Ukraina

WSG planuje nowy biurowiec

Wielkopolska Spółka Gazownictwa planuje budowę nowej siedziby w Poznaniu, która stanie przy ul. Za Groblą 7. Jest to teren należący do WSG objęty ochroną konserwatorską. Nowy biurowiec będzie budynkiem 6-kondygnacyjnym z podziemnym garażem o powierzchni ponad 8500 m kw. Garaż będzie otwarty na 51 miejsc postojowych dla samochodów osobowych z wyłączeniem samochodów na gaz. W garażu zaprojektowano dwa miejsca do ładowania samochodów na energię elektryczną oraz parking dla rowerów. Kondygnacja podziemna pomieści też pomieszczenia trafostacji, central wentylacyjnych i pomieszczenia techniczne.
Na parterze budynku zaprojektowano salę konferencyjną z zapleczem, archiwum, biuro, foyer wejściowe – wewnętrzny dziedziniec, węzeł sanitarny, portiernię, bar-kawiarnię w strefie wejściowej umożliwiające gościom oczekiwanie w strefie „buforowej” oraz pomieszczenia techniczne rozdzielnię elektryczną i serwerownię.
Piętra od 1 do 4 – to kondygnacje biurowe z miejscami pracy, usytuowane na kondygnacjach nadziemnych w dwóch równoległych traktach wzdłuż ścian zewnętrznych. Założono modularne sytuowanie ścian działowych umożliwiające zmianę aranżacji i dostosowanie do zmiennych potrzeb organizacyjnych, węzły sanitarne na każdej kondygnacji, małe sale konferencyjne, pomieszczenia techniczne i magazynowe.
Na dachu zlokalizowano urządzenia techniczne, jednostki centralne, agregaty wody lodowej – urządzenia obudowano ażurową osłoną w konstrukcji stalowej.
Elementem wyróżniającym obiekt będzie podwójna elewacja stanowiąca integralną część systemów odpowiedzialnych za utrzymanie parametrów energetycznych obiektu.
We wnętrzu przestrzeń wewnętrznego hallu usytuowano wzdłuż głównej osi budynku: po lewej i prawej stronie zostaną zlokalizowane pomieszczenia biurowe (rozwiązanie modularne umożliwiające zmianę aranżacji).
W centralnej przestrzeni otwartego atrium znajdzie się element przestrzenny mieszczący (na poszczególnych kondygnacjach) sale konferencyjne i komunikację pionową (oprócz tego w centralnej części traktu znajdą się pomieszczenia pomocnicze i komunikacja pionowa). Forma elementu przestrzennego („rzeźba”) to element identyfikujący i ułatwiający orientację w przestrzeni wewnętrznej. Wewnętrzne atrium zostanie zamknięte świetlikiem.
Główna oś poziomej komunikacji pieszej przebiega wzdłuż wewnętrznego hallu (dwa ciągi piesze równoległe do traktów biurowych po lewej i prawej stronie)
Elementy komunikacji pionowej to:
– dwie windy panoramiczne – zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie elewacji zewnętrznej (wschodniej), na wysokości centralnego punktu („rzeźba”); windy poruszają się pomiędzy wszystkimi poziomami budynku;
– trzy klatki schodowe – jedna usytuowana w centralnym trakcie budynku, dwie z nich łączą wszystkie kondygnacje – ulokowane na dwóch skrajnych końcach budynku, wydzielone przeciwpożarowo i poprzedzone w poziomie -1 i na parterze przedsionkami p-poż.
Pomieszczenia zarządu spółki usytuowano na kondygnacji +4 z widokiem na Wartę i panoramę wschodniej części Poznania.
Główna sala konferencyjna mieszcząca130 miejsc – wyposażona w zaplecze, z systemem umożliwiającym podział przestrzeni na dwie części – usytuowana będzie w centralnym trakcie budynku. Pozostałe sale sytuowane na poszczególnych kondygnacjach w centralnym miejscu atrium.
Rozwiązania techniczne budynku zapewniają jego pełną dostępność dla osób niepełnosprawnych ruchowo.
Budynek wyposażony będzie w instalacje służące ochronie środowiska i obniżające koszty eksploatacji. Zaprojektowano w nim odnawialne źródła energii – gruntowe pompy ciepła. Przewidziano też zbiorniki retencyjne gromadzące wodę opadową. Woda ze zbiorników wykorzystywana będzie do nawadniania terenów zielonych i spłukiwania sanitariatów.
Projekt biurowca WSG powstał w zespole projektowym w ramach Iron Tower Investment Paweł Wieczorkiewicz. Główny architektem jest Piotr Z. Barełkowski.
Rozpoczęcie budowy planowane jest w lipcu 2013 r., a jej zakończenie – w lutym 2015 r.
Zajmowane dotychczas przez Wielkopolską Spółkę Gazownictwa pomieszczenia należą do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, którego WSG jest częścią. Po jej wyprowadzce budynki pozostaną w gestii PGNiG.

x

Zobasz także

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...

Biurowiec akademikiem

Pierwszy wysokościowiec w Poznaniu, wzniesiony po wojnie jako siedziba Biura Odbudowy Miasta Poznania, zostanie przebudowany. ...