Fotografia wnętrz

Zabił żonę i 4. sąsiadów

Pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej w procesie dotyczącym wybuchu w kamienicy na poznańskim Dębcu złożył na rozprawie wniosek o rozszerzenie aktu oskarżenia Tomasza J. Prawnik chce dopisania jego klientki do listy osób, które oskarżony usiłował zabić.

Na wokandzie sądowej pojawiła się sprawa wybuchu w kamienicy w Poznaniu. Do wybuchu gazu doszło w marcu 2018 roku (fot. poznan.pl)

W toku śledztwa Tomasz J. został poddany obserwacji sądowo-psychiatrycznej; biegli orzekli, że w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów był całkowicie poczytalny.
Podczas rozprawy przesłuchano czworo świadków, mieszkańców kamienicy.
Świadkowie zeznawali, że Tomasz J. był postrzegany jako człowiek agresywny.

W piątek (22 listopada) odbyła się druga rozprawa w procesie przeciwko Tomaszowi J. oskarżonemu m.in. o zabójstwo żony Beaty J. i czterech innych osób w wyniku doprowadzenia do wybuchu w kamienicy oraz usiłowanie zabójstwa 34 mieszkańców.

4 marca ub. roku w wyniku wybuchu gazu zawaliła się część kamienicy na poznańskim Dębcu. Prokuratura ustaliła, że bezpośrednią przyczyną eksplozji w budynku było celowe odkręcenie przez Tomasza J. rury doprowadzającej gaz do kuchenki. W ruinach budynku znaleziono ciała pięciu osób; rannych zostało łącznie ponad 20 mieszkańców. Motywem działania sprawcy miała być – według śledczych – chęć zatarcia śladów zabójstwa Beaty J. dokonanego przez jej męża.

W toku śledztwa Tomasz J. został poddany obserwacji sądowo-psychiatrycznej; biegli orzekli, że w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów był całkowicie poczytalny. Mężczyźnie grozi dożywocie. 15 listopada w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, przy zachowaniu szczególnych środków bezpieczeństwa, rozpoczął się proces Tomasza J. Mężczyzna na salę rozpraw został doprowadzony z aresztu, w którym przebywa od końca marca ub. roku.

Na pierwszej rozprawie Tomasz J. nie przyznał się do żadnego z zarzucanych mu czynów, odmówił też złożenia wyjaśnień. Za pośrednictwem obrońcy oświadczył, że nie chce uczestniczyć w procesie. W piątek Tomasza J. nie było w sądzie.

Na piątkowej rozprawie przesłuchano czworo świadków, mieszkańców kamienicy. Z uwagi na treść ich zeznań pełnomocnik jednej z oskarżycielek posiłkowych, Dalidy K., złożył wniosek o rozważenie zmiany opisu zarzucanych Tomaszowi J. czynów i przyjętej w nim kwalifikacji. Według prawnika Tomasz J. doprowadzając do wybuchu w kamienicy usiłował zabić również jego klientkę. „Oskarżycielka posiłkowa w nocy z 3 na 4 marca 2018 r. wyjątkowo podjęła decyzję, aby nie spać u siebie w mieszkaniu, czego oskarżony nie uświadamiał sobie” – argumentował pełnomocnik.

„Nasza klientka była bezpośrednio pokrzywdzona ze względu na śmierć jej brata. W tej sytuacji, jeśli sąd się przychyli do takiego wniosku, będzie bezpośrednio pokrzywdzona usiłowaniem zabójstwa” – powiedział adwokat Jacek Sawicki.

Dalida K. przyznała, że na pewien okres wyprowadziła się z kamienicy, ale w czasie, gdy doszło do wybuchu, ponownie była jedną z lokatorek budynku. Prokurator Łukasz Stanke poinformował, że Dalida K. zeznała w toku śledztwa, iż nie mieszka w kamienicy. „Pewnie te pierwsze zeznania były pod wpływem stresu, więc zakładam, że dzisiejsze są bardziej wiarygodne. Stąd wniosek jej pełnomocnika o dopisanie do listy pokrzywdzonych” – powiedział prokurator. Sąd przyjął wniosek pełnomocnika Dalidy K., informując, że rozpatrzy go w toku postępowania.

x

Zobasz także

Pokoje na godziny to biznes

Nie może budzić wątpliwości fakt, że działalność w postaci oferowania, a następnie wynajmu lokali turystom, ...

Wyczerpać tryb skargowy

Skarżąca Polka w piśmie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu zarzucała naruszenie art. 1 ...

Prostsze prawo budowlane

Sejm uchwalił nowelizacje prawa budowlanego i ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Nowe przepisy mają ...

SN o miejscach postojowych

W ocenie Sądu Okręgowego rękojmia jest wyłączona, jeżeli dla nieruchomości są prowadzone dwie księgi wieczyste, ...

Operacja „przekształcenie”

Osoby uprawnione, które podjęły decyzję, by zapłacić jednorazowo całą opłatę za przekształcenie prawa do użytkowania ...