Ukraina

Wojewoda ustali bonifikatę

Grunty skarbu państwa z wyższą bonifikatą? Wojewoda jak się okazuje będzie mógł zmienić stawkę.

Proces przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zajętych przez domy mieszkalne będzie powszechny, a przy tej okazji likwidujemy jeden z reliktów PRL. Apeluję do samorządów, które nie określiły jeszcze żadnych bonifikat, aby je przyznać, co najmniej na poziomie 60 proc. – powiedział dla PortalSamorzadowy.pl wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Użytkowanie wieczyste nie było raczej ustanawiane w małych miastach i gminach wiejskich, a przynajmniej bardzo rzadko. Jest ono specyfiką dużych i średnich miast.
Wojewoda będzie mógł dostosować wysokość bonifikaty na gruntach państwowych do tej obowiązującej na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli będzie ona wyższa na gruntach samorządowych niż ustawowa na gruntach skarbu państwa.
Projekt nowelizacji ustawy przewiduje, że warunki udzielania bonifikat od opłaty lub opłaty jednorazowej za nabycie prawa własności określone w zarządzeniu wojewody lub uchwale rady albo sejmiku zaczną obowiązywać od 1 stycznia roku następującego po ich przyjęciu.

Ilu Polaków skorzysta z dobrodziejstwa ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów?

Artur Soboń: Według naszych ocen, opartych na analizie danych z wpisów w księgach wieczystych, skutkiem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów będzie to, że właścicielami gruntów stanie się 2,5 mln użytkowników wieczystych.

Ponieważ jednak są wśród nich m.in. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, z prawa tego docelowo skorzysta od 8 do 10 mln Polaków. No i przy tej okazji likwidujemy jeden z reliktów PRL.

Czy proces przekształceń obejmie wszystkie jednostki samorządu terytorialnego?

Co do zasady i zgodnie z ustawą, tak. Jednak pamiętajmy, że użytkowanie wieczyste nie było raczej ustanawiane w małych miastach i gminach wiejskich, a przynajmniej bardzo rzadko. Jest ono natomiast specyfiką dużych i średnich miast, gdzie działają też np. spółdzielnie mieszkaniowe i są osiedla mieszkaniowe.

Czy dlatego, jak wspomniał pan podczas konferencji prasowej, wiele jednostek samorządowych nie podjęło jeszcze prac nad wysokością udzielanych bonifikat przekształceniowych?

Zakładamy, że bonifikaty będą udzielane. Z różnych powodów uchwał w tej sprawie jeszcze nie podjęło jednak sporo dużych miast, w tym np. Opole, Gorzów Wielkopolski, w Poznaniu radni nadal nad nimi dyskutują.

Monitorujemy tę sytuację, bo skoro minie wkrótce drugi tydzień od ustawowego przekształcenia, to dla dobra mieszkańców tych miast radni powinni podjąć uchwały.

x

Zobasz także

Zamkną Most Dworcowy

Zapowiedziano remont ważnego torowiska. To dwa miesiące utrudnień również dla kierowców!   Zdjęcie ilustracyjne, archiwum ...

Co z działką przy Szkolnej

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację w sprawie sytuacji i przyszłości zabytkowych zabudowań dawnego szpitala miejskiego ...

Woodrow i Foch uhonorowani

Uroczystość poświęcona pamięci 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych – Thomasa Woodrowa Wilsona – odbyła się 2 ...

Budujemy Nasze Muzeum

Wmurowanie kamienia węgielnego pod Muzeum Powstania Wielkopolskiego Na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego odbyła się ...

Rozbiórka Galerii Malta

Galeria Malta znika z miejskiego krajobrazu. Rozpoczęła się rozbiórka konstrukcji budynku W czwartek rozpoczęła się ...