Bolechowo 750×200 – maj 2017

Wrocławski boom biurowy

Korzystne położenie w sąsiedztwie Niemiec i Czech, rozwinięta infrastruktura transportowa oraz doskonale wykształcona kadra specjalistów

to główne atuty inwestycyjne Dolnego Śląska. Dlatego z roku na rok region ten przyciąga coraz więcej polskich i zagranicznych inwestorów. Dzięki temu od kilku lat popyt na nieruchomości komercyjne, a zwłaszcza powierzchnie biurowe, jest tu coraz większy.  Inwestorzy lokujący na Dolnym Śląsku swoją działalność, doceniają tu przede wszystkim wysoki poziom rozwoju gospodarczego -znacznie przekraczający średnią krajową, ale także specjalne strefy ekonomiczne, dobrze przygotowaną infrastrukturę, wyspecjalizowanych pracowników i znakomite skomunikowanie z resztą Europy. Nie bez znaczenia jest doskonała współpraca z dolnośląskimi samorządami, które czynią wiele starań, aby zarówno polskie, jak i zagraniczne firmy chciały inwestować na ich terenie.

– Tempo rozwoju Dolnego Śląska i poziom nowych inwestycji są bardzo wysokie i wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach ta tendencja będzie się utrzymywać – twierdzi Hubert Papaj, prezes Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej sp. z o.o. –  To oczywiście pociąga za sobą rozwój rynku nieruchomości, w tym biurowego. W samym tylko Wrocławiu zasoby powierzchni biurowej sięgają już 1 mln mkw., co plasuje miasto na trzeciej pozycji w Polsce, tuż po Warszawie i Krakowie. W 2017 roku mieliśmy na tym rynku rekordową podaż i popyt.

 

Wrocław w ścisłej czołówce

Choć rynek biurowy rozwija się na całym Dolnym Śląsku, to zdecydowany prym wiedzie tu stolica regionu. Wrocław, będący jednym z wiodących polskich ośrodków akademickich, oferuje dostęp do doskonale wyszkolonej kadry – zarówno absolwentów, jak i pracowników z doświadczeniem. Tu również wyjątkowo dynamicznie rozwija się branża IT. Według ekspertów, napływ inwestycji, ze szczególnym uwzględnieniem projektów z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, jest głównym motorem rozwoju rynku biurowego we Wrocławiu. Przedsiębiorstwa z tej branży wynajmują już ponad połowę wszystkich biur w stolicy Dolnego Śląska. Szczególnie chętnie lokują tu swoją działalność firmy z sektora bankowego i finansowego, dla których wynajem biur o odpowiedniej powierzchni i optymalnej lokalizacji jest wyjątkowo ważny. Wrocław jest też jednym z najlepszych rynków inwestycyjnych  w regionie Europy Środkowej i Wschodniej według rankingu Tholons Top 100 Outsourcing Destination.

Według raportu „Największe rynki biurowe w Polsce. Market insihts 2018” opracowanego przez Colliers International, agencję zajmującą się nieruchomościami komercyjnymi, Wrocław, zaraz po Krakowie, to drugi regionalny rynek biurowy w Polsce. W 2017 roku podpisano tu umowy na prawie 170 tys. mkw . Największy udział przypadł nowym umowom – aż 63% oraz renegocjacjom – 27%. Transakcje w budynkach w budowie stanowiły blisko 30% popytu. Natomiast współczynnik pustostanów odnotował znaczący spadek o ponad 3% i wyniósł 9,4%. Stawki najmu powierzchni biurowej we Wrocławiu wynoszą obecnie średnio od 13 do 15,5 euro/mkw na miesiąc.

 

Liczy się standard i lokalizacja

Inwestorzy poszukując miejsca na swoją działalność, zwykle biorą pod uwagę lokalizację swojego przyszłego biura.

– Ważne, aby było ono jak najlepiej skomunikowane z centrum oraz posiadało bardzo dobry dojazd do wrocławskiego lotniska i głównych dróg wyjazdowych z miasta – mówi Adam Galewski, dyrektor generalny firm Devco i BFF Investment Polska zarządzających Wrocławskimi Parkami Biznesu.

– Choć popyt na powierzchnie biurowe we Wrocławiu wciąż jest duży, coraz wyższe są także wymagania firm lokujących tu swoje siedziby i przedstawicielstwa. Przedsiębiorcy oczekują nie tylko tego, że ich standard będzie wysoki, zgodny z najnowszymi trendami. Ważne jest również to, aby wnętrza biur były optymalnie dostosowane do potrzeb najemców i zapewniały im jak najlepsze warunki pracy. Coraz częściej firmy zwracają też uwagę na to, czy mają możliwość uzupełnienia wynajmowanych biur o przestrzeń o innym przeznaczeniu m.in. na badania i rozwój, laboratoria,  magazyny czy też powierzchnie wystawiennicze.

 

Karta przetargowa

Nowym trendem na rynku biurowym jest aranżacja przestrzeni pod kątem przyjemnego miejsca pracy, gdzie w przerwach można się również zrelaksować. Przy niskiej stopie bezrobocia trwa walka wśród pracodawców o pozyskanie prawdziwych talentów, a biuro staje się jednym z elementów motywacyjnych.

– W ostatnim czasie biuro stało się kartą przetargową w konkurowaniu o wyspecjalizowanych pracowników – uważa Adam Galewski. –  Atrakcyjnie urządzone i komfortowe miejsce pracy z większą liczbą sal do spotkań, pracy kreatywnej oraz miejscami do integracji, stanowi coraz większy atut pracodawcy. Coraz częściej  pozwala na pozyskanie i zatrzymanie w firmie wykwalifikowanej kadry.

Według ekspertów trend zmiany przestrzeni pracy w najbliższym czasie będzie się umacniał, co pozytywnie wpłynie na dalszy wzrost popytu na powierzchnie biurowe.

 

Dobre prognozy

Według prognoz w najbliższym czasie zainteresowanie najemców powierzchnią biurową we Wrocławiu będzie nadal wysokie. Miasto cały czas przyciąga nowe firmy, a obecni już najemcy renegocjują umowy, często dokonując ekspansji powierzchni.

Jak podaje Colliers International, na rynku biurowym wciąż widoczna jest wysoka aktywność deweloperów. Obecnie w samym tylko Wrocławiu w budowie znajduje się ponad  237 tys. mkw nowoczesnej powierzchni biurowej, co jest drugim wynikiem wśród głównych rynków regionalnych.

Jak twierdzą eksperci, w niedalekiej przyszłości stawki czynszu za wynajem nowoczesnego biura raczej pozostaną stabilne. Więcej trzeba będzie zapłacić jedynie w przypadku nowych projektów w bardzo dobrej lokalizacji i o wyróżniającej się architekturze.

 

Źródło: Devco i BFF Investment Polska, liderzy na lokalnym rynku powierzchni biurowych.

x

Zobasz także

Nowy magazyn opon

Firma Bridgestone Poznań – jeden z największych pracodawców w regionie – oficjalnie otworzyła nową część ...

Kameralny hotel przy Woźnej

Od kilku dni poznańscy turyści mają możliwość rezerwacji noclegu w zupełnie nowych apartamentach w samym ...

Nasz przyjaciel wiatr

Najwyższa Izba Kontroli trafnie ujmuje problemy sektora odnawialnych źródeł energii – to stanowisko Polskiego Stowarzyszenia ...

Dwa hotele w jednym

Hotel Novotel Poznań Centrum to obiekt wpisany w panoramę miasta od wielu lat. W ostatnim ...

Remont kamienicy UA

Firmy Orlikon, Dota, Infracon i Demiurg złożyły wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu, ogłoszonym ...