Bolechowo 750×200 – maj 2017

Wyższa opłata wodna

Od 1 stycznia 2018 wzrosły opłaty za odprowadzanie wody deszczowej.

To rezultat nowego prawa wodnego uchwalonego przez parlament. Opłaty wzrosną bo oprócz opłaty obecnej będzie też opłata stała za odprowadzenie wody, a dodatkowo do wysokości opłaty będzie się też wliczać powierzchnię dachu.

Zasady nowych opłat z odprowadzanie wody deszczowej zaprezentowała radnym z Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej Katarzyna Bolimowska, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. W myśl ustawy to ZDM pobiera te opłaty, bo zarządza kanalizacją deszczową. ZDM przekazuje następnie część opłat do nowo powołanego Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”.

Opłata wodna, którą trzeba będzie odprowadzać do nowo powstałej państwowej instytucji jest prawie trzykrotnie wyższa od dotychczasowej opłaty środowiskowej odprowadzanej do urzędu marszałkowskiego. Jest tak z powodu wprowadzenia opłaty stałej za odprowadzenie wody opadowej do kanalizacji.

Oprócz tego od początku roku opłatami za usługę odbioru wód opadowych i roztopowych objęte zostają wszystkie odwadniane powierzchnie, w tym również dachy, z których wody opadowe i roztopowe odprowadzane są do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej. To równiez wpływa na wzrost wysokości opłat.

Jak podaje ZDM w 2016 i 2017 roku mając dom z podjazdem – 20m. kw. i dachem – 50 m.kw mieszkaniec płacił rocznie 41 zł. W 2018 roku ta opłata wzrośnie prawie trzykrotnie i, według prognoz, ma wynieść 116 zł. Dla porównania mały przedsiębiorca z działką ok. 1000 m. kw. i dachem 700 m. kw dotychczas płacił 2344 zł, a w przyszłym roku opłaty wzrosną mu o ponad 500 zł.

Podwyżki nie ominą też mieszkańców spółdzielni, dla których opłaty za kanalizację deszczową wzrosną o ponad 60%.

Jan Gładysiak UMP

x

Zobasz także

Zasady wynajmu komunalek

Rada gminy nie może w sposób dowolny określać dodatkowych, pozaustawowych kryteriów wynajmu lokali komunalnych Wojewódzki ...

Krok po kroku do własności

Jak uzyskać 75 procent zniżki za przekształcenie prawa do użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności? ...

Dla kogo lokal komunalny

Dla kogo lokal komunalny Pani Elżbiecie odmówiono lokalu komunalnego, argumentując że jest właścicielką połowy domu ...

Rząd jak samorząd

Sejm przyjął w czwartek senacką nowelizację o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność, która przewiduje, że ...

Notariusze o przekształceniach

Stanowisko Krajowej Rady Notarialnej z dnia 11 stycznia 2019 roku w sprawie sporządzania po dniu ...