Fotografia wnętrz

Wyremontują schody

Podpisano umowy z wykonawcami remontu schodów przy ul. Spychalskiego oraz Parku Rekreacji Starołęka Mała w Poznaniu. Obie inwestycje zakończą się wiosną przyszłego roku.

Schody na ul. Spychalskiego łączą ulice Dolna Wilda i Górna Wilda. Zostały zaprojektowane w latach 30. ubiegłego stulecia przez znanego architekta Władysława Czarneckiego.

– Dzięki rozpoczynającemu się lada dzień remontowi schody, które są jedną z ikon Wildy, odzyskają swój pierwotny stan techniczny i historyczną formę. Znów będą mogły służyć poznaniakom zapewniając bezpieczeństwo – mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Kilka lat temu uległy uszkodzeniu i zakwalifikowano je do gruntownego remontu. Są w złym stanie technicznym – m.in. materiały konstrukcyjne są mocno skorodowane, pojawiają się liczne przecieki wody przez konstrukcję, a ich boczna ściana jest odchylona od pionu. W ostatnim czasie były dopuszczone do użytkowania warunkowo i czasowo, a ruch po nich odbywał się wydzielonymi pasami. W związku z rozpoczynającym się remontem od poniedziałku, 4 listopada, schody zostaną całkowicie wyłączone z użytku.

W trakcie remontu, który potrwa do kwietnia przyszłego roku, zostaną odtworzone w niemal pierwotnej formie. Powstanie również ich odwodnienie włączone do kanalizacji deszczowej. Przy ścianach bocznych, na których rozmieszczone zostaną lampy w stylu art-deco, zaprojektowano elementy umożliwiające prowadzenie roweru.

Starołęka z miejscem do rekreacji

Również wiosną przyszłego roku między ulicami Forteczną, Romana Maya i Okopową na Starołęce powstanie nowe miejsce do uprawiania sportu i rekreacji. Inwestycja w Parku Rekreacji Starołęka Mała już się rozpoczęła.

– Tereny po dawnych ogródkach działkowych zmienią się nie do poznania. Powstanie bezpieczny obiekt, jakiego w tej części miasta jeszcze nie było. Będą z niego mogli korzystać zarówno amatorzy aktywności fizycznej, jak i osoby chcące się spotkać na świeżym powietrzu. Park będzie monitorowany i oświetlony – mówi Marcin Gołek.

W nowym, starołęckim parku powstanie boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią, boisko do siatkówki z nawierzchnią poliuretanową, plac zabaw, zewnętrzna siłownia i miejsce do ćwiczeń street workout. Pojawią się także elementy małej architektury – m.in. ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci. Zieleń zostanie zagospodarowana, pojawią się nasadzenia kompensacyjne: drzewa, krzewy oraz ozdobne trawy.

Infrastruktura parku, wielkość i rozmieszczenie boisk oraz dobór urządzeń były przedmiotem konsultacji m.in. ze stowarzyszeniem Zielona Starołęka i Radą Osiedla Starołęka-Marlewo-Minikowo. Zrealizowanych zostanie szereg propozycji wysuwanych przez te organizacje – m.in. zwiększono powierzchnię placu zabaw i wybrano rodzaj urządzeń, które zostaną zamontowane. Zmniejszono też powierzchnię boisk. Po konsultacjach – biorąc pod uwagę wnioski i opinie wszystkich stron oraz założony budżet – projektant przygotował projekt optymalny w stosunku do oczekiwań zainteresowanych.

Na terenie Parku Rekreacji Starołęka Mała zostaną zamontowane urządzenia odwadniające. Deszczówka będzie odprowadzania do kolektora deszczowego. Jej nadmiar trafi do zbiorników retencyjnych, zlokalizowanych na obszarze obiektu. Wody opadowe będą również wykorzystywane do podlewania terenu przy pomocy zaprojektowanego w tym celu systemu. Źródło:propertynews.pl

x

Zobasz także

Kamienica jak nowa

Na początku 2020 roku zakończyła się modernizacja kamienicy przy ul. Śniadeckich. Prace trwały od października ...

Nietoperze w fortach

Jakie działania podejmuje miasto w obronie zimujących w fortach nietoperzy i jakie inicjatywy są podejmowane ...

Tramwajem na Naramowice

W kwietniu planowana jest intensyfikacja prac na budowie trasy tramwajowej na Naramowice wraz z układem ...

Nowy blask szkoły przy Różanej

Elewacja zabytkowego gmachu szkolnego u zbiegu ulic Różanej i Niedziałkowskiego w Poznaniu zostanie odnowiona. Spółka ...

Infocentrum na Sołaczu

Za pieniądze ze sprzedaży gruntów i budynków uczelnia zamierza wybudować Infocentrum – nowy gmach z ...