Ukraina

Wojsko odda tereny pod M Plus

Ministerstwo Obrony Narodowej, Agencja Mienia Wojskowego, Krajowy Zasób Nieruchomości i Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju podpisały porozumienie, które przyśpieszy przekazywanie gruntów pod program Mieszkanie Plus.
W ramach porozumienia przyspieszona ma zostać ścieżka przekazywana przez Ministerstwo Obrony Narodowej, poprzez Agencję Mienia Wojskowego (to państwowy podmiot dysponujący gruntami wojskowymi) części gruntów do Krajowego Zasobu Nieruchomości. Chodzi m.in. o grunty, które „nie kolidują z potrzebami obronności państwa”. Porozumienie ma polegać na powołaniu zespołu, który będzie „wstępnie kwalifikował nieruchomości” zgłaszane do programu.
AMW już przekazała do KZN wykaz swoich gruntów, które mogłyby być przydatne w Mieszkaniu Plus. Jak informuje MON, do 18 października Krajowy Zasób Nieruchomości wystąpił do resortu o wydanie opinie w zakresie możliwości przekazania 346 działek o łącznej powierzchni ponad 290 hektarów. Ponad połowa wskazanych gruntów (pod względem powierzchni) znajduje się na obszarze gmin Tczew i Pruszcz Gdański. Chodzi o 96 działek o powierzchni ponad 150 hektarów.
Krajowy Zasób Nieruchomości to bank gruntów należących do Skarbu Państwa, na których mają być budowane mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus (a potem wynajmowane Polakom na – w zamyśle – atrakcyjnych warunkach). Swoje grunty przekazała np. Poczta Polska czy PKP. Mówi się o tym, że część mieszkań może być udostępniana pracownikom danych instytucji. Przykładowo, Artur Soboń, wiceminister w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, przy okazji podpisania porozumienia z MON mówił, że przyczyni się ono do „zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych żołnierzy zawodowych”.
Według danych PFR Nieruchomości z początku października, w realizacji albo już zrealizowanych jest 27 projektów w programie Mieszkanie Plus, łącznie na ok. 9,7 tys. mieszkań o wartości ponad 2,4 mld zł. Do końca roku decyzja inwestycyjna ma być podjęta w około 40 kolejnych przypadkach

x

Zobasz także

Krach domków jednorodzinnych

Tak słabych danych na temat budowy domów jednorodzinnych nie było od 17 lat. Polacy w ...

Czas na rewitalizację

W Polsce w regionalnych programach unijnych na lata 2021-2027 jest 944 mln euro (czyli 4,1 ...

Ochrona nie tylko najemcy

Lewica jest za utrzymaniem obecnych przepisów chroniących lokatorów, mimo zdarzających się sytuacji wykorzystywania stanu prawnego ...

Więcej lokali socjalnych

Rząd ustanowił program, którego celem jest wzmacnianie poziomu integracji społecznej osób i rodzin znajdujących się ...

Społeczna agencja najmu

W Dąbrowie Górniczej w ramach rządowego pilotażu powstaje jedna z pierwszych w Polsce tzw. społecznych ...