Bolechowo 750×200 – maj 2017

Za 10 lat dogonimy Europę(?)

Dzięki programowi Mieszkanie na start za 10 lat możemy osiągnąć średnią europejską, jeśli chodzi o liczbę mieszkań i w znacznym stopniu rozwiązać problem mieszkaniowy Polaków

– powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Soboń mówił w Poranku Rozgłośni Katolickich „Siódma – Dziewiąta” m.in. o programie Mieszkanie na start. Pierwsze czytanie projektu ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania miało miejsce w Sejmie w tym tygodniu. Zdecydowano o skierowaniu projektu do dalszych prac w sejmowych komisjach infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

Wiceminister mówił, że sektor rynkowy w budownictwie mieszkaniowym rozwija się znakomicie w Polsce, nawet bez żadnej pomocy państwa. Według niego trzeba jednak odpowiedzieć na pytanie, co zrobić w sytuacji tak rozgrzanego rynku.

 Przez 10 lat możemy dobić do średniej państw Europy Zachodniej – powiedział Artur Soboń. Fot. PTWP

Jak tłumaczył, rząd chce wesprzeć osoby mniej zarabiające i im dedykuje ofertę mieszkań np. czynszowych.

„Każda rodzina, która zechce zostać lokatorem takiego mieszkania i będzie spełniała próg dochodowy – w przypadku na przykład rodziny: dwójka dorosłych, dwójka dzieci, to będzie 1600 złotych – otrzyma wsparcie do czynszu na to mieszkanie, tak aby on był jak najbardziej adekwatny do jej sytuacji materialnej” – powiedział.

Dodał, że nie będzie to dopłata procentowa, aby nie doprowadzić do sytuacji, że opłacałoby się dawać wyższe czynsze, by uzyskać większe dopłaty. Dlatego dopłata będzie liczona od realnych kosztów w różnych miejscach Polski, od tzw. wartości odtworzeniowej.

Soboń wyjaśnił, że w przypadku czteroosobowej rodziny (z dwójką dzieci) w mieszkaniu 60-metrowym i czynszem w wysokości 20 zł za metr kw. (1200 zł za całość), dopłata do czynszu wyniosłaby blisko 400 zł miesięcznie.

Jak podkreślił, chodzi o to, by był to argument za pozostaniem w kraju.

Brakuje 2-3 milionów mieszkań

Pytany o to, kiedy można spodziewać się realnych efektów, kiedy pierwsze pieniądze na czynsz trafią do rodzin, odpowiedział: „1 stycznia 2019 r. (….) – taka jest data zapisana w projekcie ustawy. (…) Zobaczymy, co z tej ustawy wyjdzie na koniec po pracach parlamentarnych – powiedział.

„Chcielibyśmy, aby do tego programu wchodziło około 30 tys. rodzin każdego roku, więc (…) koszty będą oczywiście rosły. Zaczynamy od 200 mln zł, ale w planach mamy maksymalnie 1,2 mld zł” – mówił. Wyjaśnił, że liczba 30 tys. mieszkań każdego roku jest realna.

Źródło:Portal samorządowy.pl, PAP

x

Zobasz także

Monciak jest najdroższy

Warszawa została zdeklasowana. Na rynku małych mieszkań króluje teraz Trójmiasto. Gdańskie kawalerki cenami biją te ...

Ceny metra kw. w górę?

Dynamika cen na rynku nieruchomości w Polsce jest coraz wyższa. Jak wynika z raportów NBP ...

Wyższe czynsze komunalne

Od kwietnia lokatorzy mieszkań komunalnych będą musieli ujawniać dochody, ryzykując jednocześnie podwyżkę opłat za mieszkanie. ...

Program Mieszkań Plus

Analizujemy blisko 200 inwestycji na gruntach samorządowych w ramach rządowego programu Mieszkanie plus – powiedział ...

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Co rynkowi mieszkaniowemu przyniesie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny? Jak projekt nowelizacji przepisów dotyczących finansowania inwestycji oceniają ...