Ukraina

Wodorowe osiedle w Śremie

W czwartek 9 listopada podpisano umowę, dzięki której w Śremie rozpocznie się realizacja pionierskiego projektu kotłowni wodorowej, która będzie dostarczać ciepło do 195 nowych mieszkań. W uroczystości wziął udział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Umowa dotyczy projektu nowego osiedla ogrzewanego wodorem przy ul. Farnej w Śremie, który opracowuje Con-Project we współpracy z SES Hydrogen Energy w ramach inwestycji Śremskiego TBS Sp. z o.o. oraz Gminy Śrem. Na jej podstawie ma powstać pierwsza w Polsce kotłownia wodorowa dla budynków mieszkalnych wraz z niezbędną infrastrukturą. Stanowić będzie ona część zdywersyfikowanego systemu grzewczego, dostarczającego ciepło do 195 mieszkań.

W wydarzeniu, na zaproszenie Adama Lewandowskiego, Burmistrza Śremu oraz Wiesława Małaszniaka, prezesa Śremskiego TBS uczestniczyli Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Małgorzata Waszak-Klepka, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz Marek Gola, Wiceprzewodniczący Sejmiku.

Marek Woźniak Pogratulował władzom gminy odważnej decyzji zbudowania osiedla mieszkaniowego zasilanego zieloną energią, czyli wodorem.

– W Japonii mieliśmy okazję widzieć takie osiedla, które wykorzystywały wodór jako element miksu energetycznego, ale były one prototypowe – mówił Marszałek. – Mam nadzieję, że Śrem stanie się dobrym przykładem dla innych, zwłaszcza w obliczu postępujących zmian klimatycznych i konieczności przechodzenia na nisko bądź zeroemisyjne źródła energii. Jest to zgodne z polityką klimatyczną Unii Europejskiej – dodał Marek Woźniak.

Na śremskim osiedlu dodatkowo powstanie instalacja fotowoltaiczna, która ma napędzać produkcję wodoru. Mieszkańcy mają się wprowadzić na nowe osiedle w 2026 roku.

Przypomnijmy, że Wielkopolska jako jeden z pierwszych regionów w Polsce podjęła działania w obszarze budowy regionalnego ekosystemu wodorowego. Już od 2018 roku uczestniczy w poszukiwaniu partnerów w kraju i za granicą zaangażowanych w promocję i rozwój technologii opartych na zastosowaniu wodoru, stwarzając tym samym możliwość pozyskania wiedzy i budowania kompetencji w obszarze gospodarki wodorowej.

x

Zobasz także

Konkurs „Dla Planety 2030”

Nowoczesny sprzęt do nauki alfabetu Braille’a dla dzieci i nauczycieli oraz wodorowe autobusy – te ...

Wojewoda grała razem z WOŚP

Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk gra razem z WOŚP! Do 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ...

Drogi muszą być bezpieczne

Działania na rzecz bezpieczeństwa na drogach w regionie oraz plany w tym zakresie na najbliższy czas ...

Region dla przedsiębiorców

„Wielkopolska dla przedsiębiorców, czyli szeroki wachlarz możliwości wsparcia dla firm” to temat przewodni styczniowego spotkania ...

Dekalog naszych samorządowców

10 postulatów sformułowanych przez samorządowców zostało ogłoszonych i podpisanych podczas III Wielkopolskiego Kongresu Samorządowego, który ...