Ukraina

Z czego wynika optymizm deweloperów?

Upadłość Ganta mogła nadwyrężyć zaufanie klientów do branży deweloperskiej. Deweloperzy i eksperci prognozują jednak, że kolejne miesiące będą dla branży co najmniej tak udane, jak pierwsze kwartały tego roku. Początek roku był udany dla branży deweloperskiej. W pierwszym kwartale znacząco wzrosła liczba nowo budowanych mieszkań i pozwoleń na budowę. Eksperci i sami deweloperzy z optymizmem wypowiadają się o perspektywach dla branży na kolejne miesiące – a wszystko to mimo upadłości jednego z największych graczy na rynku. Kluczem do sukcesu mają być standardy. Zarówno te wprowadzone przez ustawę deweloperską, jak i przez samych deweloperów.
Według danych GUS w I kwartale br. liczba nowo budowanych mieszkań była o ponad 60 proc. większa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku; liczba uzyskanych w tym czasie pozwoleń – większa prawie o połowę. Jak z kolei wynika z raportu firmy doradczej REAS, deweloperzy sprzedali więcej mieszkań niż w analogicznym okresie rekordowego roku 2007.
Te pozytywne dane zeszły na drugi plan, gdy na początku lipca sąd ogłosił upadłość Ganta – trzeciego pod względem liczby sprzedanych mieszkań dewelopera w kraju. Straty wizerunkowe groziły całej branży i w naturalny sposób pojawiły się pytania o to, jak wspomniana sytuacja wpłynie na zaufanie klientów.

Klienci pytają

O odzyskanie zaufanie branża już raz musiała się starać.
– Każdy klient, który przychodził kupować mieszkanie, pytał czy nie postąpimy jak Leopard – wspomina Małgorzata Nowosielska, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży Angel Poland Group w Krakowie. Sprawa Leoparda przez kilka lat wracała na pierwsze strony gazet. Kupujący mieszkania stoczyli długą batalię o prawo własności zakupionych mieszkań, która zakończyła się ich sukcesem dopiero w tym roku.
– Każdy taki przypadek powoduje falę sceptycyzmu klientów, co odbija się na całej branży – ocenia Nowosielska.
Z Małgorzatą Nowosielską zgadza się Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży ATAL S.A.
– Klienci są w większości wyczuleni na doniesienia medialne dotyczące rynku nieruchomości. W przypadku pojawienia się informacji na temat na przykład wykrycia stosowania niedozwolonych praktyk przez wskazanego dewelopera dostrzegamy więcej zapytań o konkretne zapisy w biurach sprzedaży – przyznaje. – W naszej ocenie jest to zrozumiałe i uzasadnione zachowanie.

Więcej rachunków powierniczych

Zdaniem Marka Straszaka, analityka rynku akcji Domu Maklerskiego BPS, sprawa Ganta może paradoksalnie pomóc branży deweloperskiej.
Klienci będą od tej pory wybierać bardziej świadomie. Ważna będzie już nie tylko lokalizacja czy cena mieszkania, ale też jakość dewelopera, który stoi za inwestycją – przewiduje Straszak. – Deweloperom nie grozi odpływ klientów na rynek wtórny – ocenia.
Potencjalnych klientów powinny też uspokoić regulacje ustawy deweloperskiej dotyczące rachunków powierniczych. Uniemożliwiają one deweloperowi wykorzystywanie środków wpłaconych przez klientów dla celów niezwiązanych z inwestycją. Jak dotąd na rynku dominują jeszcze mieszkania bez takiego rachunku – ma to związek z kolejnymi etapami już rozpoczętych inwestycji i zgłoszeniem mieszkań do sprzedaży przed 29 kwietnia, gdy rachunki powiernicze nie były obligatoryjne.
Według raportu zaprezentowanego przez REAS, na koniec I kwartału br. deweloperzy najczęściej zapewniali rachunek powierniczy w Poznaniu i Wrocławiu – w obu przypadkach dotyczyło to prawie co drugiego oferowanego mieszkania. Średnia dla wszystkich miast analizowanych przez REAS wyniosła nieco poniżej 30 proc., ale w ostatnich kwartałach konsekwentnie rosła.

Należyta ochrona

Na korzyść klientów powinna też działać nowa, obowiązkowa forma umów.
– Umowa jest teraz spisywana w formie aktu notarialnego. Notariusz odczytuje cały akt klientowi i nie ma możliwości, by ten się z umową nie zapoznał – przypomina Małgorzata Nowosielska z Angel Poland Group. – Wcześniej nie było to normą, klientom oferowano często tylko zwykłe umowy cywilnoprawne, które nie dawały im należytej ochrony, a dodatkowo klienci czytali je wybiórczo.
Także inicjatywy firm i związków deweloperów przekonują klientów do konkretnych inwestycji.
– W Angel Wawel dajemy gwarancję stałej ceny. Ponadto klienci wpłacają na początku zadatek w wysokości jedynie 20 procent wartości mieszkania, a pozostałą część ceny apartamentu po oddaniu inwestycji do użytku. Takie rozwiązania ma być dla potencjalnego nabywcy sygnałem, że deweloperowi można zaufać – wyjaśnia Małgorzata Nowosielska.
Ewelina Juroszek dodaje, że z perspektywy klienta ważna jest transparentność dewelopera.
– Jeżeli deweloper udostępnia takie dokumenty jak KRS, NIP, REGON czy sprawozdania finansowe, jest to wskazówka dla klienta, że firma zachowuje transparentność. Podobnie w przypadku prowadzenia wszystkich budów oraz prowadzenia sprzedaży. Jeśli robi to jedna spółka, klient ma większe zaufanie do dewelopera – stwierdza.

Perspektywy dla branży

Upadłość Ganta nastąpiła po półroczu, które większość czołowych deweloperów może uznać za bardzo udane. Jak informuje Lion’s Bank, w ujęciu rok do roku niemal wszyscy znaczący przedstawiciele branży odnotowali istotny wzrost sprzedaży.
Zdaniem Marka Straszaka możemy oczekiwać kontynuacji tego trendu.
– Stopy procentowe utrzymują się na niskim poziomie, dzięki czemu kredyt jest tani. Niewielkie są też zyski z lokat bankowych, a to zachęca do zakupów w celach inwestycyjnych – pod wynajem albo w oczekiwaniu na wzrost wartości nieruchomości. Z kolei dla części klientów decydującym argumentem za kupnem mieszkania stanie się dopłata z programu MdM. Za wyborem rynku pierwotnego będzie też przemawiać ustawa deweloperska, która zabezpiecza interesy klientów – prognozuje Straszak.

x

Zobasz także

Nie chcą taniego prądu

W Polsce funkcjonuje od niedawna koncepcja prosumenta lokatorskiego, czyli nowa zachęta dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych do ...

Ceny jednak w górę

Jeśli nowy program kredytowy wejdzie w zapowiadanym kształcie, ceny wzrosną. Niewykluczone, że dwucyfrowo. „Rzeczpospolita” przypomina, ...

Brakuje działek

W październiku rozpoczęto budowę 12 279 nowych mieszkań – podał w środę GUS. Eksperci z ...

Wyższy standard mieszkań

Stan mieszkań oferowanych na rynku wtórnym jest zróżnicowany, ale widoczny jest pozytywny trend w zakresie ...

Luka mieszkaniowa wciąż jest

W Polsce brakuje ok. 2-3 mln mieszkań. Jak wypełnić tę lukę? W opinii Arkadiusza Urbana, prezesa KZN, powinniśmy ...