Zalew Zemborzycki odżyje

Pogłębienie zbiornika zakłada projekt rewitalizacji Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie, której przeprowadzenie zapowiedział prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca. Rozpoczęcie prac ma nastąpić w 2022 roku.

Plan rewitalizacji i przebudowa Zalewu Zemborzyckiego zakłada m.in. pogłębienie czaszy zbiornika na powierzchni 280 ha, budowę zbiornika wstępnego o powierzchni 35 ha, przebudowę zapory i przepompowni, a także budowę centrum operacyjno-edukacyjnego. Daca poinformował, że podpisane są już umowy na wykonanie dokumentacji projektowej na pogłębienie zbiornika oraz budowę centrum operacyjno-edukacyjnego.

„Cały przyszły rok będzie przeznaczony na to, aby przygotować pełną dokumentację i uzyskać ewentualnie wszystkie zgody na budowę. Wtedy w 2022 r będziemy mogli rozpocząć prace” – powiedział Daca.

Istotne dla przebiegu tej inwestycji będzie, w jaki sposób zostanie pogłębiona czasza zbiornika zalewu. Brane są pod uwagę dwie możliwości – jedna dotyczy pogłębiania go w mniejszym zakresie poprzez wybierania mułu z dna zalewu, w drugiej odbywałoby się to w szerszym zakresie po spuszczeniu wody ze zbiornika. „Obie koncepcje będą poddane konsultacjom społecznym i ocenie oddziaływania na środowisko. Te konsultacje i ocena odziaływania na środowisko zadecydują, który wariant będziemy wybierać” – zaznaczył Daca.
Więcej na portalsamorzadowy.pl

x

Zobasz także

Co się podoba w Małopolsce

Dom „Okno na Tatry” w Dursztynie na Spiszu, Dworzec PKP w Oświęcimiu oraz Park Pamięci ...

Będą drążyć pod morzem

Maszyna TBM płynie do Świnoujścia z Chin na statku Da Chang. Jednostka minęła już Japonię, ...

„Moja woda” przedłużona?

Wynoszący 100 mln zł budżet programu „Moja woda” został w ciągu dwóch miesięcy wyczerpany, tak ...

Światowe Forum Miast

Światowe Forum Miejskie odbędzie się w 2022 roku w Katowicach. – Zdaliśmy sobie sprawę, że ...

Zbudują Nikiszowiec 2.

Ruszyły prace w jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc związanych z przemysłową tożsamością Bytomia – na ...