Fotografia wnętrz
Finansowanie pomostowe

Zabił żonę i 4. sąsiadów

Pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej w procesie dotyczącym wybuchu w kamienicy na poznańskim Dębcu złożył na rozprawie wniosek o rozszerzenie aktu oskarżenia Tomasza J. Prawnik chce dopisania jego klientki do listy osób, które oskarżony usiłował zabić.

Na wokandzie sądowej pojawiła się sprawa wybuchu w kamienicy w Poznaniu. Do wybuchu gazu doszło w marcu 2018 roku (fot. poznan.pl)

W toku śledztwa Tomasz J. został poddany obserwacji sądowo-psychiatrycznej; biegli orzekli, że w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów był całkowicie poczytalny.
Podczas rozprawy przesłuchano czworo świadków, mieszkańców kamienicy.
Świadkowie zeznawali, że Tomasz J. był postrzegany jako człowiek agresywny.

W piątek (22 listopada) odbyła się druga rozprawa w procesie przeciwko Tomaszowi J. oskarżonemu m.in. o zabójstwo żony Beaty J. i czterech innych osób w wyniku doprowadzenia do wybuchu w kamienicy oraz usiłowanie zabójstwa 34 mieszkańców.

4 marca ub. roku w wyniku wybuchu gazu zawaliła się część kamienicy na poznańskim Dębcu. Prokuratura ustaliła, że bezpośrednią przyczyną eksplozji w budynku było celowe odkręcenie przez Tomasza J. rury doprowadzającej gaz do kuchenki. W ruinach budynku znaleziono ciała pięciu osób; rannych zostało łącznie ponad 20 mieszkańców. Motywem działania sprawcy miała być – według śledczych – chęć zatarcia śladów zabójstwa Beaty J. dokonanego przez jej męża.

W toku śledztwa Tomasz J. został poddany obserwacji sądowo-psychiatrycznej; biegli orzekli, że w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów był całkowicie poczytalny. Mężczyźnie grozi dożywocie. 15 listopada w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, przy zachowaniu szczególnych środków bezpieczeństwa, rozpoczął się proces Tomasza J. Mężczyzna na salę rozpraw został doprowadzony z aresztu, w którym przebywa od końca marca ub. roku.

Na pierwszej rozprawie Tomasz J. nie przyznał się do żadnego z zarzucanych mu czynów, odmówił też złożenia wyjaśnień. Za pośrednictwem obrońcy oświadczył, że nie chce uczestniczyć w procesie. W piątek Tomasza J. nie było w sądzie.

Na piątkowej rozprawie przesłuchano czworo świadków, mieszkańców kamienicy. Z uwagi na treść ich zeznań pełnomocnik jednej z oskarżycielek posiłkowych, Dalidy K., złożył wniosek o rozważenie zmiany opisu zarzucanych Tomaszowi J. czynów i przyjętej w nim kwalifikacji. Według prawnika Tomasz J. doprowadzając do wybuchu w kamienicy usiłował zabić również jego klientkę. „Oskarżycielka posiłkowa w nocy z 3 na 4 marca 2018 r. wyjątkowo podjęła decyzję, aby nie spać u siebie w mieszkaniu, czego oskarżony nie uświadamiał sobie” – argumentował pełnomocnik.

„Nasza klientka była bezpośrednio pokrzywdzona ze względu na śmierć jej brata. W tej sytuacji, jeśli sąd się przychyli do takiego wniosku, będzie bezpośrednio pokrzywdzona usiłowaniem zabójstwa” – powiedział adwokat Jacek Sawicki.

Dalida K. przyznała, że na pewien okres wyprowadziła się z kamienicy, ale w czasie, gdy doszło do wybuchu, ponownie była jedną z lokatorek budynku. Prokurator Łukasz Stanke poinformował, że Dalida K. zeznała w toku śledztwa, iż nie mieszka w kamienicy. „Pewnie te pierwsze zeznania były pod wpływem stresu, więc zakładam, że dzisiejsze są bardziej wiarygodne. Stąd wniosek jej pełnomocnika o dopisanie do listy pokrzywdzonych” – powiedział prokurator. Sąd przyjął wniosek pełnomocnika Dalidy K., informując, że rozpatrzy go w toku postępowania.

x

Zobasz także

Oddadzą pieniądze za A2

Autostrada Wielkopolska przegrała w sądzie UE w sprawie zwrotu Polsce pomocy publicznej. Sąd UE oddalił ...

2. nr „Nieruchomości@”

Ukazał się drugi numer kwartalnika naukowego „Nieruchomości@”. Resort zaprasza do lektury drugiego numeru kwartalnika naukowego ...

Program ochrony zabytków

Cele i kierunki działań oraz zadania w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami, warunki ...

Bezkarne samowole budowlane

Skontrolowane inspektoraty nadzoru budowlanego nie prowadziły skutecznie postępowań kontrolnych i egzekucyjnych. Brakowało mechanizmów pozwalających na ...

Za drogie autostrady

NIK o zabezpieczeniu interesów Skarbu Państwa i użytkowników autostrad płatnych w umowach koncesyjnych i egzekwowanie ...