Fotografia wnętrz
Finansowanie pomostowe

Wyspa Wież w Kobylnicy

Przez lata lotnisko w Kobylnicy użytkował Aeroklub Poznański. Niedawno pojawiła się koncepcja zabudowania terenu Wyspą Wież. Mieszkańcy są pełni obaw, mówią o możliwym paraliżu drogowym.
Przez lata lotnisko w Kobylnicy użytkował Aeroklub Poznański. Niedawno pojawiła się koncepcja zabudowania terenu Wyspą Wież. Mieszkańcy są pełni obaw, mówią o możliwym paraliżu drogowym. Paweł Miecznik
98 wieżowców mieszkalnych na osiem tysięcy lokatorów. Tyle miałaby liczyć gotowa inwestycja Wyspy Wież na terenie dzisiejszego lotniska w Kobylnicy pod Poznaniem.

Projekt Wyspy Wież przedstawiony został swarzędzkim radnym 10 września na wspólnym posiedzeniu wszystkich komisji. Osiedle mogłoby powstać w położonej w gminie Swarzędz Kobylnicy, na obecnych terenach lotniska. Od dłuższego czasu nie jest tajemnicą, że Aeroklub Poznański wyprowadza się z tego miejsca, a znalazł się inwestor gotowy wyłożyć na nie pieniądze. Latami trwa jednak dyskusja, co mogłoby się znaleźć w tym miejscu.

W ramach Wyspy Wież powstałyby łącznie 133 budynki na 10 ha gruntu (teren lotniska to ponad 100 ha). 98 z nich to budynki mieszkalne – 36 o 15 kondygnacjach i wysokości 53 metrów; 17 o wysokości 75 metrów; 41 stumetrowych wież, trzy 130-metrowe i jedna o wysokości 160 metrów i 47 kondygnacjach. Dodatkowo kilka niskich budynków mieszkaniowych, usługowe, oświatowe, zakłady produkcyjne, kościół i stacja kolejowa. Na Wyspie Wież mieszkałoby 8 tysięcy osób. Dziś Kobylnica liczy 1,5 tys. mieszkańców.

– Mam ograniczone zaufanie do powstania Wyspy Wież. To zadanie wymaga ogromnych pieniędzy, powstania dróg i wielu innych inwestycji. Ludzie są negatywnie nastawieni, nikt nie chce się pozbywać terenów zielonych. Nie widzę powodów, by radni mieli się na to godzić. Inwestor wiedział co kupuje – mówi nam osoba zaznajomiona z koncepcją Wyspy Wież. Słyszymy też, że na razie to bardziej ciekawostka, niż realny projekt.

Z przeprowadzonej wśród mieszkańców ankiety wynikało, że chcieliby pozostania lotniska, ewentualnie zabudowy jednorodzinnej. Upadła możliwość wytyczenia strefy

x

Zobasz także

Droga z Tomic do Tomiczek

Dobre wieści, szczególnie dla mieszkańców Tomic i Tomiczek, bowiem 9 października br. podpisana została umowa ...

Osiedle Nowy Jasin

Powiat poznański wzbogaci się o nowe, kameralne osiedle w Jasinie, niewielkiej miejscowości między Swarzędzem a ...

Biurowiec w Tarnowie Podgórnym

Firma Aztec International realizuje obiekt biurowo-socjalny z halą magazynową w Tarnowie Podgórnym. W ramach przedsięwzięcia ...

Powstał cmentarz dla zwierząt

Choć cmentarz nie działa w samym Poznaniu, a mniej więcej 30 kilometrów dalej, bo w ...

Adaptacja dworca w Grodzisku

Ze wsparciem WRPO 2014+ powstanie Centrum Ekonomii Społecznej w byłym budynku grodziskiego dworca PKP Marek ...