Fotografia wnętrz
Ładowarki emu.energy

Wyższe stopy procentowe w Polsce

Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, podnosząc wczoraj stopy procentowe o 0,25 pkt bazowych. Inwestorzy spodziewali się, że stopy będą rosły, ale większość z nich zakładała, że nastąpi to dopiero w lipcu. Wczorajsza podwyżka jest drugą w tym roku (po kwietniowej), ale pierwszą, która zaskoczyła rynek. Przemówiły za nią dwa silne argumenty. Pierwszym był zaskakujący wzrost inflacji w maju do poziomu 2,3 proc., przy prognozie jej utrzymania na poziomie 2,1 proc. (również za sprawą kwietniowej podwyżki). Duże znaczenie miał w tym wypadku dynamiczny wzrost cen surowców, zwłaszcza ropy naftowej, która w maju wzrosła o 10 proc. Drugim głównym argumentem był szybszy wzrost wynagrodzeń niż wydajności pracy, co przełoży się na presję inflacyjną w najbliższych miesiącach. Inwestorzy zdawali sobie sprawę z tych zagrożeń, ale spodziewali się, że członkowie rady będą chcieli poczekać jeszcze miesiąc na efekty pierwszej podwyżki stóp w tym roku.
Co to oznacza dla portfela kredytobiorcy? Wprawdzie rynek wczorajszą podwyżką został zaskoczony, ale liczono się również i z takim scenariuszem. 9 z 25 pkt bazowych, o które wzrosły obecnie stopy, było już zdyskontowane przez rynek w postaci wzrostu 3-miesięcznego WIBOR-u w ostatnim tygodniu. Oznacza to, że przyspieszenie decyzji rady będzie kosztowało Kowalskiego wzrost płaconych odsetek o brakujące 16 pkt. W takim razie dla każdych 100 tys. zł pożyczonych na 30 lat wysokość płaconej miesięcznie raty wzrośnie o 10 zł. Gdyby podwyżki były kontynuowane, każdy wzrost kosztu kapitału o 25 pkt bazowych (przy podanych wyżej warunkach) będzie oznaczał wzrost raty o 16 zł.
Na razie jest za wcześnie, aby mówić o przyszłych decyzjach RPP, ale naszym zdaniem posiadacze kredytów mogą nastawić się na jeszcze dwie podwyżki do końca roku – po 25 pkt bazowych.

x

Zobasz także

Paderewski o nominale 19 zł.

2 października wszedł do obiegu nowy banknot o nominale 19 złotych. W pierwszym dniu banknot ...

Konkurs NBP dla szkół

Rusza XVIII edycja Konkursu na pracę pisemną – zapraszamy do udziału uczniów wszystkich szkół podstawowych ...

100-lecie polskiej flagi

14 sierpnia 2019 r. NBP wprowadził do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł – ...

Zmiany w podatku PIT

Obniżenie podatku dochodowego z 18 do 17 proc. dla wszystkich podatników oraz dodatkowe zmniejszenie PIT ...

PIT zero dla młodych

4 lipca 2019 r. Sejm uchwalił projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od ...