Ładowarki emu.energy

Wyższe stopy procentowe w Polsce

Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, podnosząc wczoraj stopy procentowe o 0,25 pkt bazowych. Inwestorzy spodziewali się, że stopy będą rosły, ale większość z nich zakładała, że nastąpi to dopiero w lipcu. Wczorajsza podwyżka jest drugą w tym roku (po kwietniowej), ale pierwszą, która zaskoczyła rynek. Przemówiły za nią dwa silne argumenty. Pierwszym był zaskakujący wzrost inflacji w maju do poziomu 2,3 proc., przy prognozie jej utrzymania na poziomie 2,1 proc. (również za sprawą kwietniowej podwyżki). Duże znaczenie miał w tym wypadku dynamiczny wzrost cen surowców, zwłaszcza ropy naftowej, która w maju wzrosła o 10 proc. Drugim głównym argumentem był szybszy wzrost wynagrodzeń niż wydajności pracy, co przełoży się na presję inflacyjną w najbliższych miesiącach. Inwestorzy zdawali sobie sprawę z tych zagrożeń, ale spodziewali się, że członkowie rady będą chcieli poczekać jeszcze miesiąc na efekty pierwszej podwyżki stóp w tym roku.
Co to oznacza dla portfela kredytobiorcy? Wprawdzie rynek wczorajszą podwyżką został zaskoczony, ale liczono się również i z takim scenariuszem. 9 z 25 pkt bazowych, o które wzrosły obecnie stopy, było już zdyskontowane przez rynek w postaci wzrostu 3-miesięcznego WIBOR-u w ostatnim tygodniu. Oznacza to, że przyspieszenie decyzji rady będzie kosztowało Kowalskiego wzrost płaconych odsetek o brakujące 16 pkt. W takim razie dla każdych 100 tys. zł pożyczonych na 30 lat wysokość płaconej miesięcznie raty wzrośnie o 10 zł. Gdyby podwyżki były kontynuowane, każdy wzrost kosztu kapitału o 25 pkt bazowych (przy podanych wyżej warunkach) będzie oznaczał wzrost raty o 16 zł.
Na razie jest za wcześnie, aby mówić o przyszłych decyzjach RPP, ale naszym zdaniem posiadacze kredytów mogą nastawić się na jeszcze dwie podwyżki do końca roku – po 25 pkt bazowych.

x

Zobasz także

Bilion złotych długu

Państwowy dług publiczny w pierwszym kwartale 2019 roku wyniósł 1 bilion 5 miliardów złotych, co ...

Prognozy Banku Światowego

W najnowszym raporcie nt. perspektyw globalnej gospodarki i inwestycji (Global Economic Prospects – June 2019 ...

M. Banaś szefem resortu

Prezydent RP powołał z dniem 4 czerwca 2019 r. Mariana Banasia na stanowisko ministra finansów ...

Hetman S. Czarniecki na monecie

29 maja 2019 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu nowe monety kolekcjonerskie 420. rocznica ...

Rentowność inwestycji

Rentowność inwestycji w mieszkania na wynajem z roku na rok maleje, wskazują eksperci Emmerson Evaluation. ...