Ładowarki emu.energy

Wrocławski boom biurowy

Korzystne położenie w sąsiedztwie Niemiec i Czech, rozwinięta infrastruktura transportowa oraz doskonale wykształcona kadra specjalistów

to główne atuty inwestycyjne Dolnego Śląska. Dlatego z roku na rok region ten przyciąga coraz więcej polskich i zagranicznych inwestorów. Dzięki temu od kilku lat popyt na nieruchomości komercyjne, a zwłaszcza powierzchnie biurowe, jest tu coraz większy.  Inwestorzy lokujący na Dolnym Śląsku swoją działalność, doceniają tu przede wszystkim wysoki poziom rozwoju gospodarczego -znacznie przekraczający średnią krajową, ale także specjalne strefy ekonomiczne, dobrze przygotowaną infrastrukturę, wyspecjalizowanych pracowników i znakomite skomunikowanie z resztą Europy. Nie bez znaczenia jest doskonała współpraca z dolnośląskimi samorządami, które czynią wiele starań, aby zarówno polskie, jak i zagraniczne firmy chciały inwestować na ich terenie.

– Tempo rozwoju Dolnego Śląska i poziom nowych inwestycji są bardzo wysokie i wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach ta tendencja będzie się utrzymywać – twierdzi Hubert Papaj, prezes Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej sp. z o.o. –  To oczywiście pociąga za sobą rozwój rynku nieruchomości, w tym biurowego. W samym tylko Wrocławiu zasoby powierzchni biurowej sięgają już 1 mln mkw., co plasuje miasto na trzeciej pozycji w Polsce, tuż po Warszawie i Krakowie. W 2017 roku mieliśmy na tym rynku rekordową podaż i popyt.

 

Wrocław w ścisłej czołówce

Choć rynek biurowy rozwija się na całym Dolnym Śląsku, to zdecydowany prym wiedzie tu stolica regionu. Wrocław, będący jednym z wiodących polskich ośrodków akademickich, oferuje dostęp do doskonale wyszkolonej kadry – zarówno absolwentów, jak i pracowników z doświadczeniem. Tu również wyjątkowo dynamicznie rozwija się branża IT. Według ekspertów, napływ inwestycji, ze szczególnym uwzględnieniem projektów z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, jest głównym motorem rozwoju rynku biurowego we Wrocławiu. Przedsiębiorstwa z tej branży wynajmują już ponad połowę wszystkich biur w stolicy Dolnego Śląska. Szczególnie chętnie lokują tu swoją działalność firmy z sektora bankowego i finansowego, dla których wynajem biur o odpowiedniej powierzchni i optymalnej lokalizacji jest wyjątkowo ważny. Wrocław jest też jednym z najlepszych rynków inwestycyjnych  w regionie Europy Środkowej i Wschodniej według rankingu Tholons Top 100 Outsourcing Destination.

Według raportu „Największe rynki biurowe w Polsce. Market insihts 2018” opracowanego przez Colliers International, agencję zajmującą się nieruchomościami komercyjnymi, Wrocław, zaraz po Krakowie, to drugi regionalny rynek biurowy w Polsce. W 2017 roku podpisano tu umowy na prawie 170 tys. mkw . Największy udział przypadł nowym umowom – aż 63% oraz renegocjacjom – 27%. Transakcje w budynkach w budowie stanowiły blisko 30% popytu. Natomiast współczynnik pustostanów odnotował znaczący spadek o ponad 3% i wyniósł 9,4%. Stawki najmu powierzchni biurowej we Wrocławiu wynoszą obecnie średnio od 13 do 15,5 euro/mkw na miesiąc.

 

Liczy się standard i lokalizacja

Inwestorzy poszukując miejsca na swoją działalność, zwykle biorą pod uwagę lokalizację swojego przyszłego biura.

– Ważne, aby było ono jak najlepiej skomunikowane z centrum oraz posiadało bardzo dobry dojazd do wrocławskiego lotniska i głównych dróg wyjazdowych z miasta – mówi Adam Galewski, dyrektor generalny firm Devco i BFF Investment Polska zarządzających Wrocławskimi Parkami Biznesu.

– Choć popyt na powierzchnie biurowe we Wrocławiu wciąż jest duży, coraz wyższe są także wymagania firm lokujących tu swoje siedziby i przedstawicielstwa. Przedsiębiorcy oczekują nie tylko tego, że ich standard będzie wysoki, zgodny z najnowszymi trendami. Ważne jest również to, aby wnętrza biur były optymalnie dostosowane do potrzeb najemców i zapewniały im jak najlepsze warunki pracy. Coraz częściej firmy zwracają też uwagę na to, czy mają możliwość uzupełnienia wynajmowanych biur o przestrzeń o innym przeznaczeniu m.in. na badania i rozwój, laboratoria,  magazyny czy też powierzchnie wystawiennicze.

 

Karta przetargowa

Nowym trendem na rynku biurowym jest aranżacja przestrzeni pod kątem przyjemnego miejsca pracy, gdzie w przerwach można się również zrelaksować. Przy niskiej stopie bezrobocia trwa walka wśród pracodawców o pozyskanie prawdziwych talentów, a biuro staje się jednym z elementów motywacyjnych.

– W ostatnim czasie biuro stało się kartą przetargową w konkurowaniu o wyspecjalizowanych pracowników – uważa Adam Galewski. –  Atrakcyjnie urządzone i komfortowe miejsce pracy z większą liczbą sal do spotkań, pracy kreatywnej oraz miejscami do integracji, stanowi coraz większy atut pracodawcy. Coraz częściej  pozwala na pozyskanie i zatrzymanie w firmie wykwalifikowanej kadry.

Według ekspertów trend zmiany przestrzeni pracy w najbliższym czasie będzie się umacniał, co pozytywnie wpłynie na dalszy wzrost popytu na powierzchnie biurowe.

 

Dobre prognozy

Według prognoz w najbliższym czasie zainteresowanie najemców powierzchnią biurową we Wrocławiu będzie nadal wysokie. Miasto cały czas przyciąga nowe firmy, a obecni już najemcy renegocjują umowy, często dokonując ekspansji powierzchni.

Jak podaje Colliers International, na rynku biurowym wciąż widoczna jest wysoka aktywność deweloperów. Obecnie w samym tylko Wrocławiu w budowie znajduje się ponad  237 tys. mkw nowoczesnej powierzchni biurowej, co jest drugim wynikiem wśród głównych rynków regionalnych.

Jak twierdzą eksperci, w niedalekiej przyszłości stawki czynszu za wynajem nowoczesnego biura raczej pozostaną stabilne. Więcej trzeba będzie zapłacić jedynie w przypadku nowych projektów w bardzo dobrej lokalizacji i o wyróżniającej się architekturze.

 

Źródło: Devco i BFF Investment Polska, liderzy na lokalnym rynku powierzchni biurowych.

x

Zobasz także

Nowa hala Volkswagena

Hala w Antoninku jest kolejnym dużym projektem zrealizowanym przez polskie spółki z grupy Eiffage w ...

Hampton by Hilton Kalisz

Dokładnie 100 lat temu – 31 maja 1919 roku – Conrad Hilton kupił swój pierwszy ...

Biuro potrzebne od zaraz

Warszawski rynek nieruchomości biurowych jest obecnie najbardziej aktywny od czasu transformacji ustrojowej, wskazują twórcy raportu ...

Coraz więcej magazynów

Według najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cresa Polska „Occupier Insight Q1 2019”, pierwszy kwartał tego ...

Potencjał rynku hotelowego

W Polsce przybywać będzie hoteli butikowych, powstawać będą także hotele z ograniczoną liczbą usług, zaspokajające ...