Ukraina

Wykup mieszkanie spółdzielcze

Z końcem tego roku przestaną obowiązywać dotychczasowe przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. Prawo o spółdzielniach mieszkaniowych, umożliwiające na korzystnych warunkach przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność. Zainteresowani mają zatem niecały rok na dopełnienie formalności.

Wiele spółdzielni opierając się na grudniowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego próbuje uniknąć ciążącego na nich obowiązku. 17 grudnia 2008 r. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował zgodność z Konstytucją przepisów ustawy Prawo o spółdzielniach mieszkaniowych, regulujących wykup mieszkań lokatorskich i własnościowych. Trybunał uznał, że wykupywanie mieszkań na dotychczasowych zasadach jest zbyt obciążające dla spółdzielni. Posłowie mają rok na przygotowanie nowych przepisów. Można się jednak spodziewać, że wykupienie mieszkania będzie nas kosztowało więcej aniżeli do tej pory.
Zdecydowana większość spółdzielni z pewnością podporządkuje się wyrokowi Trybunału i nadal będzie umożliwiała wykup mieszkań. Co jednak powinien zrobić lokator w sytuacji kiedy spółdzielnia celowo opóźnia procedurę?
Pierwszym krokiem jaki powinna podjąć osoba zainteresowana wykupem, jest skierowanie do spółdzielni pisemnego zapytania dlaczego wniosek nie jest realizowany i poczekanie na pisemną odpowiedź. Może się okazać, że opóźnienie nie jest celowym działaniem spółdzielni. Jeżeli jednak okaże się, iż pomimo braku przeszkód spółdzielnia nie podejmuje stosownych działań, pozostaje w zasadzie jedno rozwiązanie – pozew do sądu.
Art. 491 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (zwana dalej ust. o sm.) stanowi, że „Osoba, która na podstawie ustawy może żądać ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu, w razie bezczynności spółdzielni może wystąpić do sądu z powództwem na podstawie art. 64 Kodeksu cywilnego w związku z art. 1047§ 1 Kodeksu postępowania cywilnego (…)”. Takie uregulowanie powoduje, że osoba zainteresowana zakupem może złożyć pozew w sądzie, w którym będzie żądać wydania orzeczenia stwierdzającego obowiązek spółdzielni do złożenia oświadczenia woli o przekształceniu tytułu prawnego do lokalu. W takiej sytuacji orzeczenie sądu zastąpi oświadczenie woli spółdzielni.
Należy jednak pamiętać, że pozew można złożyć dopiero po upływie trzech miesięcy od złożenia w spółdzielni wniosku o ustanowienie prawa odrębnej własności. Taki termin został bowiem wyznaczony spółdzielniom przez ustawodawcę do zawarcia umowy z członkiem spółdzielni. Zgodnie z art. 12§ 11 oraz 1714§ 11 ust. o sm. termin trzech miesięcy biegnie od momentu złożenia wniosku przez osobę uprawnioną. Przed złożeniem pozwu warto się upewnić, że spółdzielnia jest właścicielem gruntu, na którym stoi budynek bądź przysługuje jej prawo użytkowania wieczystego gruntu. Jeżeli sytuacja będzie inna sąd odrzuci pozew.
Pozew należy złożyć do sądu właściwego ze względu na siedzibę spółdzielni. To czy będzie to sąd rejonowy czy okręgowy zależeć będzie od wartości mieszkania. Należy pamiętać, iż pozwy przeciwko spółdzielniom należy kierować do sądu rejonowego wtedy, kiedy wartość mieszkania nie przekracza 75 tysięcy złotych, kiedy wartość mieszkania jest wyższa – pozew należy skierować do sądu okręgowego. W praktyce niezwykle rzadko będzie się zdarzać aby pozew rozpatrywany był przez sąd rejonowy.
Art. 491 ust. o sm. zwalnia członka spółdzielni od uiszczania opłaty sądowej, a kosztami postępowania sądowego obarcza spółdzielnie.
Po uprawomocnieniu się wyroku, tzn. kiedy spółdzielnia się od niego nie odwoła, członek spółdzielni powinien złożyć odpowiedni wniosek w wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego.
Jeżeli jednak dotychczasowe przepisy przestaną obowiązywać, a w ich miejsce nie zostaną uchwalone nowe, wówczas sąd oddali powództwo, jeżeli zostaną uchwalone nowe przepisy – zostanie wydany wyrok na ich podstawie.
W sytuacji kiedy osoba zainteresowana wykupem nie uzyska korzystnego rozstrzygnięcia w sądzie, wówczas pozostanie jej jedynie dochodzenie odszkodowania od spółdzielni. W tej sytuacji koszty sporu będą jednak z pewnością wyższe, ponieważ powód nie będzie już zwolniony od uiszczenia opłaty sądowej. Pozostaje również kwestia wykazania szkody, podlegająca zawsze ocenie sądu. Szkoda może odpowiadać różnicy w kosztach, jakie poniósłby spółdzielca wykupując mieszkanie na zasadach obowiązujących do końca 2009 roku a kosztami jakie musi uiścić po tym terminie.
Nie powinno również stanowić problemu wykazanie winy spółdzielni, szczególnie w sytuacjach kiedy np. spółdzielnia odwołała umówione wcześniej spotkanie u notariusza, albo kiedy rada nadzorcza spółdzielni podjęła uchwałę o wstrzymaniu się z zawieraniem dalszych umów o przeniesienie własności lokalu.

michal@ceranek.pl

x

Zobasz także

Dodatek a „samowolka”

Legalność zamieszkiwania – bez wpływu na przyznanie dodatku węglowego. Wyrok WSA zgodny ze stanowiskiem Rzecznika ...

Koniec z fajerwerkami

Lewica chce dać gminom narzędzia do ograniczenia stosowania petard i fajerwerków. Taki projekt złożyła już ...

Nie płacił czynszu- więzienie

Nie jest tajemnicą, że dotychczas najemca mógł w zasadzie nie płacić, a i tak niewiele ...

Ogródki działkowe zagrożone

We wrześniu weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak alarmuje Polski ...

Polemika to nie zniesławienie

Obywatel skrytykował działalność prezes spółdzielni mieszkaniowej, kwestionując jej rozliczenia finansowe i zasadność pewnych inwestycji  Czując ...