Wyższa opłata wodna

Od 1 stycznia 2018 wzrosły opłaty za odprowadzanie wody deszczowej.

To rezultat nowego prawa wodnego uchwalonego przez parlament. Opłaty wzrosną bo oprócz opłaty obecnej będzie też opłata stała za odprowadzenie wody, a dodatkowo do wysokości opłaty będzie się też wliczać powierzchnię dachu.

Zasady nowych opłat z odprowadzanie wody deszczowej zaprezentowała radnym z Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej Katarzyna Bolimowska, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. W myśl ustawy to ZDM pobiera te opłaty, bo zarządza kanalizacją deszczową. ZDM przekazuje następnie część opłat do nowo powołanego Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”.

Opłata wodna, którą trzeba będzie odprowadzać do nowo powstałej państwowej instytucji jest prawie trzykrotnie wyższa od dotychczasowej opłaty środowiskowej odprowadzanej do urzędu marszałkowskiego. Jest tak z powodu wprowadzenia opłaty stałej za odprowadzenie wody opadowej do kanalizacji.

Oprócz tego od początku roku opłatami za usługę odbioru wód opadowych i roztopowych objęte zostają wszystkie odwadniane powierzchnie, w tym również dachy, z których wody opadowe i roztopowe odprowadzane są do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej. To równiez wpływa na wzrost wysokości opłat.

Jak podaje ZDM w 2016 i 2017 roku mając dom z podjazdem – 20m. kw. i dachem – 50 m.kw mieszkaniec płacił rocznie 41 zł. W 2018 roku ta opłata wzrośnie prawie trzykrotnie i, według prognoz, ma wynieść 116 zł. Dla porównania mały przedsiębiorca z działką ok. 1000 m. kw. i dachem 700 m. kw dotychczas płacił 2344 zł, a w przyszłym roku opłaty wzrosną mu o ponad 500 zł.

Podwyżki nie ominą też mieszkańców spółdzielni, dla których opłaty za kanalizację deszczową wzrosną o ponad 60%.

Jan Gładysiak UMP

x

Zobasz także

Małe dochody – niski czynsz

W Sejmie drugiemu czytaniu został poddany rządowy projekt nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu, tworzenia lokali ...

Ćwierć miliona za ścięcie jesionu

246 tys. złotych, czyli prawie ćwierć miliona – tyle kosztuje pana Jarosława, rolnika z Gronowa, ...

Kryteria lokalu zamiennego

Zapewnienie mieszkańcom prawa do lokalu zamiennego oraz pokrycie kosztów przeprowadzki, w związku z koniecznością remontu ...

Śledztwo po wybuchu gazu

Prokuratura Rejonowa Poznań – Stare Miasto w Poznaniu wszczęła śledztwo w sprawie wybuchu gazu w ...

Konstytucja Biznesu

Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; działalność nierejestrowa; ulga na start dla początkujących przedsiębiorców; ...