Ukraina

Zajezdnia przy Gajowej sprzedana

91 milionów złotych – tyle za zabytkową zajezdnię tramwajową przy ul. Gajowej chce zapłacić spółka REF Eastern Opportunities. Ta rekordowa, jak na poznańskie warunki, kwota została dziś wylicytowana podczas otwartego przetargu, który zorganizował Urząd Miasta. Do przetargu stanęły ostatecznie dwie firmy, choć 10 milionów wadium wpłaciły trzy. Jednak jedna spółka, z niewiadomych przyczyn, wycofała się z udziału w licytacji. Drugim licytantem była ABB-RDO Polska (reprezentująca kapitał portugalski).
Cenę wywoławczą właściciel terenu, czyli miasto Poznań, ustalił na 75 milionów zł. Po 45-minutowej, dość niemrawej licytacji, padła kwota 91 milionów. – Po raz pierwszy, po raz drugi, po raz trzeci, sprzedane – zakomunikowała przewodnicząca komisji przetargowej Mirosława Szymczak, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta.
Zwycięzca licytacji, spółka REF Eastern Opportunities, by stać się formalnym właścicielem terenu musi wpłacić wylicytowaną sumę i podpisać umowę z miastem.
Dajemy sobie na to kilka tygodni – powiedziała po licytacji Barbara Zbyszewska, dyrektor ds. rozwoju i inwestycji zwycięskiej spółki.
Firma REF Eastern Opportiunities do spółka z kapitałem portugalskim, która ma swoją siedzibę w Krakowie. Do tej pory zrealizowała jedną inwestycję w Polsce – osiedle mieszkaniowe na Skałce w Krakowie.


– Po raz pierwszy, po raz drugi, po raz trzeci – sprzedane!

Zgodnie z koncepcją, jaką zwycięzca licytacji przedstawił miastu, na działce przy ul. Gajowej powstać mają przede wszystkim mieszkania. Osiedle kilkunastu kamienic zajmie ponad połowę terenu. Na dole maksimum pięciokondygnacyjnych budynków, znajdą się lokale handlowo-usługowe. W środku osiedla powstać ma spory park obsadzony drzewami, z alejkami, ławeczkami i fontanną. Park specjalnie wytyczoną uliczką będzie połączony ze Starym ZOO, które znajduje się po drugiej stronie ul. Zwierzynieckiej. Zabytkowa część zajezdni, czyli hala, w której stacjonują tramwaje, a także dwa budynki z przełomu XIX i XX wieku od strony ul. Gajowej, zostaną odrestaurowane zgodnie z przepisami o ochronie zabytków. Z mocy tych samych przepisów ochronie podlega także ogrodzenie zajezdni od strony ul. Sienkiewicza.
Inwestor zadeklarował, że w zabytkowej zajezdni powstanie muzeum techniki oraz galeria handlowa – przyznała Maria Strzałko, miejski konserwator zabytków, członek komisji przetargowej. Barbara Zbyszewska nie chciała jednak potwierdzić tych informacji.
Koncepcję zagospodarowania tego terenu opracowuje dla nas Studio ADS (to samo, które zaprojektowało Stary Browar). Projekt będzie gotowy za 3 miesiące, do tego czasu nie chcielibyśmy zdradzać żadnych szczegółów – powiedziała Zbyszewska.
Licytacji towarzyszyły protesty mieszkańców Jeżyc, którzy chcą, aby na terenie zajezdni powstał park. Protestujący nie zostali jednak wpuszczeniu do sali, w której odbywał się przetarg.
Mamy nadzieję, że nasza koncepcja spodoba się mieszkańcom i konflikt uda się załagodzić – powiedziała Zbyszewska. Podobnego zdania jest też Maria Strzałko. – Przy Gajowej nie powstanie żaden ogromny supermarket, a inwestor gwarantuje ciekawą architekturę w otoczeniu zieleni – mówiła miejski konserwator zabytków. Nowy właściciel terenu ma także wyremontować na własny koszt okoliczne uliczki i wytyczyć nowe, które ułatwią komunikację w tej okolicy.

x

Zobasz także

Miliard z KPO dla gmin

Blisko 870 mln zł z KPO na sporządzenie planów ogólnych w gminach. Wkrótce nabór wniosków ...

Czy w Koninie będą atomówki

Bruksela stawia na całkowitą dekarbonizację sektora energetycznego do 2040 roku i praktyczne wyeliminowanie generacji z ...

Olbrzymi hotel nad Maltą

Wielki i długi na 150 metrów hotel w poprzek stoku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu ...

Miasto kupiło kino

Kino Pionier ma zostać kupione przez miasto – zdecydowali radni Szczecina. To jedno z najstarszych ...

Nie chcą rozbiórki GH Malta

  Trzy podmioty zaskarżyły pozwolenie na zburzenie centrum handlowego w Poznaniu. Zgodę, na wniosek właściciela, ...