi za czynsz

Łączna kwota zaległości z tytułu nieuiszczania opłat za mieszkanie wyniosła na koniec 2022 roku ponad ...

Ceny nie drgnęły

W październiku 2023 r. średnia ceny mieszkań w dużych polskich miastach praktycznie nie drgnęły. W ...

Bloki chcą fotowoltaiki

Z badania przeprowadzonego na zlecenie VeloBanku wynika, że 74 proc. Polaków mieszkających w blokach chciałoby, ...

Cenowe szaleństwo

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie wzrosła w sierpniu wobec lipca o 6 proc., ...