Za dwa lata e-Cesna

Elektryczne samochody jeszcze na dobre nie zadomowiły się na naszych drogach, a tymczasem już trwają przymiarki do kolejnej elektrycznej rewolucji – tym razem na niebie. Niewykluczone, że pierwsze pasażerskie, komercyjne samoloty z napędem elektrycznym zadebiutują już w 2022 roku.

Gdy cały świat czekał na lot statku Crew Dragon, który zakończył się ostatecznie sukcesem, pracownicy dwóch firm – MagniX i AeroTEC, trzymali kciuki za pierwszy lot ich elektrycznego samolotu. Chodzi o eCaravan – zmodyfikowaną, elektryczną wersję niezwykle popularnej Cessny Caravan, samolotu pasażerskiego mogącego przewozić do 9 pasażerów.

Firma MagniX dostarczyła elektryczny napęd do samolotu, z kolei AeroTEC dokonała odpowiednich modyfikacji maszyny, które były potrzebne choćby ze względu na fakt, iż system chłodzenia i sama litowo-jonowa bateria zajęła niemal całą kabinę ważąc jakieś dwie tony. 30-minutowy, testowy lot zakończył się jednak pełnym sukcesem udowadniając, iż tego typu samolot może latać w oparciu o elektryczny napęd.
Źródło: onet.pl, tam też więcej

x

Zobasz także

E-Crafter z Wrześni

Fabryka Volkswagena we Wrześni rozpoczęła seryjną produkcję elektrycznego Craftera. Po blisko dwóch latach współpracy z ...

Ładowarki dla e-autobusów

W Poznaniu zainstalowane będą kolejne ładowarki dla autobusów elektrycznych – poinformowała spółka MPK Poznań. Blisko ...

210 stacji dokujących

Do końca marca 2021 roku w Poznaniu ma być 210 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Tak ...

„Polski” elektryk

28 lipca mamy obejrzeć dwa prototypy polskiego samochodu elektrycznego: demonstracyjny hatchbacka i show car SUV-a, ...

Dopłaty na e-auta

W piątek 26 czerwca, od 9 rano ruszyło przyjmowanie wniosków o dopłaty do zakupu samochodów ...