Za ile kupimy działkę

Cena gruntu jest bardzo ważnym składnikiem łącznych kosztów zakupu lub wzniesienia budynku mieszkalnego. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, ile przeciętnie kosztuje działka pod dom lub blok.

Koszt zakupu gruntu to czynnik, który bardzo znacząco wpływa na zróżnicowanie cen zakupu nowych domów i lokali w poszczególnych częściach Polski. Ma on duże znaczenie również w kontekście kosztów budowy nowego domu.

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili zatem sprawdzić, jak wyglądają koszty zakupu działki na cele mieszkaniowe. Taka analiza jest możliwa dzięki transakcyjnym danym, które zebrał GUS.
Internet mobilny LTE bez limitu danych. Sprawdź ofertę Netii.

Główny Urząd Statystyczny dopiero niedawno przedstawił bardzo ciekawe informacje na temat średnich cen działek pod zabudowę mieszkaniową w 2019 r.

Pomimo opóźnienia czasowego, wspomniane informacje są interesujące ze względu na swój transakcyjny charakter. Mówią one, że przeciętny koszt zakupienia 1 m kw. działki pod dom lub blok wynosił:

– cała Polska – 72,6 zł
– dolnośląskie – 86,4 zł
– kujawsko-pomorskie – 55,9 zł
– lubelskie – 53,4 zł
– lubuskie – 64,6 zł
– łódzkie – 33,3 zł
– małopolskie – 71,3 zł
– mazowieckie – 92,5 zł
– opolskie – 51,5 zł
– podkarpackie – 67,3 zł
– podlaskie – 87,8 zł
– pomorskie – 109,7 zł
– śląskie – 74,1 zł
– świętokrzyskie – 36,1 zł
– warmińsko-mazurskie – 30,5 zł
– wielkopolskie – 121,3 zł
– zachodniopomorskie – 55,0 zł
Więcej na interia.pl

x

Zobasz także

Kryzys budownictwa trwa

Kryzys wywołany koronawirusem odbija się na branży budowlanej. Kolejny miesiąc produkcja budowlano-montażowa jest na niższym ...

Wirus spowalnia budowy

W ostatnich dniach koronawirus spowodował kłopoty na budowie dwukilometrowego tunelu, który powstaje na zakopiance, czyli ...

Jak i gdzie mieszkamy

Zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych stanowi jeden z podstawowych aspektów każdej gospodarki. Jaki jest polski zasób mieszkaniowy? ...

Już nie kupują mieszkań

Choć z lokat bankowych w drugim kwartale zniknęło aż 65 mld zł, to Polacy wcale ...

Wciąż za dużo azbestu

W ciągu ostatnich 10 lat za środki NFOŚiGW usunięto ponad 261 tysięcy ton azbestu. Zdaniem ...